Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
TROLL
Użytkownik
Użytkownik
Posty:218
Rejestracja:17 sty 2018, o 22:46
Samochód:LR D1 zwany Ciapatym
Firma:KH Distribution sp.O
Uprawnienia:karta rowerowa
Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: TROLL » 4 lut 2018, o 11:14

Takie pytanie a w zasadzie kilka , przepyrałem forum , ale nie mogę trafić na temat.

1. Czy mając prawo jazdy kat B , mogę poruszać się busem do 7,5t (?)
2. Czy mogę przewozić ładunek np wewnętrzny czytaj na użytek własny w ramach ładowności (?)
3. Czy są jakieś potrzebne w związku z tym opłaty (?)
4. Jak to się ma zarobkowo (?)

Dzięki.

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a proawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: Dychu » 4 lut 2018, o 11:26

1/ Musisz mieć C oraz tacho + karte kierowcy, czipowa karta do tachografu.
2/ Tak, patrz pkt.1.
3/ Opłaty takie same jak duże autka czyli tu już masz to samo na szybie jak tiry, wszystkie boxy itd. Tu już nie ma winiet a opłaty jak na tiry. Na Szwajcarię inne zasady i musisz w automacie wpisywać kilometry jak wjeźdżasz, jak wyjeźdżasz to samo i na postawie przejechanych kilometrów wnosisz opłatę. To zupełnie inna bajka więc jak nie jeździłeś solówkami, zestawami, to nie załapiesz :-).
4/ Rozwiń temat :-).

Pomysł bardzo mądry, jeździłem takim Iveco i tu jak chcesz zabłysnąć, musisz mieć windę. Takie autko ma 15 palet, spokojnie pakujesz, tzn. legalnie 3.5t na pakę i łapiesz fajne frachty bo masz pakę od 6.1 do 6.3 długości a wysokość możesz mieć do 3.6m ale jak pisałem, tu już prawko C, zawodowe z kodem 95, tachograf i kartę do tacho. Autko oczywiście na bliźniaku. Kuknij :

https://www.otomoto.pl/oferta/iveco-70c ... z1kmD.html

A tu masz takie autko którym jeździłem i tu akurat stoję na landzie Francuskim :
20170910_160431.jpg
20170910_163234.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: Wolf » 4 lut 2018, o 12:11

Wydaje mi się że w DE do 7,5t nie ma myta, czyli jeździmy bez opłat.

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: Dychu » 4 lut 2018, o 12:41

Wolf pisze:Wydaje mi się że w DE do 7,5t nie ma myta, czyli jeździmy bez opłat.
No tak ale mówiłem o krajach gdzie mamy takie opłaty ;-), nie wspominałem o Niemczech a o Szwajcarii gdzie jest inna bajka :-), tam już nie ma dla nas winiet :-).

Awatar użytkownika
andkor
Użytkownik
Użytkownik
Posty:175
Rejestracja:17 sty 2015, o 15:25
Samochód:MAN TGL 180
Firma:ANDKOR
Uprawnienia:C+E

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: andkor » 4 lut 2018, o 17:16

No a licenja ??
Nie wiem jak to jest dokladnie w Polsce .
Ja musialem zrobic w 2015 w Niemczech licenje jak sie przesiadlem z Ducato na MANa 7,5t a to nie jest takie proste i kosztuje troche , jak dobrze pamietam z kursem to cos okolo klocka w erykach
Jak bylem w UM w Zabrzu aby zalozyc w Polsce firme transportowa to musialem tlumaczyc moje swiadectwo z IHK z niemieckiego na j.polski aby mi to uwzgladniono .
W niemczech mozna jezdzic ze starym prawem jazdy "B" = "3" czyli tzw "szmata" nie zarobkowo do 7,5t czyli prywatnie ,lub w tzw. "Werkserkher" czyli w promieniu do 200km ( rozwozisz od szeryfa jego produkty np , truskawki na stragany albo dojezdzassz takim pojazdem na budowe na ktory dowozisz swoj/firmowy material budowlany )
W obu tych przypadka jest wymagane prowadzienie tzw, Fahretenbucha .
Z tym jest duzo zamieszania bo w polowie lat 90tych wprowadzono plastikowe prawajazdy klasy B stad wiele osob majacych stare prawo jazdy " moze jedzic do 7,5t a z przyczepa do 12t.
Osoby ktore przed ukonczeniem jak sie nie myle 50 roku zycia ktor chca jezdzic zawodowo musza odowiednio wczesniej wymienic to prawko na plastikowe w innym wypadku traca bezpowrotnie te uprawniena ( nalezy to zaznaczyc wypleniajac formularz ) .
Jestem DYCHU pod wrazeniem twojego Iveco bo ja na mojego manka z winda moge zabrac tylko 2,2t / 15EP
W Niemczech nie ma oplat za autostrady do 7,5t

