Jak zacząć ???

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
mataysen1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty:6
Rejestracja:12 maja 2014, o 16:02
Uprawnienia:B
Jak zacząć ???

Post autor: mataysen1994 » 12 maja 2014, o 16:34

Witam !
Jestem tegorocznym maturzystą ( mam 20 lat ) i powoli rozglądam sie za pracą, i nagle podczas przeglądania ofert pracy natrafiłem na PRACE KIEROWCY BUSA. Nigdy się nie zastanawiałem nad zostaniem kierowcą....ale...napisałem do osoby która wystawiła tą oferte i SIĘ PRZERAZIŁEM :D okazało się że praca dotyczy jazdy po zachodniej Europie!! ( ja myślałem że to jazda po Polsce) i też właśnie z tego powodu mam kilka pytań:

Oczywiście pytania te powinienem zadać PRACODAWCY, ale chciałem wiedziec jak u Was się przedstawia ta sprawa...

więc...

1. Czy to prawda że kierowcy busa (kat.B) nie obowiązuje tachograf i jedzie się aż do utraty sił ?? ( oczywiscie wszystko w ramach rozsądku :D)
2. Czy pracodawca powinien mnie obdarować nawigacją GPS, rejestratorem itp ? Czy te sprzęty trzeba mieć swoje ?
3. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć CO TO KURDE SĄ WINIETY ?? co czego służą, ile kosztują itp :D
4. Ile zarabia kierowca busa pracujący w systemie 3/1 ?

To chyba wszystkie moje pytania, jak mi sie coś jeszcze przypomni to na pewno zapytam ! :D

Z góry dziękuje za odpowiedzi :D
Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
symyrytyfy
Użytkownik
Użytkownik
Posty:78
Rejestracja:17 gru 2013, o 11:33
Uprawnienia:B,C,C+E

Re: Jak zacząć ???

Post autor: symyrytyfy » 12 maja 2014, o 17:20

Nawiązując do nazwy tematu "Jak zacząć???"

Zacznij od przeszukania forum i skorzystania z opcji Szukaj, bo tu są wszystkie odpowiedzi na zadane pytania.

Awatar użytkownika
DawidGdansk
Użytkownik
Użytkownik
Posty:38
Rejestracja:15 lis 2013, o 18:22

Re: Jak zacząć ???

Post autor: DawidGdansk » 12 maja 2014, o 21:11

mataysen1994 moim zdaniem jak nie masz żadnego pojęcia o transporcie do 3,5 tony, radził bym Tobie się nie pchać w tą branże, ponieważ będziesz się tylko męczył i zwolnisz się po kilku dniach. ; ) Transport jest dla osób lubiących to.

Awatar użytkownika
mataysen1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty:6
Rejestracja:12 maja 2014, o 16:02
Uprawnienia:B

Re: Jak zacząć ???

Post autor: mataysen1994 » 13 maja 2014, o 11:03

No może i racja, ale z pracą ciężko w dzisiejszych czasach. W dodatku taki kierowca busa to chyba nawet niezła fucha jesli chodzi o kase a nie ukrywam że ona jest dla mnie NAJWAŻNIEJSZA ! takze nawet jakby mi się nie spodobała jazda busem po Europie a miałbym np: przysłowiową trójke z przodu (czyli ok 3000 zł) to bym się przemógł i kontynuował ta pracę. A nóż nabrałbym wprawy i wkońcu by mi się spodobało :D !!

Awatar użytkownika
xmati3
Użytkownik
Użytkownik
Posty:34
Rejestracja:27 lut 2014, o 16:55
Uprawnienia:B,C,KW

Re: Jak zacząć ???

Post autor: xmati3 » 13 maja 2014, o 12:51

Jak tego nie lubisz (jazda autem) to będzie ci ciężko. Co do zarobków to wszystko zależy od tego ile km przejedziesz, bo w większość firm masz płacone od km plus jakaś tam podstawa (najczęściej minimalna płaca 1680 brutto). Załóżmy sobie, że przejedziesz 10k km miesięcznie, po 0,2 gr za km, daje 2 tyś. Plus do tego podstawa. Ale musisz też wziąć pod uwagę fakt, że musisz jeść, pić itp.

Awatar użytkownika
selwas
Użytkownik
Użytkownik
Posty:104
Rejestracja:10 kwie 2013, o 20:22
Samochód:Boxer 3.0Hdi
Firma:P.H.Trans
Uprawnienia:B,C, HDS
Lokalizacja:Myślenice

Re: Jak zacząć ???

Post autor: selwas » 13 maja 2014, o 13:19

Mój znajomy ostatnio rozpoczął pracę w pewnej firme transportowej. Pojechał na 2 tygodnie na eu. Zrobił 4200 km i 4 dni przestał. Wziął na ręke 1100zł. Kpina. Myślę że jak ci sie to podoba to musisz głęboko przestudiować przynajmniej to forum, poświęcić kilka wieczorów aby pobieżnie zrozumieć podstawowe rzeczy związane z tym zawodem.

