Prędkość maksymalna w UK dla "busów"

Przepisy dotyczące transportu drogowego do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
toshiba
Użytkownik
Użytkownik
Posty:71
Rejestracja:11 gru 2014, o 12:08
Prędkość maksymalna w UK dla "busów"

Post autor: toshiba » 9 kwie 2016, o 12:22

Witam.
Znalazłem ostatnio artykuł o dopuszczalnych prędkościach obowiązujących w UK, cytuje fragmenty:

-DROGA DWUJEZDNIOWA
Na drodze dwujezdniowej, w terenie zabudowanym mogą obowiązywać ograniczenia prędkości do 50 m/h, 40 m/h lub nawet 30 m/h, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom drogi.

Na drogach dwujezdniowych, gdzie auta osobowe mogą jechać z prędkością 70 m/h, pojazd dostawczy, będący samochodem do przewozu rzeczy, a nie samochodem dostawczym na bazie samochodu osobowego, jest zobligowany do zmniejszenia prędkości do 60 m/h.



-CZYM JEST SAMOCHÓD ZAADOPTOWANY NA SAMOCHÓD DOSTAWCZY?
Zgodnie z Ustawą o Ruchu Drogowym z 1984 r., samochód zaadoptowany na pojazd dostawczy określany jest jako: samochód do przewozu towarów, który został skonstruowany bądź zaadoptowany z samochodu osobowego i którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2 ton.

Istotnym słowem w tej definicji jest „i”, ponieważ samochody dostawcze wyglądają, jakby były oparte na samochodach osobowych, jednak gdy producent określa dopuszczalną masę całkowitą dla samochodów dostawczych, na którą składa się waga pojazdu oraz maksymalne dopuszczalne obciążenie, i gdy przekracza ona wagę 2 ton, to pojazd ten nie może być pojazdem zaadaptowanym na samochód dostawczy. W tym momencie staje się on zwykłym pojazdem dostawczym o masie poniżej 7,5 tony i obowiązuje go limit prędkości wyznaczony przez Kodeks drogowy.

Według praktycznej zasady określa się, że każdy van większy niż Vauxhall Astravan ma wagę przekraczającą 2 tony i obowiązują go limity samochodów dostawczych. Na przykład Ford Transit, Mercedes Sprinter, Mercedes Vito, Peugeot Expert i Ford Connect są objęte ograniczeniami.

Nie ma znaczenia to, że pojazd dostawczy w momencie kontroli prędkości nie był załadowany towarami. Najważniejszym kryterium jest konstrukcja samochodu, która określa, jaką dopuszczalną masę całkowitą posiada dany samochód.




Czyli wynika z tego, że obowiązuje nas max. 60 m/h ???

Czy można dostać mandat z foto radaru za jazdę "blaszką" powyżej tej prędkości ???

Ostatnio rozpocząłem śmiganie po uk i jeszcze trochę nie obyty jestem z tamtejszym prawem, Anglicy są bardzo restrykcyjni jeśli chodzi o przestrzeganie ograniczeń, a właściwie egzekwowanie ich nie przestrzegania?
Mają jakieś margines jak np. w PL, że dopiero np. od przekroczenia o 5m jest mandat/fotka?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Prędkość maksymalna w UK dla "busów"

Post autor: orys » 9 kwie 2016, o 17:10

Tak i tak.

Ograniczenia dla Ciebie to 30 (48 km/h) w mieście, 50 (80 km/h) poza miastem, 60 (96 km/h) na dwupasmówce i 70 (112 km/h) na autostradzie. Takie same miałbyś jakbyś jechał 7.5 tonową cięzarówką :)

I tak, można, szczególnie jak jedziesz plandeką i trafisz na fotoradar rozpoznający rodzaj pojazdu po kształcie (bo niektóre biorą z bazy danych numerów rejestracyjnych i wtedy dostaniesz tylko, jak się operatorowi będzie chciało przeglądać wątliwe przypadki, bo oczywiście nie ma cię w btyryjskiej bazie DVLA). W naszej firmie notorycznie fotoradary przysyłały zdjęcia (innym kierowcom oczywiście :P). Natomiast ja bardziej bym się martwił o radiowozy, bo dla nich taki jadący za szybko polski busik to łatwa zdobycz, nie dość, że mandat na prędkość bedzie to jeszzcze często się można do czegoś innego przyczepić :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Iglak
Użytkownik
Użytkownik
Posty:325
Rejestracja:11 lis 2014, o 19:50
Samochód:Superb
Firma:Własna
Uprawnienia:A, B
Lokalizacja:Łódź

Re: Prędkość maksymalna w UK dla "busów"

Post autor: Iglak » 10 kwie 2016, o 08:05

Orys: zgadzam sie z Toba :D nigdy nie zapomne miny celnika na dover kiedy zatrzymal mnie do kontroli i probojac mowic po polsku uslyszal ze niepotrzebnie sie wysila bo rozmawialm biegle w jego jezyku :p
Z każdym dniem rośnie liczba osób które mogą mnie pocałować w dupe!

Awatar użytkownika
toshiba
Użytkownik
Użytkownik
Posty:71
Rejestracja:11 gru 2014, o 12:08

Re: Prędkość maksymalna w UK dla "busów"

Post autor: toshiba » 17 kwie 2016, o 21:27

To trochę lipa z tymi ograniczeniami dla dostawczaków.
Jak śmigałem ostatnio po dwujezdniowej, na navi miałem 72 (u nas śmigamy na tempomacie) i radiowóz mnie jedynie wyprzedził, bardzo powoli, pewnie mieli 74, może byli z "prewencji" a nie "drogówki" (jeśli w uk jest też taki podział) a może im się nie chciało mnie zatrzymywać.
A coś wiesz, czy na autostradzie zrobią 80? (czytałem, że takie plany i postulaty były)
Pozdro.

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Prędkość maksymalna w UK dla "busów"

Post autor: orys » 17 kwie 2016, o 23:01

Planom i postulatom to niedługo 40 lat stuknie :)

Natomiast na razie podnieśli ograniczenie dla aut pow. 7.5 tony w Anglii i Walii z 40 na 50 na zwykłych drogach i z 50 do 60 na dwupasmówkach :)
Obrazek

Awatar użytkownika
DawidBusiarzFiat
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:6 lip 2017, o 14:13
Samochód:Fiat Ducato Maxi
Uprawnienia:B

Re: Prędkość maksymalna w UK dla "busów"

Post autor: DawidBusiarzFiat » 6 lip 2017, o 14:31

Trochę za wolno :D ja ostatnio grzałem 130 chwilami do 140 ze wschodu na Londyn i potem do Dover bo spieszyło się na prom i ogień w podłogę Nic nie błysnęło Ani nic nie przyszło ale jeśli spedytor zadzwoni mi z Anglią to odrzucę bo chcę spokojnie jeździć a nie spier**** przed ciapatymi a mam zapis w umowie o możliwości rezygnacji.

Awatar użytkownika
Fiat34
Użytkownik
Użytkownik
Posty:5
Rejestracja:11 gru 2017, o 16:47
Kontakt:

Re: Prędkość maksymalna w UK dla "busów"

Post autor: Fiat34 » 12 gru 2017, o 16:54

Ktoś kojarzy może jaka jest waga maxymalna dla takich busów? Szukałem w internecie informacji, ale nie mogłem znaleźć. Myślałem, że może tutaj http://gawag.pl znalazłbym odpowiedź na pytanie, ale jeszcze mi na maila nie odpowiedzieli. Ktoś coś?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy prawne”