własna działalność - praca u kogoś

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
trollolo
Posty:3
Rejestracja:1 lut 2018, o 02:26
własna działalność - praca u kogoś

Post autor: trollolo » 1 lut 2018, o 03:05

witam,
mam doswiadczenie na miedzynarodowce, niespelna 12 miesiecy, zaproponowano mi (prywatna osoba) abym jezdzil u niego na wlasnej dzialalnosci. dosyc wysoka stawka, porownujac do mojej poprzedniej, 220 pln dniowki, nowe auto, tylko Benelux.

mowi, ze oplaca wszystko zus i podatek, ale musze sobie ,,znalezc'' ksiegowa. nie mam w tym doswiadczenia, mam pewne obawy, gdyz jestem totalnym lajkiem w temacie dzialanosci.

poszlibyscie na cos takiego? dzieki

Awatar użytkownika
TROLL
Użytkownik
Użytkownik
Posty:218
Rejestracja:17 sty 2018, o 22:46
Samochód:LR D1 zwany Ciapatym
Firma:KH Distribution sp.O
Uprawnienia:karta rowerowa

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: TROLL » 1 lut 2018, o 10:10

działalność ma tzw "plusy" dodatnie i "plusy" ujemne. Jeżeli wcześniej nie prowadziłeś działalności , otwarcie w tej chwili jest mocno preferencyjne , zus - lekko ponad 200 zł , dofinansowanie bezzwrotne z urzędu pracy ( wcześniej zarejestruj się jako bezrobotny ) kwoty różne w zależności od powiatu , ale przyjmij między 10-20 tyś zł ( działalność z tego co pamiętam minimum 2 lata ) , ulgi podatkowe dla nowych firm. Warunek księgowa. Koszt od 200 do 350 zł m-nie ( dla 10 FV miesięcznie ) ale masz spokój bo biura mają ubezpieczenie więc jak coś spiepszą czy będzie kontrola , US idzie do niej , czasami nawet nie wiesz , że jesteś kontrolowany ( poza tym jest już JPK ) . Także weź kalkulator i policz . Zadzwoń ( najlepiej pójdź do Urzędu Pracy - dofinansowań dla nowych jest w ciul ) policz. Moim zdaniem , nie ma się czego bać , a jak masz łep na karku to telefon , laptop , odzieź ( dżiny wrangler to też odzież robocza ) - wrzucasz w koszty , jak pisałem nie ma się czego bać , policz pomyśl , działaj

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: Dychu » 1 lut 2018, o 11:51

Wypadało by tylko dodać....i kup sobie swojego busa i olej wszystkich bosów :-), pracuj dla siebie, podepnij się pod sensowną spedycje i zamiast zarabiać 6.000, zarabiaj 10.000 zł u siebie i dla siebie, jesteś sobie sam sterem i żeglarzem i nikt Ci nie mówi co masz robić, masz nad wszystkim kontrole i sam wszystkim sterujesz. Jak się zdecydujesz na takie coś, pisz na PW do mnie, pomożemy.

Brawo kolego TROLL, takich ludzi więcej.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
trollolo
Posty:3
Rejestracja:1 lut 2018, o 02:26

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: trollolo » 1 lut 2018, o 15:20

o nie, nie , na pewno nie bede wiazal sie z tym na dluzsza mete, bo planuje ,,uczyc sie'' w niedalekiej przyszlosci.

u mnie slabo w temacie przedsiebiorczosci, moglibyscie mi powiedziec, ewentualnie co moge wynegocjowac z pracodawca, jesli juz mam zaklad dzialalnosc jednosobowa, by u niego jezdzic?

Umowa jaka? jakies aneksy, na co zwrocic szczegolna uwage, przeciez ja mam byc firma i ja wykonuje zadania, wiec chyba odpowiadam za towar i nie wiem, czy nie z wlasnej kieszeni.

A z tym, ze facet oplaca mi ZUS i podatek, to nie wiem na jakiej zasadzie, jak słownej, to nie chce mi sie wierzyc. Nie znam w ogole goscia i opinii na jego temat, okaze sie ,ze pojade na kurs i nie bedzie cos odpowiadac mi albo jemu, wroce w polowie miesiaca a pod koniec przyjdzie do zaplaty pierwsza skladka ZUS i podatek, a typ powie, ze przeciez nic nas nie lączy wiec dowidzenia.

