Zakładam firmę transportową

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
regalcar
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:26 lut 2017, o 15:06
Zakładam firmę transportową

Post autor: regalcar » 26 lut 2017, o 15:16

Witam

Od kilku lat jestem taksówkarzem w stolicy. Z racji tego, że firma transportowa to moje marzenie pomalutku zaczynam się przymierzać do rozszerzenia DG. Temat leasingów, FV, paliwa itp jest mi doskonale znany. Nie wiem natomiast dwóch rzeczy:
-stawka za KM
-opodatkowanie DG

Jeśli chodzi o stawkę to są różne wręcz sprzeczne opinie. Chciałbym znać przekrój krajówki i międzynarodówki.
Jeszcze jedno, do osób, które prowadzą firmy w tym zakresie. Od ilu samochodów (floty) jest tak naprawdę zysk.

Dzięki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
krzycho
Użytkownik
Użytkownik
Posty:47
Rejestracja:21 sty 2016, o 21:56

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: krzycho » 26 lut 2017, o 20:03

Zyski sa juz od pierwszego auta. Jesli jezdzisz sam. Jesli nie jezdzisz sam temat rzeka tyle opinii co komentarzy.
Jesli jestes kumaty to i z jednego dwoch aut juz moga byc zyski. Jesli chcesz dac auta pod spedycje bedac nowy w branzy to bardzo mozliwe ze trzeba bedzie zaplacic frycowe i planowane zyski moga sie troche przesunac w czasie. Stawki tez temat rzeka za 10 centow ladunki sprzedaja jak i po 1 euro.

Awatar użytkownika
regalcar
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:26 lut 2017, o 15:06

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: regalcar » 26 lut 2017, o 22:34

Dzięki wielkie za odpowiedź. W Waszej branży jest pewnie tak samo jak i w mojej, czyli "Panie, ledwo na zupę zostaje".

A może coś o podatkach? Tak wiem, zapytam księgowej ale chciałbym wiedzieć jak to jest u Was.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zoltek
Użytkownik
Użytkownik
Posty:77
Rejestracja:28 paź 2016, o 17:41
Samochód:Renault Master
Firma:ZolTrans
Uprawnienia:T,B,B+E,C,C+E,KK,KO
Lokalizacja:małopolskie
Kontakt:

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: Zoltek » 1 mar 2017, o 15:47

Stawki na europie tak jak kolega powiedział od 0.10€ do nawet 1.20€ jak się ma szczęście lub dobrze negocjuje, na kraju i w mojej okolicy stawki są od 1.00 PLN do 1.50 PLN. Jeśli chodzi o podatki to masz dwie opcje:
1. Ryczałt Ewidencjonowany - 8.5% (EU) i 5.5% (PL)
2. Podatek liniowy i KPiR - 19%

Różnica jest taka, że wersja [1] to podatek od przychodu a wersja [2] od zysku. Dla mnie wersja [2] jest znacznie korzystniejsza niż wersja [1] aczkolwiek jak Ci usługodawca nie zapłaci to żadna forma opodatkowania nie będzie dobra bo trzeba odprowadzić podatek od kasy której się nie otrzymało.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: Wolf » 1 mar 2017, o 18:43

Zoltek pisze:Stawki na europie tak jak kolega powiedział od 0.10€ do nawet 1.20€ jak się ma szczęście lub dobrze negocjuje, na kraju i w mojej okolicy stawki są od 1.00 PLN do 1.50 PLN. Jeśli chodzi o podatki to masz dwie opcje:
1. Ryczałt Ewidencjonowany - 8.5% (EU) i 5.5% (PL)
2. Podatek liniowy i KPiR - 19%

Różnica jest taka, że wersja [1] to podatek od przychodu a wersja [2] od zysku. Dla mnie wersja [2] jest znacznie korzystniejsza niż wersja [1] aczkolwiek jak Ci usługodawca nie zapłaci to żadna forma opodatkowania nie będzie dobra bo trzeba odprowadzić podatek od kasy której się nie otrzymało.
Półśrodkiem na podatek od niezapłaconej faktury jest metoda kasowa wraz z podatkiem vat oraz dochodowym w formie kwartalnej.

