DMC,przyczepka lekka i moje T4

Przepisy dotyczące transportu drogowego do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Murarzyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty:13
Rejestracja:23 sty 2014, o 02:09
Samochód:vw t4/vw creafter
Uprawnienia:a,b,c
Re: DMC,przyczepka lekka i moje T4

Post autor: Murarzyk » 21 maja 2014, o 21:52

Koledzy Wolf i tytanium jakim cudem w w dowodzie macie dcm przyczepki lekkiej tylko 700kg
moja mama ma t4 long caravella z 1992 r i w dowodzie miała 750kg bez hamulca
a dcm busa to 2749kg {brane z dowadó}

Awatar użytkownika
tytanium
Użytkownik
Użytkownik
Posty:8
Rejestracja:5 maja 2014, o 20:42
Samochód:VW T4
Uprawnienia:B

Re: DMC,przyczepka lekka i moje T4

Post autor: tytanium » 21 maja 2014, o 22:52

No jakims cudem tak jest,punkt O.2 700kg,doslownie tak jest w dowodzie busa.Za miesiac smigam do Pl i troche zaczolem sie bac bo nie sztuka zarobic grzywne w Euro.Jesli to ma jakies znaczenie to DMC busa jest 2590kg.Przyczepke mam fabryczna Swidnik Tema,masa wlasna 135kg.dopuszczalna ladownosc 615kg.DMC 750kg.nie jest to przyczepka na budowe,na trase super lekka i to sie dla mnie liczy.Dodam jeszcze ze teraz bede jechal doslownie przez cala Francje,Belgie i Niemcy.Juz sam zglupialem,gdzie szukac racji?

Awatar użytkownika
Detektyw
Użytkownik
Użytkownik
Posty:36
Rejestracja:7 kwie 2013, o 00:10
Samochód:Daily
Uprawnienia:B

Re: DMC,przyczepka lekka i moje T4

Post autor: Detektyw » 25 maja 2014, o 01:44

Jeśli masz wbite w dowodzie auta max. masę przyczepki 700kg DMC to tylko do tej wartości możesz ciągnąć przyczepę bez hamulca. Inaczej - przyczepy o DMC 750kg nie możesz ciągnąć. Skąd wynika taka a nie inna wartość w dowodzie - nie mam pojęcia.

Zasady są takie na obecną chwilę:

Auto ciężarowe o DMC 3500kg + przyczepa lekka do DMC 750kg = 4250kg DMC - można prowadzić na samą kategorię B na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ale trzeba pamiętać, że przyczepa MUSI mieć wpis w dowodzie "lekka", ponadto w PL obowiązuje już Viatoll (bo cały zestaw przekracza 3500kg DMC).

Auto osobowe (np. kombi, terenówka) o np. masie 1800 + przyczepa - można ciągnąć na samą kategorię B pod warunkiem, że po spięciu auta z przyczepą (obojętnie czy przyczepą lekką, czy też ciężką) cały zestaw nie przekracza 3500kg DMC (np. auto o DMC 2000kg + przyczepa ciężka o DMC1400kg daje nam 3400kg DMC więc można ciągnąć z samą kat. B)
Przy czym trzeba pamiętać, że w tym wypadku przyczepa nie może mieć DMC większego niż auto którym ją ciągniemy, może mieć co najwyżej równe autu ciągnącemu.

Na kategorię B+E możemy maksymalnie jechać zestawem o DMC 3500kg auto + przyczepa do DMC 3500kg DMC. (W sumie 7000kg DMC)
Oczywiście tutaj też DMC przyczepy równe bądź mniejsze DMC pojazdu, który ją ciągnie. Pamiętajmy także o Viatollu.
W tym wypadku dochodzi też kwestia taka, że REALNA masa pojazdu nie może być mniejsza niż realna masa przyczepy w danej chwili.
Czyli jak wieziemy kartofle i przyczepa jest cięższa niż auto to należy przesypać więcej kartofli do auta tak żeby wyrównać masy realne, lub zwiększyć masę auta a zmniejszyć przyczepy. ;)

Awatar użytkownika
tytanium
Użytkownik
Użytkownik
Posty:8
Rejestracja:5 maja 2014, o 20:42
Samochód:VW T4
Uprawnienia:B

Re: DMC,przyczepka lekka i moje T4

Post autor: tytanium » 25 maja 2014, o 10:43

Detektyw super jasno opisana odpowiedz,dzieki wielkie.Mniej wiecej wszystko juz wiem.W dowodzie na moja przyczepke jest wbite przyczepka lekka,czyli w razie kontroli np.niemczech moge sie upierac ze ciagne ja legalnie tak?

