Dodatkowy Akumulator

W tym dziale znajdziesz informacje dotyczące m.in wyboru nawigacji, CB radia oraz internetu w Polsce i zagranicą.
Awatar użytkownika
wichura
Posty:51
Rejestracja:12 cze 2013, o 23:02
Samochód:Ducato
Firma:Juhnke
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gorzów Wielkopolski
Kontakt:
Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: wichura » 4 paź 2013, o 13:47

Witam, i nadeszła ostateczna próba sterownika ładowania dodatkowego aku.
2 sztuki na sprzedaż: Koszt 1 układu to 70zł.
w zestawie znajduje się:
1szt. sterownika
Komplet przewodów z zarobionymi końcówkami
~ prądowy Aku 1 <-> Aku2
~ Masowy Aku 2
~ sterujący
~ przewód "powrotny" dla webasto/kurnika

Wszystko dodatkowo opisane na przewodach, gdzie należy podłączyć.
nie ukrywam, że preferował bym odbiór osobisty (gorzów wielkopolski), wysyłka też wchodzi w rachubę.
jestem dostępny w dniach Sobota (5.10) do wtorku (8.10) w Gorzowie - więc służę pomocą przy zamontowaniu.
W zestawie nie ma klem akumulatora dodatkowego! niestety brak czasu i możliwości tu daje się we znaki.
Chętnych proszę o kontakt pod telefonem
(+48) 608 233 620

Zdjęcia dołączę wieczorem jak będę na powrót w Polsce
Alter'Ego w trasie - http://www.facebook.com/gabriellashat - Zapraszam!

Awatar użytkownika
MiroBusiarz
Bus Team
Bus Team
Posty:99
Rejestracja:30 mar 2013, o 00:20
Samochód:Zepsuty
Firma:Krzak
Uprawnienia:B + ADR
Lokalizacja:[PZ] - Poznań Zadupie

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: MiroBusiarz » 5 paź 2013, o 18:23

Wichura!
Szacun za chęci i umiejętności, chętnie skuszę się na produkt finalny:)

Awatar użytkownika
wichura
Posty:51
Rejestracja:12 cze 2013, o 23:02
Samochód:Ducato
Firma:Juhnke
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: wichura » 27 paź 2013, o 02:51

Wszelkie informacje u Dekker'a ;) mam nadzieję, że będę nadążał z produkcją (!) :)
Alter'Ego w trasie - http://www.facebook.com/gabriellashat - Zapraszam!

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: piurko » 5 sty 2014, o 00:34

Chciałem się podzielić moim sposobem podłączenia dodatkowego aku .
Dwużyłowy kabelek z wtyczką do gniazda zapalniczki na jednym końcu , a druga strona poprawnie + i - i tyle... Podczas jazdy wtyczka w gniazdo i jest ładowanie - praktycznie niezawodne :)

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: Wolf » 5 sty 2014, o 10:44

Też o takim patencie myślałem, ale miałem kilka obaw
- co z bezpiecznikami zapalniczki, nie wywala ich
- jak sprawdzasz poziom naładowania akumulatora, chyba bez sensu cały czas gniazdo zajmować i alternator obciążać

Awatar użytkownika
wichura
Posty:51
Rejestracja:12 cze 2013, o 23:02
Samochód:Ducato
Firma:Juhnke
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: wichura » 5 sty 2014, o 13:19

Taki sposób ma konkretną wadę: słabą instalację elektryczną, mianowicie, masz tam 10-15 amperowy bezpiecznik, który jeszcze zasila radio (zazwyczaj), które pobiera dla siebie ok 5A.
czyli, jeśli aku 2 będzie rozładowane, po podłączeniu do zapalniczki spali się bezpiecznik. Ok, zmieniamy na większy, spala się gniazdo i wtyczka zapalniczki. Oki, zmiana na mocnijesze: spala się instalacja. i można powiedzieć "dobranoc" niestety. Fakt, przez jakiś czas to działa, ale w każdej chwili można się spodziewać awarii, najbardziej zagrażającym momentem to moment podłączenia i pierwsza minuta ładowania. Niestety, w tym momencie akumulatory kwasowe, jak i wapniowe, pobierają ogromne ilości prądu.

