Rejestrowanie czasu pracy

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Michało2x
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:4 cze 2018, o 16:37
Samochód:Boxer
Firma:Xyz
Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: Michało2x » 4 cze 2018, o 16:44

Witam mam pytanie odnośnie kontroli czasu pracy. Chce pomóc bratu w przeprowadzce z Francji do Polski. Chce wynająć busa w Polsce i pojechać do Francji po jego rzeczy i pytanie czy jadąc busem przez Niemcy i Francję muszę mieć tego KONTROLLBUCHA jeżeli jest to tylko przewiezienie własnych mebli, kwiatków itp. Czy obowiązuje mnie ta książka? Jadę busem w jedną stronę na pusto, a z powrotem załadowany tymi rzeczami

Awatar użytkownika
piotr152
Użytkownik
Użytkownik
Posty:93
Rejestracja:16 wrz 2017, o 09:10
Samochód:renault
Uprawnienia:b

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: piotr152 » 4 cze 2018, o 17:50

jezeli jedziesz a własny użytek przwozisz sobie lub komuś z rodzziny to nie obowiązuje cię kontrollbuch ,proponuje abyś miał umowe wypożyczenia auta najlepiej aby była na ciebie i w wypadku kontroli powiesz w czym rzecz pokażesz umowe plus dowód i na pewno nie będzie problemów,pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michało2x
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:4 cze 2018, o 16:37
Samochód:Boxer
Firma:Xyz

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: Michało2x » 4 cze 2018, o 18:22

Czyli jeżeli robię to na potrzeby własne, prywatnie taka przeprowadzkę to nie obowiązuje mnie zapisywanie czasu pracy tylko jadę sobie normalnie tak jakbym jechał osobówką?

Awatar użytkownika
Michało2x
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:4 cze 2018, o 16:37
Samochód:Boxer
Firma:Xyz

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: Michało2x » 4 cze 2018, o 21:06

I czy muszę tą umowę wypożyczenia mieć przetłumaczoną w język I niemieckim czy tylko może być w polskim, bo jak Niemiec kontrolujący nie będzie znać polskiego?

Awatar użytkownika
Ortalion Trenera
Użytkownik
Użytkownik
Posty:60
Rejestracja:13 kwie 2016, o 18:00
Samochód:Movano
Firma:Dziad na swoim
Uprawnienia:b,c,d,e

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: Ortalion Trenera » 4 cze 2018, o 21:06

Polecam poczytać: http://tiny.pl/g8s4k.
Pod tym adresem jest dosyć szczegółowo napisane. Zacytuje najważniejszy według mnie zapis dla Ciebie:

"...
Zgodnie z treścią art. 4 ust. 4 wspomnianej ustawy niezarobkowy przewóz drogowy – przewóz na potrzeby własne – jest to każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:

1.pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
2.przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
3. w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego – rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych;
..."

Według mnie jeżeli powiesz podczas kontroli że rzeczy(meble itd.) są twojego brata to nie będzie przewóz na potrzeby własne tylko usługa transportowa, ale jeżeli napiszesz umowę(Kupna, dzierżawy, wynajmu) z bratem i staniesz się właścicielem tych rzeczy to już wtedy będzie transport na potrzeby własne.
Możesz też powiedzieć że (meble itd) są twoje a brat ci pomaga.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: Wolf » 4 cze 2018, o 21:25

Ortalion Trenera pisze:Polecam poczytać: http://tiny.pl/g8s4k.
Pod tym adresem jest dosyć szczegółowo napisane. Zacytuje najważniejszy według mnie zapis dla Ciebie:

"...
Zgodnie z treścią art. 4 ust. 4 wspomnianej ustawy niezarobkowy przewóz drogowy – przewóz na potrzeby własne – jest to każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:

1.pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
2.przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
3. w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego – rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych;
..."

Według mnie jeżeli powiesz podczas kontroli że rzeczy(meble itd.) są twojego brata to nie będzie przewóz na potrzeby własne tylko usługa transportowa, ale jeżeli napiszesz umowę(Kupna, dzierżawy, wynajmu) z bratem i staniesz się właścicielem tych rzeczy to już wtedy będzie transport na potrzeby własne.
Możesz też powiedzieć że (meble itd) są twoje a brat ci pomaga.
Dokładnie tak "privat" to transport własnego mienia, nie może to być coś co należy do kogoś innego, nawet brata, no chyba że udowodnisz że prowadzisz z nim wspólne gospodarstwo domowe,ale szkoda na to czasu, prościej spisać umowę sprzedaży darowizny lub po prostu mówić że "to moje".

Awatar użytkownika
Michało2x
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:4 cze 2018, o 16:37
Samochód:Boxer
Firma:Xyz

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: Michało2x » 5 cze 2018, o 15:54

Dzwoniłem do ambasady niemieckiej w Polsce, do urzędu celnego i nikt nie jest wstanie odpowiedzieć mi na to pytanie. Mówią że chyba nie trzeba bo to nie jest ciężarówką i przewoze rzeczy prywatne, no właśnie ,,CHYBA nie trzeba". Jak w razie kontroli udowodnie im ze to co mam załadowane na samochodzie to są moje rzeczy jak nie mam zadnego dowodu zakupu jakiegoś mebla, na słowo to raczej nie uwierzą.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: Wolf » 6 cze 2018, o 20:30

Michało2x pisze:Dzwoniłem do ambasady niemieckiej w Polsce, do urzędu celnego i nikt nie jest wstanie odpowiedzieć mi na to pytanie. Mówią że chyba nie trzeba bo to nie jest ciężarówką i przewoze rzeczy prywatne, no właśnie ,,CHYBA nie trzeba". Jak w razie kontroli udowodnie im ze to co mam załadowane na samochodzie to są moje rzeczy jak nie mam zadnego dowodu zakupu jakiegoś mebla, na słowo to raczej nie uwierzą.
Problemem nie są Niemcy, tutaj ew. jeśli powiesz że "privat" i nie wiedziałeś że trzeba to zrobią ci szkolenie, bardziej obawiam się żaby ci za wszelką cenę szukają dziury w całym, nie ważne za co ale bez mandatu rzadko się jedzie dalej.

Awatar użytkownika
andkor
Użytkownik
Użytkownik
Posty:175
Rejestracja:17 sty 2015, o 15:25
Samochód:MAN TGL 180
Firma:ANDKOR
Uprawnienia:C+E

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: andkor » 7 cze 2018, o 20:13

Dobrze ze o tym myslisz ale ryzyko ze cie zatrzymaja jest1:1000 .
Jezli nie bedziesz robil jakis idiotyzmow na drodze to cie nikt nie zatrzyma do kontroli .
Trzymaj sie przepisow , nie wyprzedzaj na zakazach , trzymaj odlegosc przed jadacym pojazdem i jedz rozsadnie to napewno nie bedziesz mial klopotow.
powodzenia :D

Awatar użytkownika
STI
Użytkownik
Użytkownik
Posty:189
Rejestracja:26 lut 2014, o 11:23
Samochód:DOBRY
Uprawnienia:A,B,C

Re: Rejestrowanie czasu pracy

Post autor: STI » 7 cze 2018, o 22:49

Hej. Ja nie rozumiem Ciebie...prościej i pewniej http://www.gitd.gov.pl/kontakt/gitd czy dostać odpowiedź tu od profesorów parkingowych ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”