Mąż - kierowca w firmie żony, a Loi Macron i MiLoG.

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
MACIEKbm
Użytkownik
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:21 wrz 2018, o 20:25
Uprawnienia:A,B
Mąż - kierowca w firmie żony, a Loi Macron i MiLoG.

Post autor: MACIEKbm » 15 paź 2018, o 01:12

W związku z koniecznością zawieszenia własnej działalności / zmiana systemu ubezpieczeń / muszę podpiąć się pod firmę żony i brakuje mi wiedzy na temat jaka forma będzie lepsza.
- umowa zlecenie
- etat = osoba wspólpracująca

Wg naszego prawa mogę mogę być zatrudniony na etat w firmie żony, lecz zostanę automatycznie uznany przez ZUS jako osoba współpracującą, ale konsekwencją uznania członka rodziny za osobę współpracującą jest obowiązek odprowadzenia za taką osobę pełnych składek ZUS. Za każdego członka rodziny pomagającego w prowadzeniu firmy, przedsiębiorca powinien zatem zapłacić składki ZUS na takich samych zasadach, jak za siebie samego. Na dzień dzisiejszy składki te wynoszą ok 1200 zł. - nawet jeśli wykonuję pracę nieodpłatnie

Poza tym moje wynagrodzenie/jeśli będzie/ to nie będzie dla żony kosztem prowadzenia DG więc rozwiązanie TROCHĘ BEZ SENSU

Największy dylemat polega na tym jaką formę wybrać w tej sytuacji żeby jak najprościej rozwiązać problem udokumentowania tego na potrzeby służb we Francji i w Niemczech oraz jakie dokumenty muszę posiadać podczas kontroli?

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi i rady

Awatar użytkownika
0liwski2nd
Użytkownik
Użytkownik
Posty:154
Rejestracja:10 maja 2018, o 13:41
Samochód:Master
Firma:prywatna
Uprawnienia:Z

Re: Mąż - kierowca w firmie żony, a Loi Macron i MiLoG.

Post autor: 0liwski2nd » 16 paź 2018, o 21:12

Rozumiem, ze główny powód to wejście na duży ZUS...?
Od nowego roku mają być jakieś zmiany...

A wracając do Twojego pytania, to z tego co się orientuję to w obu podanych przez Ciebie przypadkach jesteś wszędzie traktowany jak pracownik.... więc chyba dalej już wiesz co musisz mieć w trakcie kontroli....

Awatar użytkownika
MACIEKbm
Użytkownik
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:21 wrz 2018, o 20:25
Uprawnienia:A,B

Re: Mąż - kierowca w firmie żony, a Loi Macron i MiLoG.

Post autor: MACIEKbm » 21 paź 2018, o 00:49

Wiem, ale rozważam jeszcze opcję pełnomocnika w DG
Poza tym wiem że zarówno niemieckie jak francuskie prawo rozróżniają osobę współpracującą od pracownika odnośnie MILOG I LOI MACRON
Dziękuję za zainteresowanie tematem

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”