Wolf: pierwszą obawę Ci opisałem, drugie pytanie do kolegi kierowane:
nie da się sprawdzić poziomu naładowania, jedynie gęstościomierzem. trochę matematyki:
przy stand. instalacji i bezpieczniku 10Amper, akumulatory popularne np. 75Ah
teoretyczny czas ładowania 75Ah / 10A = 7,5 godziny.
przy sprawności akumulatorów kwasowych na poziomie 96% czas ten wydłuża się do 7h 49m (założenie ciągłego ładowania 10A prądem)
niestety, nasze samochody nie mają instalacji ładowania inwerterowego, czyli podnoszącego napięcie by utrzymać ciągły pobór 10Amper, i rzeczywisty czas ładowania takiego aku to ok 10 godzin ładowania, a aku naładuje się do ok 80% swojej pojemności.
Alter'Ego w trasie - http://www.facebook.com/gabriellashat - Zapraszam!

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: Wolf » 5 sty 2014, o 13:45

Tak też myślałem że jeśli już to jako doładowanie może chodzić

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: piurko » 5 sty 2014, o 17:49

Jestem na etapie składania wszystkiego do kupy , podwójne gniazdo mam dodatkowo podłączone bezpośrednio do aku rozruchowego. Podłączam do niego kompresor (dokładany przeze mnie ) do poduszek . Mam podpięty miernik napięcia - wyświetlacz i widzę cały czas aktualne ładowanie 14.4V - 14.6V. Po podpięciu (przez około minutę) ładowania dodatkowego aku 45ah spada do 13,7V . Ładując tablet spada do 13,9 - 14,2V więc tragedii może nie będzie. Jutro może poskładam wszystko i podładuję dłużej obserwując napięcie ładowania. Teraz testuję jakość aku używki , a w tygodniu wyjazd i się okaże jak to działa. ;)

Awatar użytkownika
jajco72
Posty:31
Rejestracja:26 paź 2013, o 10:43
Samochód:perszot
Uprawnienia:B + koło sterowe
Lokalizacja:Olsztyn

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: jajco72 » 6 sty 2014, o 10:53

Jak napisał kol. wichura, takie podpięcie, bez sterowania to ryzykowna rzecz, wbrew pozorom to złożony temat, i warto co nieco z el. samochodowej kumać ;) bez urazy... takie dołądowywanie jak kol. piurko pisze, jest wręcz goźne! Można je porównać do "odpalania" zimowego na 2 aku - zwróćcie uwage, jak wtedy potrafią sie przewody nagrzać - a cienkie one nie są - co też nie jest jakims tam wymysłem! Jeśli dodatkowy aku, np. przez noc dostanie po d..., to rano, podpinając go do "doładowania" przez "zapalniczkę" mozemy mieć niemiłe efekty świetlno dymne z cienkich kabli... i oby tylko tyle... To tylko czubek góry ;) (dla znających elektrykę i mających trochę wiedzy o aku nic strasznego) ale...
Podstawa, o której napisał wichura, żaden wyświetlacz nie będzie miarodajny! aku POTRAFI TRZYMAĆ NAPIĘCIE, ALE NIE BĘDZIE MIAŁ "MOCY"...
MAJĄC UKŁAD 2X AKU NP. 75Ah I 45Ah TRAKTUJEMY GO JAK 2X45Ah! - STĄD UKŁAD KOL. WICHURA - JAKO DOŁADOWUJĄCY, ALE TEŻ ODCIĘTY OD RESZTY SYSTEMU!

Napiszę tak, jesli wszystko z głową, to nie trzeba wyświetlaczy, super japońskiej elektroniki i bóg wie czego, a będzie działąć.
Nie robiąc choinek (czyt. oświetlenie), myśląc - używając, można spokojnie w busie "mieszkać" ;)
Jestem na etapie szykowania "Reni", ogranicza mnie niemożność "dziurawienia" ;) tapicerki itp. - jednocześnie latając - oświetlenie powoli zmieniam na led - biały ciepły (nie toleruję światła zimnego jak z jarzeniówy), przetwornica jest "zapasem", a lapka zasilam z małej przetworniczki/zasilacza 12/20V... mozna kupić przetworniczki regulowane i zasilać innymi napięciami potrzebne gadżety.
Składanie układu aku-przetwornica-zasilacz-lapek to czysta strata energii!
Temat rzeka.. ;)

Pozdrawiam
jajco72

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Dodatkowy Akumulator

Post autor: piurko » 6 sty 2014, o 12:13

jajco72 , 100% RACJA . Dlatego napisałem na forum , że mam pomysła :lol: kiepskiego :oops: , właśnie sprawdziłem i kabelki się grzeją tak jak pisze Wichura i Ty . Moja wiedza jest zbyt mała na stworzenie sterowania i puki co zrobię starym sposobem , czyli grube kable i hebel na masę . To chyba powinno działać bez problemu ?
Co Wy na to ? Docelowo może bym się skusił na zestaw Wichury .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technologie”