Dodatkowy Akumulator

W tym dziale znajdziesz informacje dotyczące m.in wyboru nawigacji, CB radia oraz internetu w Polsce i zagranicą.
Awatar użytkownika
jajco72
Posty:31
Rejestracja:26 paź 2013, o 10:43
Samochód:perszot
Uprawnienia:B + koło sterowe
Lokalizacja:Olsztyn
Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: jajco72 » 6 sty 2014, o 12:38

Kol. piurko nie ciagnij kabli, tylko od razu "sterownik" od kol. wichura, to co teraz wlożysz to też kasa - i zbędny wydatek, jak cierpisz na brak kasy, jak i ja ;) to lepiej chwilę poczekać (kolejna wypłata ;) ) i zrobic raz a dobrze!
"prowizorka raz zrobiona, albo działa wiecznie, albo rozpier... na wieczność"

pozdrawiam
jajco72

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: piurko » 6 sty 2014, o 12:48

Kable i hebel mam , akumulator chcę wstawić do skrzynki pod paką , więc to i tak muszę zrobić . A na wyjeździe sprawdzę na ile wystarczy akumulator . Mam 45ah od kolegi i naładowany po podłączeniu żarówki 21W , po 10h świecenia pokazuje 11,6V . Nie wiem czy nie trza szukać nowego .

Awatar użytkownika
wichura
Posty:51
Rejestracja:12 cze 2013, o 23:02
Samochód:Ducato
Firma:Juhnke
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: wichura » 6 sty 2014, o 13:17

Kolego Piurko, jeśli 21W żarówka przy 12V aku, w 10 godzin potrfi rozładować aku do napięcia 11,6V czylli rozładowania w stopniu niskim, to matematyka:
21W /12V =1,75A
1,75A *10h = 17,5Ah wykorzystanej pojemności, a pozostało mu jedynie 30% Energi do rozładowania głębokiego i zasiarczenia, czyli trwałego uszkodzenia Aku. Więc te aku to złom i będziesz się budził bo webasto w nocy zgasło ;)
zdrowy aku 68Ah (nowy) utrzyma webasto przez ok 14h.
Dodatkowe Info: montowanie aku poza komorą ogrzewaną, np. komora silnika, kabina, etc. zimą wywoła utratę pojemności termicznej, mówiąc prosto: im niższa temperatura, tym mniej pojemności ma akumulator, bo są co raz cieższ =e warunki jego pracy, oraz, gdy dojdzie do pewnego stopnia rozładowania przy ujemnej temperaturze, zamarznie on i jak wszyscy wiemy, lód rozrywa pojemnik w którym się znajduje... Czyli niefajny efekt.
Samochody: Renault, Citroen, peugot: jest sporo miejsca za fotelami kierowcy / psażerów
Mercedes: jest od cholery miejsca niewykorzystanego pod kanapami psażerów. wystarczy odkrecić 3 śruby by dostać się do wnętrza komór.

Kolego Jajco, otóż 1. racja, strata energii w ten sposób, montując przetworkę 12/.230
Ale błąd: 2. Bo podłączanie przetworek 12/20V pomijając oryginalną łądowarkę, to duży brak zabezpieczenia laptopa.... nistety już wielokrotnie się spotkałem z sytuacją, że po nocy włączano laptopa, przekręcano kluczyk i.... i przy rozzruchu poszła szpila wysokiego napięcia na zasilanie lapa i unicestwiało w najlepszym przypadku bezpiecznik w lapku...
Alter'Ego w trasie - http://www.facebook.com/gabriellashat - Zapraszam!

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: piurko » 6 sty 2014, o 13:50

Nasze - moje ogrzewanie to eberspacher 2000W , maksymalny pobór prądu to 34W = 2,83A x 12h = 34Ah .
Ogrzewanie na pewno nie pobiera cały czas 34W , przyjmując 20W ciągłego poboru = 20Ah . Teoretycznie 45Ah to aż nadto i mniej kilogramów i mniej kaski do wydania . Kolega ma sklep min. z akumulatorami i czekam na dobrą używkę , a w międzyczasie chcę sprawdzić najlepszy z dotychczasowych .