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: Dychu » 1 lut 2018, o 15:25

Wybacz kolego ale ja sie nie wypowiem, to chore układy i ja w takie nie wchodzę. Jestem kierowcą i takiej pracy szukam, jak mam być prezesem to nie u kogoś jako dziwny twór za który może mi zapłaci a może nie, tylko kupuje sobie busa i sam nim latam.

Awatar użytkownika
TROLL
Użytkownik
Użytkownik
Posty:218
Rejestracja:17 sty 2018, o 22:46
Samochód:LR D1 zwany Ciapatym
Firma:KH Distribution sp.O
Uprawnienia:karta rowerowa

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: TROLL » 1 lut 2018, o 15:35

trollolo pisze:o nie, nie , na pewno nie bede wiazal sie z tym na dluzsza mete, bo planuje ,,uczyc sie'' w niedalekiej przyszlosci.

u mnie slabo w temacie przedsiebiorczosci, moglibyscie mi powiedziec, ewentualnie co moge wynegocjowac z pracodawca, jesli juz mam zaklad dzialalnosc jednosobowa, by u niego jezdzic?

Umowa jaka? jakies aneksy, na co zwrocic szczegolna uwage, przeciez ja mam byc firma i ja wykonuje zadania, wiec chyba odpowiadam za towar i nie wiem, czy nie z wlasnej kieszeni.

A z tym, ze facet oplaca mi ZUS i podatek, to nie wiem na jakiej zasadzie, jak słownej, to nie chce mi sie wierzyc. Nie znam w ogole goscia i opinii na jego temat, okaze sie ,ze pojade na kurs i nie bedzie cos odpowiadac mi albo jemu, wroce w polowie miesiaca a pod koniec przyjdzie do zaplaty pierwsza skladka ZUS i podatek, a typ powie, ze przeciez nic nas nie lączy wiec dowidzenia.
to zmienia postać rzeczy , temat śliski ponieważ całe ryzyko jest po Twojej stronie , zakładam , że umawiaqcie się na kwotę w której zawarty jest hipotetyczny podatek i stawka ZUS , w tym przypadku twoje wynagrodzenie to kwota netto minus ZUS ( nawet ten mniejszy) minus podatek . Dodatkowo w związku z tym , że ryzyko jest w całości po twojej stronie ( tak to zrozumiałem ) dochodzi ubezpieczenie. Pomijam koszty paliwa i inne . Umowa gwarantuje ci należności , ale .. nie zwalnia z terminowej płatności składek . teraz nie bardzo mogę pisać , rano coś napiszę , a i może ktoś się jeszcze wypowie.

Awatar użytkownika
TROLL
Użytkownik
Użytkownik
Posty:218
Rejestracja:17 sty 2018, o 22:46
Samochód:LR D1 zwany Ciapatym
Firma:KH Distribution sp.O
Uprawnienia:karta rowerowa

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: TROLL » 2 lut 2018, o 09:44

dobra.
To tak , jeżeli facet jest uczciwy to ja zrobiłbym tak:
- ustalił kwotę wynagrodzenia np 100 zł ( przykład taki , nie liczować ), nie wnikam kilometrówka dniówka , jednak musisz ustalić kwotę bazową (!) która w okresie rozwiązania umowy zabezpieczy ci opłaty stałe + kieliszek chleba ( czyli w okresie wypowiedzenia umowy , ne jeździsz , ale masz w danym okresie zagwarantowany przychód ), pozostała stawa może być uwzględniona w postaci np. premii
- do kwoty doliczył bym zus ( pełną kwotę , zleceniodawcy nie powinno obchodzić który jaki , mniejszy czy większy płacisz )
- do sumy stawki + zus doliczasz podatek dochodowy ( lub już na etapie negocjacji stawki informujesz , że jeszcze podatek ) od uzyskanej kwoty i powiększasz FV
- do sumy , sum :) ( taki żart słowny ) doliczasz VAT .

Ja tak to widzę .

