Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Gocu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:7
Rejestracja:30 lis 2018, o 20:57
Samochód:VW Transporter
Firma:Niebawem
Uprawnienia:B
Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Gocu » 30 lis 2018, o 21:11

Witam!
Chciałbym założyć własną działalność, przewóz VW Transporterem max 8 pasażerów na Ukraine i później z UA do PL.

Nie jestem pewny co do licencji. W internecie każdy pisze coś innego. Ale niby nie trzeba mieć jeśli jest to transport międzynarodowy od 7-9 osób. A Wy na temat licencji coś wiecie?

Drugie pytanie dotyczy kasy fiskalnej... Jeśli działalność ma być legalna, a ja mam się rozliczać z Urzędem Skarbowym, to teoretycznie kasa powinna być. Ale czy musi?


3. To już z czystej ciekawości... Jak wygląda rozliczanie się z US?
Najlepiej jak ktoś opisze mi to krok po kroku, albo chociaż ile % mam oddać.

Na razie tyle, jak sobie coś przypomnę to zapytam.

Pozdrawiam, Krzysiek :)

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Wolf » 30 lis 2018, o 22:03

Gocu pisze:Witam!
Chciałbym założyć własną działalność, przewóz VW Transporterem max 8 pasażerów na Ukraine i później z UA do PL.

Nie jestem pewny co do licencji. W internecie każdy pisze coś innego. Ale niby nie trzeba mieć jeśli jest to transport międzynarodowy od 7-9 osób. A Wy na temat licencji coś wiecie?

Drugie pytanie dotyczy kasy fiskalnej... Jeśli działalność ma być legalna, a ja mam się rozliczać z Urzędem Skarbowym, to teoretycznie kasa powinna być. Ale czy musi?


3. To już z czystej ciekawości... Jak wygląda rozliczanie się z US?
Najlepiej jak ktoś opisze mi to krok po kroku, albo chociaż ile % mam oddać.

Na razie tyle, jak sobie coś przypomnę to zapytam.

Pozdrawiam, Krzysiek :)
1. Licencja jest wymagana w przypadku zarobkowego okazjonalnego przewozu ludzi autem technologicznie przystosowanym do przewozu powyżej siedmiu pasażerów łącznie z kierowcą, w przypadku kat. b jest to auto max 9 osobowe

2. są progi gdzie po przekroczeniu konkretnego obrotu musisz wyposażyć się w kasę fiskalną dla normalnego podatnika jest to 20k jeśli to nowy podmiot, jeśli powyżej roku to 40k, natomiast transport osób, kasa fiskalna od pierwszego dnia, no chyba że to obejdziesz i będziesz świadczył usługi tylko i wyłącznie dla firm i rozliczał się za pomocą faktur

3. temat rzeka, wszystko zależy od formy rozliczania, od obrotu jaki wygenerujesz, może to być ryczałt gdzie nic w koszty nie zaksięgujesz, i zapłacisz 8,5%, mogą być zasady ogólne, gdzie wszystko co potrzebne do prowadzenia działalności możesz wciągnąć w koszty, a płacisz 19% od dochodu (w ryczałcie od przychodu)

Awatar użytkownika
Gocu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:7
Rejestracja:30 lis 2018, o 20:57
Samochód:VW Transporter
Firma:Niebawem
Uprawnienia:B

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Gocu » 30 lis 2018, o 23:33

https://jazdaprawna.pl/czy-wykonywanie- ... icencji-6/

Znalazłem taki artykuł, możesz go przeczytać? Może jednak licencja nie jest potrzebna...

Czyli kasa jest i co dalej? Skąd US ma wiedzieć ile zarobiłem? Jak to wygląda?


Z tym rozliczaniem to od zawsze była dla mnie ciemna magia...