Awatar użytkownika
jajco72
Posty:31
Rejestracja:26 paź 2013, o 10:43
Samochód:perszot
Uprawnienia:B + koło sterowe
Lokalizacja:Olsztyn

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: jajco72 » 6 sty 2014, o 13:52

Kol. trochę rachunków, nie matematyki ;) i... uproszczeń...
45Ah x 12v - 540W - taka jest teoretyczna nominalna pojemność tego aku
10h x 21W - 210W - tyle "zjadła" żarówka
upraszczając dalej, ta żarówka pochłonęła prawie połowę "pojemności" energetycznej aku, stąd m.in spadek napięcia.

Miast kombinować z "zapasem" mocy, lepiej przemyśleć podpatrzeć u kolegów, kupić kilka żarówek led, lepsze "przetworniczki" o których wspomniałem we wcześniejszym poście, oczywiście nie wyklucza to "mania" dodatkowego zapasu energii w formie rozbudowanego systemu 2ch aku.

To nie jest trudne, trochę czasu na postoju, kalkulator w łapki i mozemy spokojnie policzyć naszą "prądożernośc" ;)
Bierzemy pod uwagę sprzęty jakie chcemy używać, i czas... sumujemy i "wuala" ;)

Uprzedzając pytanie...
- Webasto - szukamy danych w instr. obsługi ;) sam nie wiem ile ma moje.. ale tak przeleciałem na szybko neta.. od ok 30W w osobówkach.. czyli na nasze busy pewnie z 60W x 10h - 600W
- Zasilacz jaki by nie był do laptopa, zjada min. 75W x 3h - 225W
- jedna zwykła żarówka jak wyżej - 210W
- led o "światłości" ok 200lm 2W x 10h - 20W

Z trasy: stojąc na hofie, ok 2h godziny na lapku (film +net+radio jako wzmacniacz),odpalone webasto, dość mocno (system na pokrętło i mniej więcej moc grzania na 1/3) i długo ok. 10h, ze zmęczenia i zapomnienia nie zgasiłęm lampki podsufitowej, włączone CB (znikoma rzecz na nasłuchu) - rano komunikat na desce - słaby akumulator. Z duszą na ramieniu próba odpalenia, udało się ;) ale to pół roczne auto...

Stąd moja powolna przesiadka na oświetlenie kabiny żarówkami led (nie jestem fanem listew ledowych), docelowo ok 4szt 2W o szerokim kącie świecenia czyli 120 stopni, z podziałem na sekcje w zalezności od potrzeb, i za miesiąc, dwa zakup drugiego aku i najprawdopodobniej "sterownika" od kol. wichura, oświetlenie kurnika też do zmiany na led...
Wszystko to mam ograniczone względami finansowo-formalnymi ;( - pierwsze chyba nie wymaga opisu, drugie, żadnych zmian "stałych" w aucie, w razie "oddania", bryka ma być "nominał" :(

pozdrawiam
jajco72

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: Wolf » 6 sty 2014, o 13:58

Dokładnie mam takie same odnośnie ledów w kabinie, już nie raz prosłiem o prąd

Awatar użytkownika
jajco72
Posty:31
Rejestracja:26 paź 2013, o 10:43
Samochód:perszot
Uprawnienia:B + koło sterowe
Lokalizacja:Olsztyn

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: jajco72 » 6 sty 2014, o 14:13

Kol. wichura, tak, zgadzam się, szpile idą, i "ja" o tym wiem, są pewne zasady - które z dziką pasją stosuję i staram się innym wpajać...
Ty, kilku innych, ja, wiemy, ze nie można/nie powinno się sprzętów "domowych" jak lapek, tablet, przenośny tv, na zasilaczu "nieoryginalnym", czesto właśnie trochę źle zaprojektowanym (owe szpilki), mieć podłączonych w trakcie wł. uruchamiania silnika...
Tak jak napisałeś,cacy, jak tylko poleci bezpiecznik, ale dziś okazuje się że zwłoka bezpiecznika jest i tak za duża...

