Ducato 2014 2.3 MultiJet, nagle zaczął dymić na biało

nonstop
Posty:2
Rejestracja:3 mar 2020, o 09:50
Samochód:Ducato 2.3 multijet
Uprawnienia:a,b,c+e
Ducato 2014 2.3 MultiJet, nagle zaczął dymić na biało

Post autor: nonstop » 3 mar 2020, o 10:02

Witam wszystkich serdecznie!

Niedawno porzuciłem pracę na międzynarodówce, jeździłem na zestawie na kat c+e i przesiadłem się na busika Ducato.

Auto z 2014, silnik 2.3 multijet, przebieg 270tys.
Mój problem pojawił się pierwszy raz wczoraj podczas dosyć dynamicznej jazdy, świeciła się rezerwa paliwa, droga kręta 100-110km/h, hamowanie i przyspieszanie co chwilę.
Nagle, na prostej z wydechu zaczął się wydobywać biały dym, silnik pracował jakby bardziej metalicznie. Zatrzymałem się, po około minucie zgasiłem go (po zgaszeniu coś jakby pracowało nierówno pod maską jeszcze przez około 5-10sekund).
Auto zaraz znowu odpaliłem i wszystko wróciło do normy, pojechałem dalej.
Czy mógłbym prosić kogoś z Was o jakieś wskazówki co może być nie halo? Auto praktycznie nie bierze oleju, nie ubywa płynu chłodniczego, ma moc.
Nie chcę załatwić silnika i nie wiem czy mogę jechać jakieś 400km do mojego mechanika.
Z góry wielkie dzięki za pochylenie się nad moją sprawą.

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
jarekvolvo
Moderator
Moderator
Posty:917
Rejestracja:21 lis 2015, o 21:22
Samochód:Transit,Master,Ducat
Uprawnienia:AB

Re: Ducato 2014 2.3 MultiJet, nagle zaczął dymić na biało

Post autor: jarekvolvo » 3 mar 2020, o 12:58

A czy to aby nie wypalał się DPF ?? Dym "bardzo" śmierdzący, gryzący ??
Samooczyszczanie DPFu tak właśnie wygląda, te zwierzaki tak mają. Jeżeli nie dzieje się nic innego, nie przeszedł w tryb awaryjny to wszystko jest OK. Na razie po prostu obserwuj auto...

nonstop
Posty:2
Rejestracja:3 mar 2020, o 09:50
Samochód:Ducato 2.3 multijet
Uprawnienia:a,b,c+e

Re: Ducato 2014 2.3 MultiJet, nagle zaczął dymić na biało

Post autor: nonstop » 3 mar 2020, o 16:10

Dzięki za odpowiedź. Możliwe, ze to samooczyszczanie dpf.
Dzisiaj po przejechaniu około 20km, silnik rozgrzany, zatrzymałem się na światłach i podczas ruszania po zapaleniu się zielonego poleciał szaroniebieski dym. Zdarzyło się to znowu po paru kilometrach jak gwałtowniej przyspieszałem z niskich obrotów na drugim biegu.
Potem zrobiłem jeszcze kilkanaście kilometrów, sprawdzałem jak się zachowa przy mocniejszym dodawaniu gazu i nic się nie działo (trochę poprzeciągałem do wyższych obrotów).
Auto praktycznie nie bierze oleju, nie ubywa płynu chłodniczego, nie ma wycieków. Nadmienię, że jeżdżę po emerycku, rozpędzam się bez żyłowania na wysokich obrotach, ostatnio sporo krótkich odcinków (10-30km) a jak już trafi się trasa to nie szarżuję, poruszam się z prędkościami 80-100km/h.

Awatar użytkownika
jarekvolvo
Moderator
Moderator
Posty:917
Rejestracja:21 lis 2015, o 21:22
Samochód:Transit,Master,Ducat
Uprawnienia:AB

Re: Ducato 2014 2.3 MultiJet, nagle zaczął dymić na biało

Post autor: jarekvolvo » 4 mar 2020, o 21:00

Zbyt delikatna jazda też może być szkodliwa. Silnik nie osiągnie wymaganych parametrów i nie nastąpi inicjacja wypalania. Od czasu do czasu przegoń go kilka minut tak ze 120, nie za długo. Sam wyczujesz kiedy ma ochotę na zapłon i dymienie.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Ducato 2014 2.3 MultiJet, nagle zaczął dymić na biało

Post autor: Wolf » 5 mar 2020, o 11:37

Przy wypalaniu mamy jeszcze efekt podniesionego chwilowego spalania (widać na komputerze) oraz wyraźna zmianę pracy silnika.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik / Napęd”