Pozdrawiam i oczywiście powodzenia. ;)

Awatar użytkownika
agencik
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:14 mar 2014, o 21:12
Samochód:Renault :(
Firma:Dar-Trans
Uprawnienia:B, tram, sztapl,
Lokalizacja:Szczecin

Re: Jak zacząć ???

Post autor: agencik » 13 maja 2014, o 13:49

Jak zacząć? .... hmm
Uprawnienia masz więc i pojazd prowadzić "umisz". (siadłem na busa 2 dni po odebraniu prawka kilka lat temu).
Pierwszy pracodawca (dla którego oczywiście byłem doświadczonym kierowcą) pozwolił mi zapoznać się z pojazdem więc usiadłem i pojechałem w miasto (dosłownie, Szczecin), uznałem, że jak zmieszczę się we wszystkich zakrętach to dam radę, zabrałem potem kobietę i pojechałem też na zakupy, manewrowałem i bez problemu zapoznałem się z gabarytem autka, pooglądałem je sobie itd. (Tiko to to nie jest)
Usiadłem i poczytałem na forach i blogach, popytałem ludzi tak jak i ty.
Resztę poznałem już rozmawiając z kierowcami na trasie.

Nawigacja z iGo Primo z ustawionymi parametrami auta bardzo ułatwi co pracę, dodatkowa navi w smartfonie uratuje ci tyłek jak pierwsza ci się zepsuje. (nie licz na sprzęt od pracodawców bo sprzęt się psuje, upada, a oni nie lubią zbędnych inwestycji, po za tym ty też chyba nie chciał byś płacić za uszkodzoną używkę kwoty jak za nową po awarii)
Pamiętaj że navi to twój pilot i aby dobrze Cię dobrze prowadził (zgodnie z oczekiwaniami) potrzebuje od ciebie informacje jakie drogi ciebie interesują, (Płatne, Winiety, Promy, Mosty, Tunele, Ograniczenia długości-wysokości-rodzaju przewożonego ładunku, przejazd szybki, wygodny, ekonomiczny, krótki itd.)

Mapa papierowa i jej czytanie by obeznać się z ukształtowaniem europy przydatna.

Radio CB pomoże korzystać z pomocy i doświadczenia Dobrych i doświadczonych Ludzi tak jak to forum i ci Dobrzy Ludzie, zapewni też rozrywkę i uzupełnienie polskiego słownictwa :P

Do wszystkiego trzeba używać rozumu, praca wiąże się z wieloma niedogodnościami i niebezpieczeństwami a zarobków nie możesz liczyć jak z etatu gdyż życie w aucie daleko od domu to też spore koszta. (ale warto sprawdzić czy przypadnie ci do gustu, wielu ludzi nie daje rady)

Prysznic - 12pln (i jeszcze trzeba go znaleść)
Chleb - 6pln
W domu tak nie jest...?

Kuchenka gazowa też tania w utrzymaniu nie jest :P

Przygotowanie się do wyjazdu to podstawa i spora inwestycja i to nie jednorazowa (wszystko masz opisane tu na forum). (widziałem raz kolesia co na wyjazd na 3tyg przyszedł odebrać auto z plecakiem w którym miał bieliznę i laptopa, oczywiście nie wyjechał i rozsądny pracodawca mu podziękował).

Winiety i inne opłaty (ze strony pracodawcy) poszukaj w google "co to jest winieta" (opłata za drogi)

Ważne informacje też to mocowanie ładunku i prowadzenie tacho....
Sie cita, sie wie.
Sie pyta, sie wie jeszcze więcej ;)
https://plus.google.com/107920073629536521308/about

Awatar użytkownika
mataysen1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty:6
Rejestracja:12 maja 2014, o 16:02
Uprawnienia:B

Re: Jak zacząć ???

Post autor: mataysen1994 » 13 maja 2014, o 14:11

Czyli tachograf obowiązuje ??

Awatar użytkownika
DiLeR
Użytkownik
Użytkownik
Posty:2
Rejestracja:24 lis 2013, o 22:40

Re: Jak zacząć ???

Post autor: DiLeR » 13 maja 2014, o 16:58

W niemczech obowiązuje, ale papierowe, które wypelniasz sobie sam. Poszukaj na forum, znajdziesz kilka(naście) tematów o książce kierowcy.

http://www.busiarze.com.pl/viewtopic.php?f=50&t=76

Awatar użytkownika
mataysen1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty:6
Rejestracja:12 maja 2014, o 16:02
Uprawnienia:B

Re: Jak zacząć ???

Post autor: mataysen1994 » 13 maja 2014, o 19:09

Czyli to tylko w Niemczech w innym państwach mogę jechać ile mi się podoba ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”