Pytanie o Paszport

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Gabriel88
Użytkownik
Użytkownik
Posty:18
Rejestracja:9 paź 2017, o 21:05
Uprawnienia:B
Pytanie o Paszport

Post autor: Gabriel88 » 15 paź 2017, o 20:54

Witam

2 listopada wyjeżdżam w pierwszą trasę i mam pytanie czy do UK potrzebny będzie mi paszport jeżeli dostanę kurs na ich teren oraz na jakie kraje jeszcze potrzebny mi będzie
pozdrawiam

Awatar użytkownika
0liwski
Moderator
Moderator
Posty:322
Rejestracja:30 wrz 2016, o 23:23
Samochód:KILKA...Sp.z.o.o.
Uprawnienia:B, C
Lokalizacja:POMORSKIE

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: 0liwski » 15 paź 2017, o 21:32

Gabriel88 pisze:Witam
2 listopada wyjeżdżam w pierwszą trasę i mam pytanie czy do UK potrzebny będzie mi paszport
Do UK póki co.... wjedziesz na dowód osobisty...
Tylko... czemu takie pytania zadajesz tutaj... czy Twoja forma/spedycja nie prowadzi Ciebie dostatecznie??
Z ważnością dowodu osobistego jednak ja Ci nie udzielę odpowiedzi.
Tak długo jak UK jest w UE obowiązują stare zasady wjazdu do UK...
Z tym, ze.... jedne źródła podają, że dowód osobisty musi być ważny minimum 6 miesięcy.... inne że tylko 3 miesiące... a jeszcze inne że w chwili wjazdu musi być ważny dowód osobisty....
I na to pytanie również oczekiwałbym odpowiedzi od kogoś w temacie.
Kierowca międzynarodówki to...stan umysłu... ;)

Awatar użytkownika
detectivus
Użytkownik
Użytkownik
Posty:164
Rejestracja:27 lis 2016, o 14:00
Samochód:Iveco Daily Hi-Matic
Uprawnienia:B+E, C
Lokalizacja:Wołomin

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: detectivus » 17 paź 2017, o 20:25

Wszystkiego dowiecie się z tej strony:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_kon ... hannel=www
Informacje czy potrzebujesz wizy i czy wystarczy dowód osobisty.
Oficjalna strona polskiego MSZtu

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: orys » 17 paź 2017, o 20:51

Jako rezydent Wielkiej Brytanii potwierdzam, że zarówno 0liwski jak i detectivus mają rację: do momentu Brexitu dowód wystarczy na wjazd do UK i na terytoria zależne.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: Dychu » 17 paź 2017, o 21:27

A ja dodam, że dwa tygodnie temu szalałem po UK i też na dowód więc to chyba wiarygodna informacja i nie z MSW :-).

Awatar użytkownika
0liwski
Moderator
Moderator
Posty:322
Rejestracja:30 wrz 2016, o 23:23
Samochód:KILKA...Sp.z.o.o.
Uprawnienia:B, C
Lokalizacja:POMORSKIE

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: 0liwski » 17 paź 2017, o 21:32

detectivus pisze:Wszystkiego dowiecie się z tej strony:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_kon ... hannel=www
Informacje czy potrzebujesz wizy i czy wystarczy dowód osobisty.
Oficjalna strona polskiego MSZtu
detectivus... ale strona jaką podałeś nie informuje w sposób dostatecznie czytelny...
To jest tabelka która pokazuje np. Wielką Brytanie i kraje zależne - wjazd na dowód os. lub paszport....i pobyt bezwizowy do 180 dni.... czyli kierując się tam zawartymi danymi mogę założyć, ze mając dowód osobisty ważny do.... dzisiaj... mogę tam wjechać i przebywać bez problemów do 180 dni...? czy też dokumenty muszę mieć ważne minimum 180 dni przed wjazdem...
tegoż właśnie próbowałem się również dowiedzieć u źródła i stąd mam te niespójne odpowiedzi jakie zawarłem w poście powyżej...
Kierowca międzynarodówki to...stan umysłu... ;)

Awatar użytkownika
detectivus
Użytkownik
Użytkownik
Posty:164
Rejestracja:27 lis 2016, o 14:00
Samochód:Iveco Daily Hi-Matic
Uprawnienia:B+E, C
Lokalizacja:Wołomin

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: detectivus » 17 paź 2017, o 22:34

Kolego Oliwski, dlatego też jest tam odnośnik do poradnika i informacja że po konkrety należy kierować się do konsulatów państw docelowych.
Rozumiem trapiące Cię pytanie i też się nad tym zastanawiam lecz myślę że dokładna informacje nt. czasu ważności to niestety za każdym razem w państwie docelowym tylko...

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: orys » 18 paź 2017, o 00:12

0liwski pisze:czyli kierując się tam zawartymi danymi mogę założyć, ze mając dowód osobisty ważny do.... dzisiaj... mogę tam wjechać i przebywać bez problemów do 180 dni...? czy też dokumenty muszę mieć ważne minimum 180 dni przed wjazdem...
tegoż właśnie próbowałem się również dowiedzieć u źródła i stąd mam te niespójne odpowiedzi jakie zawarłem w poście powyżej...
Generalnie dokument powinien być ważny na cały czas pobytu, tak mówi rząd brytyjski: https://www.gov.uk/uk-border-control/be ... for-the-uk

W praktyce jednak to oni muszą udowodnić, że zamierzasz zostać dłużej niz deklarujesz. Jeśli jesteś kierowcą wjeżdżającym do UK, to raczej trudno bedzie udowodnić, że zamierzasz zostać tam pół roku, raczej prawdopodobnym jest, że wyjedziesz z powrotem najdalej za kilka dni. Dlatego zbliżający się termin ważności dowodu nie powinien być problemem.

Ja osobiście wjechałem kiedyś do UK na paszporcie, na którym zostało tylko kilka dni ważności. Miałem ze sobą zaświadczenie z konsulatu w Edynburgu że nowy tam czeka na odbiór, ale nikt o nic nie pytał.

Także pytający moze jechać śmiało tak długo, jak jego dowód nie bedzie kończył sie faktycznie jutro :)
Obrazek

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: orys » 18 paź 2017, o 00:14

detectivus pisze:Rozumiem trapiące Cię pytanie i też się nad tym zastanawiam lecz myślę że dokładna informacje nt. czasu ważności to niestety za każdym razem w państwie docelowym tylko...
Przebywając na terenie Schengen masz obowiązek byc gotowy wylegitymować się dokumentem na każde żądanie. Dokument musi być ważny, dlatego można przypuszczać, że prawidłową interpretacją jest, że powinieneś wrócić do kraju najdalej w dniu upływu ważności dokumentu.
Obrazek

Awatar użytkownika
jarekvolvo
Moderator
Moderator
Posty:917
Rejestracja:21 lis 2015, o 21:22
Samochód:Transit,Master,Ducat
Uprawnienia:AB

Re: Pytanie o Paszport

Post autor: jarekvolvo » 18 paź 2017, o 17:02

Tak poza wszystkim - ZAWSZE mam przy sobie paszport - schowany DALEEEKO od "normalnego" dowodu. Tak, na wszelki słuczaj. A nuż szef da trasą do Moldawii ? albo gdzieś zgubię ID.... . ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”