Awatar użytkownika
Gocu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:7
Rejestracja:30 lis 2018, o 20:57
Samochód:VW Transporter
Firma:Niebawem
Uprawnienia:B

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Gocu » 1 gru 2018, o 09:45

No i takie cudo znalazłem jeszcze...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Wolf » 1 gru 2018, o 10:46

O widzisz, mnie akurat interesowała kwestia transportu ludzi w obrębie kraju jak i poza nim, fajnie że coś takiego zrobili.

Co do US, składasz deklaracje podatkowe jak i tzw JPK, na tej podstawie wiedzą jaki masz przychód lub dochód, a w przypadku JPK widzą jakiej firmie w jakiej wysokości wystawiasz faktury.

Pytanie jest zasadniczy, czy ludzie których będziesz woził to prywatne przejazdy czy tez organizowane dla konkretnej firmy czy kliku, jeśli będziesz woził dla firm, to unikniesz kasy fiskalnej, jeśli przewozy prywatne to niestety na star będzie ci potrzebna.

Awatar użytkownika
Gocu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:7
Rejestracja:30 lis 2018, o 20:57
Samochód:VW Transporter
Firma:Niebawem
Uprawnienia:B

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Gocu » 1 gru 2018, o 11:52

Transport międzynarodowy: podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, przy czym jazda pojazdu między miejscem początkowym i docelowym odbywa się z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Według tego tekstu i poprzednich postów, które pisałem, licencja nie jest potrzebna. Ale..
Czy KROKODYLKI mogą się doczepić jeśli z UA będę wracał z ludźmi do PL?
Bo zakładając, że jadę z Łodzi do UA, przez Warszawę i Lublin, nie mogę nikogo wysadzić w PL.
Czyli trasa Łódź - Lwów, ktoś chce pojechać Łódź - Warszawa, wtedy potrzebna licencja!

Czy ja dobrze myślę? :lol:
No i czy muszę mieć tylko samochód i prawko? Czy jakieś pozwolenie?
Jak to się załatwia?

Kasę muszę załatwić, to już wiem.
Z US to mogę sobie na razie odpuścić czy lepiej pogłębić swoją wiedzę na ten temat?

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Wolf » 2 gru 2018, o 00:52

Zawsze ktoś wsiadający w Łodzi może twierdzić że jedzie do UA a faktycznie wysiąść w Warszawie.

Nie zieloni nie przyczepią się bo transport z UA do PL to nadal transport międzynarodowy.

UBEZPIECZENIE, jedziesz sobie w nocy wyskakuj ci sarna z pola, rozbijasz auto, ale jeden z pasażerów łamie sobie rękę, zgadnij kto ponosi za to odpowiedzialność finansową, albo zatrzymujesz się na parkingu za potrzebą, ludzie wychodzą z tobą połazić sobie, wracacie, jedziecie dalej, a w miejscu docelowym okazuje się że brakuje części bagażu który był w aucie, jak myślisz co dalej się wydarzy ?

Co do kwestii podatkowych, musisz zacząć od biznesplanu, później podziel swój wynik co najmniej na dwa i przyjmij to za wzorzec do określenia swojej formy opodatkowania.

Tak na szybko dla przykładu, przyjmij że twój przychód miesięczny to 20000 pln brutto, przy czym na paliwo i inne niezbędne potrzeby wydałeś 10000 brutto, oraz 450 zł na zus

- Ryczałt od 20000 to 1680, ale od tej kwoty odejmujesz zus, realnie do US idzie 1430 (wyliczenie przed ostatnia zmiana w zus - jedne rachunek bankowy) reasumując, 10000 kosztów do tego zus 450 i podatek 1430 co daje 11830 kosztów a co za tym idzie, zostaje ci 8170 pln

