Bus a kierowca niepełnosprawny

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Ruben1990
Użytkownik
Użytkownik
Posty:1
Rejestracja:26 cze 2017, o 23:15
Uprawnienia:B
Bus a kierowca niepełnosprawny

Post autor: Ruben1990 » 26 cze 2017, o 23:24

Witam :)

Jestem tutaj nowy i nie wiem czy w dobrym miejscu zamieszczam takie pytanie.
Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość aby osoba niepełnosprawna mogła jeździć BUSem ?
Chodzi tutaj dokładnie o moją osobę posiadam dysfunkcję prawej nogi mianowicie od kolana w dół jest sztywna. Mam prawo jazdy kat. B od 5 lat jeżdżę samochodem osobowym przystosowanym dla mnie gaz , hamulec w ręce oraz automatyczna skrzynia biegów. Jak wiadomo BUSy też posiadają takie skrzynie lecz czy jest możliwość aby z taką dysfunkcją pracodawca mnie zatrudnił ? Czy może są takie firmy które posiadają już takich kierowców lub takie auta ? Z poruszaniem się nie mam problemów ,a od zawsze chciałem jeździć po Polsce i nie tylko .

Pozdrawiam Ruben1990.

Awatar użytkownika
niedzwiedz123
Użytkownik
Użytkownik
Posty:160
Rejestracja:27 lut 2016, o 12:02

Re: Bus a kierowca niepełnosprawny

Post autor: niedzwiedz123 » 27 cze 2017, o 09:09

Nie orientuje sie ktore firmy zatrudniaja tego typu kierowcow, jednak widzialem dwie osoby jezdzace bez prawej reki i rowniez mieli dostosowane auto ,,pod siebie", wiec jednak takie firmy dzialaja.

Awatar użytkownika
0liwski
Moderator
Moderator
Posty:322
Rejestracja:30 wrz 2016, o 23:23
Samochód:KILKA...Sp.z.o.o.
Uprawnienia:B, C
Lokalizacja:POMORSKIE

Re: Bus a kierowca niepełnosprawny

Post autor: 0liwski » 27 cze 2017, o 09:25

Ruben1990 pisze:Witam :)

Jestem tutaj nowy i nie wiem czy w dobrym miejscu zamieszczam takie pytanie.
Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość aby osoba niepełnosprawna mogła jeździć BUSem ?
Chodzi tutaj dokładnie o moją osobę posiadam dysfunkcję prawej nogi mianowicie od kolana w dół jest sztywna. Mam prawo jazdy kat. B od 5 lat jeżdżę samochodem osobowym przystosowanym dla mnie gaz , hamulec w ręce oraz automatyczna skrzynia biegów. Jak wiadomo BUSy też posiadają takie skrzynie lecz czy jest możliwość aby z taką dysfunkcją pracodawca mnie zatrudnił ? Czy może są takie firmy które posiadają już takich kierowców lub takie auta ? Z poruszaniem się nie mam problemów ,a od zawsze chciałem jeździć po Polsce i nie tylko .

Pozdrawiam Ruben1990.

Kilka razy w trasie spotkałem ...karzełków..
Niepełnosprawnego widziałem, nawet rozmawiałem.. ale to raczej niepełnosprawność wynikająca z dysfunkcji ruchowej.
Sam sobie odpowiedz najpierw na pytanie czy masz zdrowie biegać po pace na załadunku, biegać po drabinie na rozładunku.. zapinanie oczek, plandeki itp...
Często ręczny wyładunek i załadunek...
Jeśli masz odpowiedzi twierdzące to moze wówczas poszukaj pracodawcy. Jako osoba niepełnosprawna masz chyba dofinansowanie dla pracodawcy...
Kierowca międzynarodówki to...stan umysłu... ;)

Awatar użytkownika
jarekvolvo
Moderator
Moderator
Posty:917
Rejestracja:21 lis 2015, o 21:22
Samochód:Transit,Master,Ducat
Uprawnienia:AB

Re: Bus a kierowca niepełnosprawny

Post autor: jarekvolvo » 27 cze 2017, o 11:34

Podejrzewam, że największym problemem może być znalezienie odważnego pracodawcy, chcącego pojąć "ryzyko" / bo w jego mniemaniu to będzie ryzyko) zatrudnienia osoby, dla której będzie musiał specjalnie dostosować samochód.
Jeżeli jednak potrafiłbyś udowodnić, że tak naprawdę wcale nie różnisz się od reszty kierowców - to dysfunkcja nie powinna być przeszkodą. Jak sądzę, nauczyłeś się już egzystować w takiej rzeczywistości i radzisz sobie doskonale. Pozostałaby kwestia przetrenowania tego, o czym wspomina Oliwski - konkretnej obsługi ładunkowej, ale mam nadzieję, że bez trudu to ogarniesz :)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Bus a kierowca niepełnosprawny

Post autor: Dychu » 28 cze 2017, o 09:29

Kolego Ruben1990, koledzy fajnie Ci napisali i zgadzam się z nimi ale moim zdaniem, najlepszą opcją będzie jak sobie załatwisz z kimś taką szybką trasę, powiedzmy na tydzień i sam się sprawdzisz czy dasz sobie radę, to będzie najlepsza wykładnie Twojej sprawności i możliwości i sam sobie odpowiesz, czy taka forma pracy Ci odpowiada i jesteś na nią przygotowany. Co do firm które Cię mogą zatrudnić....jak się w taki sposób sprawdzisz i będziesz miał pewność, że dasz rady, to pewnie nie jest wielkim wydatkiem przygotować autko pod Ciebie, mądra firma zainwestuje bo wie, że nie pójdziesz do konkurencji jak masz tu już wszystko gotowe.
Pozdrawiam,
Andrzej

P.S. Oobiście mogę Cię zabrać na testa ale ja wskakuje w fure na minimum 3/1 a tyle możesz nie wytrzymać na pierwszy strzał :-). Automaty spotkałem w Iveco, idealne Hi-matic 8 biegowe i w Sprinterach więc są takie autka.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2017, o 09:34 przez Dychu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Bus a kierowca niepełnosprawny

Post autor: orys » 28 cze 2017, o 21:56

NIe znam tematu w Polsce w ogóle, ale otarłem się o podobną sytuację w Szkocji - tu jest możliwość uzyskania funduszy na adaptacje samochodu do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy od rządu w ramach jakiejś akcji aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych.

Być może w Poslce też jest jakaś taka opcja, lub może jakaś fundacja mogłaby Ci pomóc? Bo myślę, że jakbyś do pracodawcy wyszedł z propozycją, że jeśli Cię zatrudni to koszta przeróbki auta pod Twoje potrzeby poniesie ktoś inny, byłoby Ci znacznie łatwiej (a i pracodawca mógłby chętniej Cię zatrudnić, bo będąc osobą ze specjalnymi potrzebami jesteś jednak pracownikiem mniej mobilnym, czyli miałby większą szansę, że mu zaraz nie uciekniesz).

Martwiłbym się raczej jednak o coś innego niż samą jazdę - jeśli masz dysfunkcje nogi, to możesz mieć problemy z wykonywaniem innych czynnośći związanych z tym zawodem - tu ciągle trzeba np. wskakiwać na pakę, zeskakiwać z jakiejś rampy itd...
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”