KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

W tym dziale znajdziesz informacje dotyczące m.in wyboru nawigacji, CB radia oraz internetu w Polsce i zagranicą.
Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN
KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: FRONT242 » 18 kwie 2015, o 17:33

Powoli szykuje sie do kupna klimatyzacji postojowej . Potrzebuje taka co bedzie dzialac na wylaczonym silniku podczas snu ( cos w stylu WEBASTO ) i takiej ktora bedzie normalnie dzialac podczas jazdy samochodem bo kupujac fure wybralem bez klimy - wiedzac ze w przyszlosci i tak kupie klime postojowa i wlasnie taka ktora mozna uzywac podczas jazdy .

Bede wdzieczny za podpowiedzi tych ktorzy maja taka klime i podziela sie swoja opinia .Rok temu robilem wywiad na ten temat , ale przed kupnem warto zapytac na forum , moze ktos cos podpowie :D
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
kajos
Użytkownik
Użytkownik
Posty:86
Rejestracja:21 lut 2015, o 00:06
Samochód:Pastuch
Firma:ujowa
Uprawnienia:wszystkie
Lokalizacja:Chodzież

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: kajos » 19 kwie 2015, o 12:07

to chyba pozostaje klima absorbcyjna
na gaz lub prad - zalezy jak sobie przelaczysz

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: FRONT242 » 10 maja 2015, o 13:50

Cos w tym kierunku :

Obrazek

Obrazek
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
piterol
Użytkownik
Użytkownik
Posty:71
Rejestracja:28 kwie 2015, o 17:47
Samochód:Renault Master
Firma:własna niestety
Uprawnienia:b,c

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: piterol » 10 maja 2015, o 14:38

Może coś takiego?
http://www.tachotorun.com.pl/klimatyzac ... hodowa.php
Pytanie jak to zamontować na kurniku i co na to akumulator.

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: FRONT242 » 10 maja 2015, o 16:28

piterol pisze:Może coś takiego?
http://www.tachotorun.com.pl/klimatyzac ... hodowa.php
Pytanie jak to zamontować na kurniku i co na to akumulator.
Ja klimatyzatora na kurniku nie mam zamiaru montowac . Zamontowany bedzie na kontenerze , na samym srodku z 20 cm od przodu kontenera . Klimatyzator musi byc na pilota ktory bedzie dzialac z wnetrza kabiny samochodu , z kurnika lub z duzej sypialki . bo dostep do panelu z ustawieniami bedzie trudny .... trzeba bedzie wejsc do kontenera , otworzyc jakas tam specjalna klapke w rurze wentylacyjnej i wtedy dopiero jest dojascie do panelu regulacyjnego .

Tutaj na czerwono zaznaczylem gdzie to bedzie :
Obrazek

Klimatyzator bedzie wydmuchiwal powietrze do zabudowanej rury w kontenerze i mniejszymi rurami do szoferki , kurnika i kabiny sypilanje ( bedzie chlodzil 3 pomieszczenia na raz ) . Chce uzyc te same rury co do webasta , jeszcze nie wiem czy to dobry pomysl , czy dac oddzielnie specjalne do klimatyzacji . Rury oczywiscie na trojnik i spoko bedzie / zaden to problem .

Wysokosc tych klimatyzatorow to max 20 cm , szerokosc i dlugosc to mniej istotne . Fura ma w tej chwili 3m 40cm wysokosci , po zalozeniu klimy bedzie miala max 3m 60cm wysokosci .... wiec wysokosc nie stanowi to zadnego problemu . Interesuja mnie 2 firmy ktore robia klimy , a mianowicie Webasto lub Eberspacher . Uwazam ze jak juz cos kupowac to KONKRETNIE anie jakies gowna udajace klimatyzatory .

Dobre pytanie co do akumulatora . W sprinterze mam specjalne miejsce na drugi akumulator , ale do takiego duetu to potrzebny jest inny alternator ktory da rady naladowac 2 akumulatory . Mysle ze ta klima dziala podobnie jak webasto ogrzewajace , czyli nagrzewa do 21 stopni ( czy jak kto tam sobie nastwai ) i sie wylacza , wiec nie pobiera pradu . Nie wiem jak to bedzie z zasilaniem .... dobrze by bylo zeby jakis ELEKTRONIK sie wypowiedzial . Z czasem jak zrobie wywiad na ten temat to napisze co i jak, bo na forum raczej nikt MERYTORYCZNIE w tym temacie nie bedzie mial nic do powiedzenia :D Musze podjechac do punktu gdzie zakladaja takie klimy i poprostu zapytac co jak i gdzie .
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
piterol
Użytkownik
Użytkownik
Posty:71
Rejestracja:28 kwie 2015, o 17:47
Samochód:Renault Master
Firma:własna niestety
Uprawnienia:b,c

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: piterol » 10 maja 2015, o 19:17

temat wydaje mi się bardzo ciekawy i warty wnikliwej analizy. Chociaż porównanie zużycia prądu do ogrzewania postojowego wydaje mi się trochę różne - ogrzewanie potrzebuje tylko energii by napędzić wentylator, pompę pobierającą paliwo i świecę dającą zapłon a w przypadku klimy działa nam energochłonna sprężarka.