Awatar użytkownika
Detektyw
Użytkownik
Użytkownik
Posty:36
Rejestracja:7 kwie 2013, o 00:10
Samochód:Daily
Uprawnienia:B

Re: DMC,przyczepka lekka i moje T4

Post autor: Detektyw » 25 maja 2014, o 13:56

tytanium pisze:Detektyw super jasno opisana odpowiedz,dzieki wielkie.Mniej wiecej wszystko juz wiem.W dowodzie na moja przyczepke jest wbite przyczepka lekka,czyli w razie kontroli np.niemczech moge sie upierac ze ciagne ja legalnie tak?
Przeczytaj jeszcze raz pierwszy akapit. Jeśli masz w dowodzie, w pozycji O.2 - przyczepa bez hamulca - 700kg to możesz ciągnąć przyczepę bez hamulca tylko do 700kg jej DMC. Nie ma tu znaczenia czy będzie miała w dowodzie ciężka czy lekka.
Zatem nie możesz legalnie ciągnąć swojej przyczepy o DMC 750kg.
Nie wytłumaczysz się, że, załóżmy przeholowałeś i załadowałeś za dużo maneli na przyczepkę bo już w momencie spojrzenia w dowody rejestracyjne auta i przyczepy widać, że nie możesz poruszać się tak sparowanym zestawem pojazdów.

Inna sprawa, gdybyś miał tą swoją przyczepę z hamulcem najazdowym (czyli w praktyce każdą powyżej 750kg DMC) to możesz ciągnąć taką do 1590kg wg. Twojego dowodu rejestracyjnego.
Ale żeby móc ciągnąć ten zestaw tylko na kategorii B to musiałbyś mieć przyczepę z hamulcem o DMC max 1000kg.
Bo T4 waży 2590kg, przyczepa z hamulcem max to 1590kg, jak odejmiesz to wyjdzie Ci 1000kg. Wtedy nie przekroczysz 3,5t. DMC łącznej masy auta i przyczepy.

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: DMC,przyczepka lekka i moje T4

Post autor: FRONT242 » 25 maja 2014, o 15:23

tytanium pisze:czyli w razie kontroli np.niemczech moge sie upierac ze ciagne ja legalnie tak?
Upierac sie mozesz do bolu i na maxa , ale nic to nie da ( z BAG czy POLIZEI jest zero bajery , sztywniaczki straszne ) . Wtedy masz mandat za jazde bez prawa jazdy B+E i nie mozesz dalej jechac z ta przyczepka . Tak jak pisalem wczesniej , sprawa z przyczepkami jest skomplikowana , trzeba wniknac glebiej o co tam chodzi . Podalem ci linka do konkretnej strony co i jak , wez papiery fury i przyczepki i obadaj . Tam jest wyjasnione co i jak , krok po kroku . http://www.oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
tytanium
Użytkownik
Użytkownik
Posty:8
Rejestracja:5 maja 2014, o 20:42
Samochód:VW T4
Uprawnienia:B

Re: DMC,przyczepka lekka i moje T4

Post autor: tytanium » 6 lip 2014, o 23:05

Jutro ruszam,Francja,Belgia,i Niemcy do pokonania z moja przyczepka,zyczcie mi powodzenia.

Awatar użytkownika
bone
Użytkownik
Użytkownik
Posty:43
Rejestracja:2 paź 2015, o 18:18
Samochód:Master
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gdynia

Re: DMC,przyczepka lekka i moje T4

Post autor: bone » 14 paź 2015, o 18:56

FRONT242 pisze:
tytanium pisze:czyli w razie kontroli np.niemczech moge sie upierac ze ciagne ja legalnie tak?
Tak jak pisalem wczesniej , sprawa z przyczepkami jest skomplikowana , trzeba wniknac glebiej o co tam chodzi
Ale co tu jest skomplikowanego? :D

Toć to wszystko proste jak budowa cepa.
Kolega Detektyw wszystko jasno napisał. Masz wpisane w dowodzie auta 700 DMC (bez hamulca) to można ciągać tylko taką która ma wpisane w swoich papierach DMC 700 kg lub mniej. Jazda z przyczepką 750 kg DMC w przypadku autora tematu to nie jest jazda bez uprawnień tylko przekroczenie DMC przyczepki. Żadne uprawnienia nie pozwolą Ci ciągnąć tym T4 tej przyczepki.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy prawne”