CB Radio- Akumulator

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Zaikan
Użytkownik
Użytkownik
Posty:3
Rejestracja:8 lut 2017, o 02:46
Uprawnienia:B
CB Radio- Akumulator

Post autor: Zaikan » 30 sie 2017, o 13:53

Witam!!

Czy jest niezbędny bezpiecznik żeby podłączyć CB Radio pod akumulator czy raczej nie powinno się nic stać?

Z góry dziekuje!!

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: CB Radio- Akumulator

Post autor: Dychu » 30 sie 2017, o 15:59

Zaikan pisze:Witam!!

Czy jest niezbędny bezpiecznik żeby podłączyć CB Radio pod akumulator czy raczej nie powinno się nic stać?

Z góry dziekuje!!
Nie bardzo rozumiem Twoje myślenie, pod akumulator to podpinamy przetwornicę nie CB bo to urządzonko raczej wszyscy podpinamy pod gniazdo zapalniczki :-).

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: CB Radio- Akumulator

Post autor: Wolf » 30 sie 2017, o 18:19

Zaikan pisze:Witam!!

Czy jest niezbędny bezpiecznik żeby podłączyć CB Radio pod akumulator czy raczej nie powinno się nic stać?

Z góry dziekuje!!
Bezpiecznik, czyli zabezpieczenie, jak podłączasz radio na "krótko" pod aku to raczej mimo wszytko jakieś zabezpieczenie by się przydało, bezpiecznik na kabel kosztuje jakieś 2 zł a radio 200, więc raczej bym nie pożałował tych drobnych. Przy typowej jeździe będzie ok, ale np jakieś odpalanie z kabli czy też awaria alternatora i masz po radiu.

Awatar użytkownika
detectivus
Użytkownik
Użytkownik
Posty:164
Rejestracja:27 lis 2016, o 14:00
Samochód:Iveco Daily Hi-Matic
Uprawnienia:B+E, C
Lokalizacja:Wołomin

Re: CB Radio- Akumulator

Post autor: detectivus » 30 sie 2017, o 21:20

Zaikan pisze:Witam!!

Czy jest niezbędny bezpiecznik żeby podłączyć CB Radio pod akumulator czy raczej nie powinno się nic stać?

Z góry dziekuje!!
Hej, radyjka zwykle fabrycznie mają bezpiecznik na czerwonym przewodzie zasilającym. Jeśli Twoje nie ma - to niezależnie czy podpinasz się przez gniazdko zapalniczki, czy bezpośrednio - to koniecznie załóż, tak jak Koledzy wyżej piszą - kosztuje kilka złotych za gniazdko przelotowe bezpiecznika i sam bezpiecznik 7,5A - a spokój i bezpieczeństwo są bezcenne :-)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: CB Radio- Akumulator

Post autor: Dychu » 30 sie 2017, o 21:23

No tak koledzy tylko ja nadal nie łąpie, o co kaman z podpięciem CB do aku ? :-), po jaką cholrę ? Przetwornicę o czystym sinusie, OK, rozumiem ale CB ? Może Wy mi to wytłumaczycie jaki to ma sens bo nie mogę tego rozgryść :-).

Awatar użytkownika
detectivus
Użytkownik
Użytkownik
Posty:164
Rejestracja:27 lis 2016, o 14:00
Samochód:Iveco Daily Hi-Matic
Uprawnienia:B+E, C
Lokalizacja:Wołomin

Re: CB Radio- Akumulator

Post autor: detectivus » 30 sie 2017, o 21:49

Dychu pisze:No tak koledzy tylko ja nadal nie łąpie, o co kaman z podpięciem CB do aku ? :-), po jaką cholrę ? Przetwornicę o czystym sinusie, OK, rozumiem ale CB ? Może Wy mi to wytłumaczycie jaki to ma sens bo nie mogę tego rozgryść :-).
Dychu, radio na stałe pod akumulator jest wygodne jeśli na przykład zabudowujesz je w kieszeni pod radiem lub na górnej półce. Jeśli nie jest w samochodzie tymczasowo to lepiej i wygodniej podłączyć na stałe. Choćby dla wygody wolnego gniazdka - tak wiem, są rozgałeziacze, ale ile można? - i również stałe połączenie jest pewniejsze niż gniazdko i (zdążające się) luźne wtyczki.
Takie jest moje zdanie. :-)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: CB Radio- Akumulator

Post autor: Dychu » 30 sie 2017, o 21:53

Dzięki za wyjaśnienia, nigdy tak nie kombinowałem ale może teraz mnie przekonaliście i sam to zrobię :-). Właśnie po to mamy forum ażeby wymieniać poglądy i doświadczenia, bardzo się cieszę, że są tacy ludzie którzy właśnie coś od siebie doradzą i inni z tego korzystają, teraz to pewnie i ja skorzystam z Waszych rad :-) chociaż tak jak Wolf napisał, w razie podpinania kabli rozruchowych i innych niuansów a mam tego sprzętu trochę, CB może strzelić.... :-). Muszę to przemyśleć :-). Korzystam z CB swojego, President JFK II po Cżestochowskiej modyfikacji i troszkę by mi go było żal gdyby go strzelił .... :-)

Awatar użytkownika
detectivus
Użytkownik
Użytkownik
Posty:164
Rejestracja:27 lis 2016, o 14:00
Samochód:Iveco Daily Hi-Matic
Uprawnienia:B+E, C
Lokalizacja:Wołomin

Re: CB Radio- Akumulator

Post autor: detectivus » 30 sie 2017, o 22:30

No to radyjko masz fajne, dlatego tak jak piszę - zabezpieczenie - najlepiej zostaw fabryczny bezpiecznik na kablu radia i dołóż drugi tuż przy zacisku. Co do kabli, to i tak nie dopinasz ich przecież do baterii tylko pod maskę, to połączenie w Iveco jest zabezpieczone. Dla świętego spokoju możesz sobie zasadzić filterek albo stabilizator napięcia.
A co do wiedzy, to tak jak piszesz - dziś ja Tobie pomogę, a jutro sam będę o pomoc prosił :-)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: CB Radio- Akumulator

Post autor: Dychu » 30 sie 2017, o 23:34

detectivus pisze:No to radyjko masz fajne, dlatego tak jak piszę - zabezpieczenie - najlepiej zostaw fabryczny bezpiecznik na kablu radia i dołóż drugi tuż przy zacisku. Co do kabli, to i tak nie dopinasz ich przecież do baterii tylko pod maskę, to połączenie w Iveco jest zabezpieczone. Dla świętego spokoju możesz sobie zasadzić filterek albo stabilizator napięcia.
A co do wiedzy, to tak jak piszesz - dziś ja Tobie pomogę, a jutro sam będę o pomoc prosił :-)
Dokładnie tak dlatego jestem fanem for i od lat mam ich kilka swoich :-), tu jestem gościnie z racji pracy chociaż też brakuje mi działu - Nasze duże busiki 7.5T :-) bo do wagi ciężkiej nie pasują a i do busików 3.5T też ich nie chcą :-).
Napiszę do Dekkera i może doda taki nowy dział bo przecież sam tak nie jeźdżę :-).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”