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: Dychu » 4 lut 2018, o 18:57

Kolego andkor, nie mówiliśmy tu o licencjach tylko o prawku :-) ale oczywiście w PL na taki transport czyli powyżej 3.5t musisz posiadać licencje transportową i 9.000E zabezpieczenia na pierwsze auto i po 5.000e na każde następne. Kolega nie pytał o to więc nie pisałem o takich detalach :-). Warto natomiast wspomnieć, że jak mamy winde w takim 15 paletowym autku, to już nie zapakujemy 4t a 3.7t w granicach rozsądku bo wg. prawdziwej wagi, to możemy zapakować jakieś 3.4t na autku z windą i wiadomo, paleciaku. Wrzuć fote swojego Manka :-).

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
0liwski
Moderator
Moderator
Posty:322
Rejestracja:30 wrz 2016, o 23:23
Samochód:KILKA...Sp.z.o.o.
Uprawnienia:B, C
Lokalizacja:POMORSKIE

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: 0liwski » 20 lut 2018, o 19:42

Dychu pisze:Wrzuć fote swojego Manka :-).
I jak widzisz Andrzeju...kolega na takie prośbę zniknął czeluściach autostrad... A nawiasem mówiąc... ta Twoja Iwona miała zabudowę Plandex i podnoszenie na teleskopach??
Kierowca międzynarodówki to...stan umysłu... ;)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: Dychu » 20 lut 2018, o 21:04

0liwski pisze:
Dychu pisze:Wrzuć fote swojego Manka :-).
I jak widzisz Andrzeju...kolega na takie prośbę zniknął czeluściach autostrad... A nawiasem mówiąc... ta Twoja Iwona miała zabudowę Plandex i podnoszenie na teleskopach??
Nie pamiętam już Piotrze czyja to była robota :-).

Awatar użytkownika
andkor
Użytkownik
Użytkownik
Posty:175
Rejestracja:17 sty 2015, o 15:25
Samochód:MAN TGL 180
Firma:ANDKOR
Uprawnienia:C+E

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: andkor » 22 lut 2018, o 19:21

IMG_3168311.jpg
Jakies ponad cztery lata temu zaczynalem od 10 letniego Fiata Ducato z Plandeka a informacje prawie o wszystkim na temat transportu czerpalem z tego forum .
Zaczynalem od zera bo nie mialem kolegow czy znajomych o tym fachu . Po 1,5 roku 7 Palet bylo mi za malo .Zrobilem licencje i kupilem w leasingu manka z winda , po kolejenym roku 15 palet tez bylo mi malo kupilem przyczepe . W tej chwili 30 palet jest ok ale wagowo mi malo bo moge zabrac tylko w sumie 5,5t . W Maju konczy mi sie Lesing i mam dylemat co dalej . Narazie jest ok ale po 7 tlustych latach wedlug bibli przychodza chude lata a dzieje sie na Swiecie nie ciekawie . Przydal by mi sie w sumie tez taki maly zuk na 7 palet bo za extra kursy tez sa dobre pieniadze (niekiedy nawet lepsze jak mankiem ) . Zlecenia mam bezposrednio z firm a jak nie mam co wozic do robie kurierke pod spedycja ( stad ta winda- robota jest zawsze ) TimoCom to najczesiciej na poworoty. , roboty papierkowe robie sam !
Mysle ze kolegow tymi informacjami uspokoilem i zaspokoilem ciekawosc ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Bus do 7,2t a Niemcy , a prawo jazdy B ci i jak ?

Post autor: Dychu » 25 lut 2018, o 13:16

Moją zaspokoiłeś całkowicie :-).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”