Awatar użytkownika
0liwski
Moderator
Moderator
Posty:322
Rejestracja:30 wrz 2016, o 23:23
Samochód:KILKA...Sp.z.o.o.
Uprawnienia:B, C
Lokalizacja:POMORSKIE

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: 0liwski » 20 lut 2018, o 20:48

TROLL pisze:działalność ma tzw "plusy" dodatnie i "plusy" ujemne. Jeżeli wcześniej nie prowadziłeś działalności , otwarcie w tej chwili jest mocno preferencyjne , zus - lekko ponad 200 zł , dofinansowanie bezzwrotne z urzędu pracy ( wcześniej zarejestruj się jako bezrobotny ) kwoty różne w zależności od powiatu , ale przyjmij między 10-20 tyś zł ( działalność z tego co pamiętam minimum 2 lata ) , ulgi podatkowe dla nowych firm.
Bzdura...
ZUS mały to już ponad 520 złotych.... ale tylko przez pierwsze 24 miesiące...potem już 1300 co miesiąc alb o więcej,,, bo ZUS tylko rośnie.

Dotacji nie dostanie.... bo na tę działalność nie ma żadnej formy wsparcia.
Po za tym to czas ubiegania się o nią to kilka miesięcy.

O jakich tu kolega ulgach dla nowych firm pisze..?? :lol:

Biuro księgowe to nieduży koszt.... 300 pln co miesiąc...
Ale od każdej wystawionej faktury jest 23 % podatek VAT i 18 % podatek dochodowy (chyba że ryczałt to może być mniej).........więc kalkulatory w ruch i licznie kiedy zacznie się wam to opłacać...
TROLL pisze:a jak masz łep na karku to telefon , laptop , odzieź ( dżiny wrangler to też odzież robocza ) - wrzucasz w koszty , jak pisałem nie ma się czego bać , policz pomyśl , działaj
koszty możesz realkizować na DG tylko gdy zdecydujesz się na zasady ogólne. A większość idzie na ryczałt.

Chociaż moim zdaniem czy jest w ogóle sens przy takiej małej księgowości i takiej działalności w ogóle wynajmować biuro księgowe...?? No bez przesady... to dziecinna praca KPiR.. :) To już prowadzenie dokumentacji CMR jest bardziej skomplikowane więc po co wydawać 300 pln na miesiąc?
Kierowca międzynarodówki to...stan umysłu... ;)

Awatar użytkownika
LordAndrew22
Użytkownik
Użytkownik
Posty:5
Rejestracja:8 mar 2018, o 18:30
Uprawnienia:B

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: LordAndrew22 » 8 mar 2018, o 18:39

Mam podobną sytuacje zaoferowano mi prace w firmie na Busach pod warunkiem założenia działalności gospodarcze, nie mam doświadczenia w trasie dlatego tez stawka tylko 150 zł + ZUS i podatek, ale nie mam własnej działalności gospodarczej i nie bardzo wiem co robić szczególnie jaka opcje wybrać przy rejestracji w sprawie odprowadzania ZUSu, muszę wypełniać VAT-R? Nigdy nie lubiłem matematyki przez to i księgowości i dlatego ie orientuje się za bardzo co mam robić. Wiem że chce jeździć a nie szukać sobie pracy gdzieś indziej. Mógłby mi ktoś w normalny laicki sposób wytłumaczyć jak co zrobić krok po kroku i na co zwracać uwagę.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: własna działalność - praca u kogoś

Post autor: Wolf » 8 mar 2018, o 19:52

LordAndrew22 pisze:Mam podobną sytuacje zaoferowano mi prace w firmie na Busach pod warunkiem założenia działalności gospodarcze, nie mam doświadczenia w trasie dlatego tez stawka tylko 150 zł + ZUS i podatek, ale nie mam własnej działalności gospodarczej i nie bardzo wiem co robić szczególnie jaka opcje wybrać przy rejestracji w sprawie odprowadzania ZUSu, muszę wypełniać VAT-R? Nigdy nie lubiłem matematyki przez to i księgowości i dlatego ie orientuje się za bardzo co mam robić. Wiem że chce jeździć a nie szukać sobie pracy gdzieś indziej. Mógłby mi ktoś w normalny laicki sposób wytłumaczyć jak co zrobić krok po kroku i na co zwracać uwagę.
Decyzja należy do ciebie, z tym że o papierki się nie martw wszystko załatwi za ciebie twój zleceniodawca łącznie z obsługa księgową.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”