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: FRONT242 » 10 maja 2015, o 20:56

piterol pisze:temat wydaje mi się bardzo ciekawy i warty wnikliwej analizy. Chociaż porównanie zużycia prądu do ogrzewania postojowego wydaje mi się trochę różne - ogrzewanie potrzebuje tylko energii by napędzić wentylator, pompę pobierającą paliwo i świecę dającą zapłon a w przypadku klimy działa nam energochłonna sprężarka.
Ogrzewanie WEBASTO pobiera paliwo z baku ktore ulega spalaniu i daje cieplo , akumulator jest minimalnie obciazony , chociaz tez po ilustam godzinach dzialania WEBASTO , aku rozladowuje sie .

W przypadku KLIMATYZATORA , tak jak piszesz sprezarka napierdala ciagnac prad z akumulatora .... i tu jest problem . Dlatego musze rozkminic ten problem jak to zrobic zeby po godzinie czy kilku godzinach ... aku nie byl wyladowany , no bo tak to chyba bedzie . Nie wiem jak w DUZYCH ten problem jest rozwiazany , tam maja aku 24 volt . Nie znam sie na tych rzeczach , dopiero badam ten temat .
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
nbj
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:21 kwie 2014, o 18:51
Samochód:ford

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: nbj » 10 maja 2015, o 22:53

Witaj , temat przerabiałem w swoim pierwszym aucie bez klimy.
1. Klimatyzatory postojowe sprawdzają się słabo w dużych mobilkach.
2. Właściwie w czasie postoju nikt tego nie odpala - > bateria pada w mig.
3. Odwiedź serwis chłodnictwo i klima - tam są ludzie co znają temat od podszewki i ci to wyjaśnią
4. Prościej jest zainstalować klimę dedykowaną lub uniwersalną -> są wyspecjalizowane firmy co to robią znajdziesz w necie , lub zainstaluj najtańszy zestaw chłodniczy będzie taniej i wydajniej
5. Policz sobie -> uczciwa lodówka samochodowa ( gówniana bo nawet nie schłodzi a tylko utrzyma temp. ) baterię wykańcza w 12 h bez postoju tu masz sprężarkę + wentylator rozprowadzający z parownika + sterowanie
6. podaj lokalizację / może być na priv to doradzę fachowca/
7. Zobacz na parametry agregatu carrier neos ( najmniejszy z dostępnych) - jest zasilany tylko elektrycznie ( oczywiście altek wzmocniony mus)
8. Te klimy postojowe to są w większości drogie bezużyteczne zabawki z super marketingiem wymyślone na potrzeby przepisów ( brak zaliczenia w niektórych krajach pauzy ) Litwini to opanowali stosując na hiszpana i okolice za 1000 zł atrapy z wentylatorkiem by się służby odwaliły :)

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: FRONT242 » 19 maja 2015, o 10:59

Po podpowiedziach kolegi NBJ , narazie rezygnuje z klimy postojowej bo nie osiagne tego co chialem ... czyli na postoju podczas snu klima za dlugo nie pochodzi bo AKU wyjebie sie szybko ... " a nie o takie cUs mnie chodzilo " . Wstawie normalna klime do sprintera 906 . Z tego co sie orientowalem to koszt okolo 4000 zl . W ASO mercedesa w Bialymstoku krzykneli mi cos 12-14 tysiecy za wstawienie :lol: Najpierw powiedzieli ze w tym modelu ( PO SPRAWDZENIU NUMERU VIN ) wogole nie da sie podpiac zadnej klimy bo cos tam cos tam .... Po kilku miesiacach bylem tam drugi raz i inny cycek zza biurka powiedzial ze sie jednak da i krzyknol taka odjechana cene . Jak to wyjdzie to dam znac .
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: KLIMATYZACJA POSTOJOWA do busa

Post autor: orys » 25 maja 2015, o 16:24

nbj pisze:5. Policz sobie -> uczciwa lodówka samochodowa ( gówniana bo nawet nie schłodzi a tylko utrzyma temp. ) baterię wykańcza w 12 h bez postoju tu masz sprężarkę + wentylator rozprowadzający z parownika + sterowanie
6. podaj lokalizację / może być na priv to doradzę fachowca/
7. Zobacz na parametry agregatu carrier neos ( najmniejszy z dostępnych) - jest zasilany tylko elektrycznie ( oczywiście altek wzmocniony mus)
Byłem parę dni temu na wakacjach, spotkałem na promie faceta w małym kamperze. Miał klimę postojową zasilaną z przyklejonej na dachu baterii słonecznej. Mówi, że trochę droga taka zabawa, ale prąd z baterii przy słonecznym dniu wystarcza do tego, aby bujać klimę (a jak nie jest upalna patelnia, to klima mu nie potrzebna).

Trzeba by bliżej obczaić takie rozwiązanie...
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technologie”