Awatar użytkownika
Magazynier
Użytkownik
Użytkownik
Posty:2
Rejestracja:16 lut 2017, o 12:56
Samochód:Fiat Stilo
Firma:PeppeR TSL
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Piotrków Trybunalski

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: Magazynier » 27 mar 2017, o 12:42

Hej!
Mam pytanie do busiarzy jeżdżących na własnej działalności.
Czy na DG również obejmuje mnie obowiązek posiadania "zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu" (urlopówka) ?
I czy na DG muszę mieć OCP i ubezpieczenie kabotażowe ?

Z góry dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
ROMAN_WLOS
Użytkownik
Użytkownik
Posty:54
Rejestracja:30 paź 2015, o 12:23
Samochód:kilka sztuk
Firma:porządna
Uprawnienia:A,B
Lokalizacja:KATOWICE

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: ROMAN_WLOS » 27 mar 2017, o 13:34

Magazynier pisze:Hej!
Mam pytanie do busiarzy jeżdżących na własnej działalności.
Czy na DG również obejmuje mnie obowiązek posiadania "zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu" (urlopówka) ?
I czy na DG muszę mieć OCP i ubezpieczenie kabotażowe ?

Z góry dziękuje za odpowiedź

MAGAZYNIERZE,

Jeszcze nie zacząłeś prowadzić DG, a już przesiąkłeś dziadostwem.

To jest przerażające, że Polactwo jest takie głupie, iż ulega jakimś paranoikom.

Jeżeli nie prowadziłeś pojazdu, to po prostu nie prowadziłeś, i koniec.

Polskie głupole rozpowszechniają takie idiotyzmy jakoby Helmuty miały żądać takich zaświadczeń.

Gdyby tak naprawdę było, to Helmuty posikałyby się ze śmiechu widząc, że każdy polski pacjent nie jeździł zanim nie wybrał się do Niemiec.

No i, jeszcze ta "urlopówka" na własnej działalności. Ciesz się, że masz dobrego szefa, który daje Ci urlop na Twojej własnej działalności.

Jak chodzi o OCP, to nie jest ono wymagane. Ale bez OCP, licz się z tym, że wielu zawodników nie powierzy Ci ładunku. Będą się bać - Ty też powinieneś się bać.

Pozdrowienia,
ROMAN WŁOS

Awatar użytkownika
regalcar
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:26 lut 2017, o 15:06

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: regalcar » 21 lip 2017, o 20:40

Trochę mnie nie było z powodów prywatnych tak więc witam ponownie.

Temat oczywiście cały czas jest aktualny. Ostatnio mówi się o tachografach w busach więc nie spieszę się z decyzjami ale mam pytanie do osób, które prowadzą swoje firmy transportowe.

Jak zaczynaliscie? Mieliście jakieś doświadczenie? Najpierw zatrudnienie w firmie jako kierowca żeby zobaczyć jak to wygląda od środka? A może BUS w leasing i jazda w świat? A z czasem rozbudowa floty?
Oczywiście nie chce tutaj żadnych poradników co jak zrobic po kolei ale fajnie byłoby wiedzieć od czego zacząć, jak to ugryźć.

Dzięki wielkie, pozdrawiam i miłego weekendu.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: Wolf » 22 lip 2017, o 17:14

Tacho, zakaz sypialni dachowych, to od początku temat na topie wypływający co klika miesięcy

Awatar użytkownika
regalcar
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:26 lut 2017, o 15:06

Re: Zakładam firmę transportową

Post autor: regalcar » 22 lip 2017, o 19:00

Wolf a napisz może jak zaczynałeś, kiedy zaczynałeś, może co byś zmienił z perspektywy czasu?

Dzieki,pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”