- Zasady ogólne (18%) z VAT, czyli przychód 20000 brutto, co nam daje netto 18518pln netto (8% VAT 1482), ale poniosłeś koszty 10000 brutto co nam daje 8130 netto (23% VAT 1870) oraz zus 450, czyli od razu masz stratę w VAT (aczkolwiek mogłeś kupić nowe auto 9 osobowe i tutaj od raty odlicza się tylko 50% vat - ale wybacz nie chce mi się już tego rozbijać) ale liczymy 18158 - 8130 -450 co nam daje dochód 9578, od tego płacimy 1724 podatku ale do tego możemy wystąpić do US o zwrot nadpłaconego VAT (1870-1482) 388, co realnie nam daje 8242

druga wersja to przychód 10k brutto i 5k kosztów brytto
- ryczałt podatek 400, kieszeni 4150
- zasady ogólne przychód 9260 netto, vat 740, koszty netto 4065,vat 935, dochód 4745, podatek 855, zwrot vat 195, w kieszeni pozostaje 4085

trzecia wersja 40k brutto i 20k kosztów brutto
- ryczałt podatek 2950 w kieszeni 17050
- zasady ogólne przychód 37040 netto, vat 2960, koszty netto 16260, vat 3740, dochód 20330, podatek 3660, zwrot vat 780, w kieszeni pozostaje 17450

Reasumując
spodziewasz się małych przychodów wybierz ryczał, spodziewasz się wysokich przychodów wybierasz zasady ogólne, przy czym zauważ że różnice nie są jakieś mega wielkie, ale prowadzenie księgowości zasad ogólnych jest droższe od ryczałtu, który tak naprawdę jak coś i ktoś pokaże to sam sobie w domu ogarniesz w 5 minut, ale za to z drugiej strony starając się kiedyś o kredyt leasing, firma na zasadach ogólnych mająca połowę obrotu ryczałty dostanie większy kredyt (tutaj wszystko widać), aha na zasadach ogólnych wszelkie ubezpieczenia odliczasz od przychodu w przypadku ryczałtu brak jest takiej możliwości.

Oczywiście wyliczenia maja charakter czysto poglądowy, bo zakładając wzrost przychodów możesz wejść na wyższy próg podatkowy https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... -2018.html, dalej w przypadku zasad ogólnych wszystko co kupujesz do auta, prowadzenia firmy, komputer, telefon, abonament, pendrive, czy kamizelka odblaskowa, woda dla pasażerów, wszystko to jest twoimi kosztami które odliczasz od przychodu, z własnych obserwacji, zwykły taksówkarz rozlicza się ryczałtem, a firma świadcząca usługi busem osobowym na zasadach ogólnych.

Awatar użytkownika
Gocu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:7
Rejestracja:30 lis 2018, o 20:57
Samochód:VW Transporter
Firma:Niebawem
Uprawnienia:B

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Gocu » 2 gru 2018, o 12:31

Wow...
Ogarnę :D

A przy zakładaniu działalności, jakieś pozwolenie/zezwolenie czy co tam?

Czy po prostu mam prawko kat. B, busika na 9 osób i wystarczy?

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Wolf » 2 gru 2018, o 18:20

nic, wpis, do ewidencji, regon, nip, i to dzieła, oczywiście nadal przypominam o dodatkowym ubezpieczeniu, przypominam wozisz ludzi, tutaj nie ma taryfy ulgowej, nawet ktoś wsiadając lub wysiadając do - z auta potknie się i upadnie głowę sobie rozwali jakieś komplikacje i będziesz go spłacał do końca życia.

Awatar użytkownika
Gocu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:7
Rejestracja:30 lis 2018, o 20:57
Samochód:VW Transporter
Firma:Niebawem
Uprawnienia:B

Re: Przewóz 9 osób własna działalność-jak zacząć?

Post autor: Gocu » 2 gru 2018, o 18:27

Wolf jesteś super!
Dziękuję za wszystkie wypociny :D
Naprawdę bardzo pomogłeś, w internecie coś tam piszą, czasami na inny temat... A jeszcze wytłumaczyłeś dokładnie sprawę z podatkami :)

Bardzo pomogłeś, dzięki wielkie. Ubezpieczenie oczywiście załatwię, bo mogę mieć rzeczywiście problemy.
Teraz tylko trzymaj kciuki za mnie :lol: :D

DZIĘKUJE!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”