Jestem świadom wielu swoich gadżetów, ich zasilania właśnie, błędów nie ominę, popełniłem ich i tak trochę ;) - dlatego nauczenie się i stosowanie tych kilku zasad nie raz uratowało d... a przede wszystkim bądź co bądź kosztowne "bajerki" ;)
I chyba nie ma nic bardziej wkur... jak, być świadomym własnej ułomności ;) (mam na myśli siebie)

Pozdrawiam
jajco72

Awatar użytkownika
wichura
Posty:51
Rejestracja:12 cze 2013, o 23:02
Samochód:Ducato
Firma:Juhnke
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: wichura » 6 sty 2014, o 17:50

Sam też geniuszem nie jestem, i nie raz zdarzało mi się nawet podczas prób projektowania tego sterownika popalić kable, bo sterownik "zaskoczył" kiedy klemy luzem latały sobie po kabinie, chociażby ;)
Niestety przykra wiadomość dla wszystkich posiadaczy webasto: to co producent podaje to jest moc poboru ciągła... wiatraka i pompki paliwa. Grzałka "odpalająca", oraz w momencie kiedy webasto pracuje sobie powoli i startuje na wyższą moc, tez załącza grzałkę "odpalającą" która pobiera prąc pokroju 10-30 Amper, stąd można czasem zauważyć migotanie światła przy uruchomieniu webasto. Niestety też padłem ofiarą tej tabliczki znamionowej, bo z początku jeźdizłem na akumulatorze 50Ah myśląc że wystarczy, no i się dziwiłem że po 6 godzinach przy temperaturze na dworze (-10) a w kurniku podtrzymanie w okolicy (+17/+22) suszarka mi piszczała że bateria martwa... ale wziałem miernik w łapki i dobrałem się do instalacji, i miałem później doszkalanie z dziedziny nagrzewnic postojowych.
A co do zapasu pojemności, to jestem zwolennikiem tego by pojemności nigdy nie zabrakło, bo im większa ona, tym rzadsze odpalanie auta i zastanawianie się "kiedy zdechnie" ;)
LEDY i nie kończąca się opowieść, ja korzystam z listwy led, ale konkretnie zamówionej:
LED super jasne, tzw "1 Watowe" o barwie ciepłej, 120 stopniowym kącie świecenia, w osłonie żelowej.
wklejona powyżej tylnej szyby przez któr widze plandekę. ładnie oświetla wnętrze samochodu i szybko odzwyczaiłem się od korzystania z światełka kabinowego. no i info: wsadziłem sobie 1,6 metra tego leda - świecę w promieniu ok 10 metrów wokół kabiny ;)
Drugi, ale w pojedyńczych sekcjach, 6 sekcji, mam wstawione do kurnika, dobrze się przy tych ledach czyta.
Alter'Ego w trasie - http://www.facebook.com/gabriellashat - Zapraszam!

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: piurko » 6 sty 2014, o 21:30

Panyyy... już z Wami nie dyskutuję :D , bo za mało wiem o tym wszystkim .
Generalnie w moim konkretnym przypadku : nie używam przetwornicy - mam ładowarkę do tabletu , na dole mam jedną ledową żarówkę , w kurniku jedną ledową żarówkę i to tyle. Tablet staram się ładować w czasie jazdy i bateria starcza mi na 5,6 godzin plus aku w stacji dokującej ze 3,4 godziny . Dodatkowy akumulator ma być tylko do ogrzewania . Dbam o to , żeby na noc uku było naładowane . Dwa miesiące temu serwis wymienił mi aku na nowe (auto 1,5 roku ), bo po nocy z ogrzewaniem nie starczyło prądu na rozruch :cry: . Nowego szkoda obciążać i dlatego myśl o drugim tylko do webasta i ew. jedno gniazdko ;) .
Do kolegi wichura , posłałem Ci maila , nie wiem czy dostałeś bo nie widzę odpowiedzi . Czy info na temat sterownika jest u Dekker,a , czy dzwonić lub pisać do Ciebie ?

Awatar użytkownika
wichura
Posty:51
Rejestracja:12 cze 2013, o 23:02
Samochód:Ducato
Firma:Juhnke
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: wichura » 7 sty 2014, o 04:44

My nie dyskutujemy, jedynie utwierdzamy cię w tym, że z G**a bata nie ukręcisz ;p przy okazji ominie cię przykre rozczarowanie, a może i właśnie uratowaliśmy Ci żywot ;)
Dobra, koniec Offtopic ;p
Alter'Ego w trasie - http://www.facebook.com/gabriellashat - Zapraszam!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technologie”