Język

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Porasto
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:20 cze 2016, o 20:09
Kontakt:
Re: Język

Post autor: Porasto » 27 cze 2016, o 18:53

Bez języka obcego teraz jak bez ręki ;) Polecam szybko nadrobić zaległości.

Awatar użytkownika
jarekvolvo
Moderator
Moderator
Posty:917
Rejestracja:21 lis 2015, o 21:22
Samochód:Transit,Master,Ducat
Uprawnienia:AB

Re: Język

Post autor: jarekvolvo » 30 cze 2016, o 17:33

Powiem tak - angielski - gadam, jak po polsku, rosyjski - także, rumuński - komunikatywnie, niemiecki - podstawowe zwroty. Nuda, konieczność, wygoda - zmusiły mnie do odświeżenia wiedzy - nie mam żADNYCH problemów w porozumieniu się w całej Europie. I miło jest czasem być pochwalonym za "znajomość" języka - w sytuacjach stresowych - policja, zolle, etc. - bardzo ułatwia "przejście".
Po prostu - jest to rzecz tak samo potrzebna, jak pasy transportowe. Czasu w drodze jest tyle, że nawet nie chcąc - i tak możemy się czegoś nauczyć. "Gupie" rozmówki z płytą CD kosztują grosze, a znakomicie ułatwiają życie. Ja sam uczyłem się rumuńskiego z płyty a teraz gadam tak, że czasem w Mołdawii biorą mnie za Rumuna i z niedowierzaniem patrzą na tablice na aucie, bo coś im nie pasi....
Choć znam także starych szoferów, jeżdżących po Europie od 40 lat i potrafiących rzec tylko "gutmorgen"" - a i tak sobie radzą...

Awatar użytkownika
car23
Użytkownik
Użytkownik
Posty:5
Rejestracja:1 lip 2016, o 20:08

Re: Język

Post autor: car23 » 1 lip 2016, o 20:23

ja znam tylko angielski

Awatar użytkownika
Sendula
Użytkownik
Użytkownik
Posty:148
Rejestracja:6 maja 2015, o 22:52
Samochód:Opel Movano/winda
Firma:Robi
Uprawnienia:b
Lokalizacja:Inowrocław/Europa

Re: Język

Post autor: Sendula » 3 lip 2016, o 16:51

Jak znasz podstawy, to resztę zalatwisz przez KALAMBURY ;-) Wystarczy, że trafisz na kogos , kto chce zrozumiec co chcesz przekazac. W trudniejszych sytuacjach mozna uzyc spedycji jako translatora. Jezeli jedna trafi sie sytuacja z zoll, czy temu podobne, to znajac jezyk tylko podstawowo, lub slabo, lepiej sie nie przyznawac i w zadnym przypadku nic nie podpisywac. Zdarza sie, że jakis po cwaniacku szuka dziury w calym tylko dlatego, ze masz PL w rejestracji i jesli jestes pewien swoich racji i masz absolutnie czyste sumienie,to domagaj sie tlumacza z ambasady-szybko odpusci.

Awatar użytkownika
andkor
Użytkownik
Użytkownik
Posty:175
Rejestracja:17 sty 2015, o 15:25
Samochód:MAN TGL 180
Firma:ANDKOR
Uprawnienia:C+E

Re: Język

Post autor: andkor » 3 lip 2016, o 22:23

To tak jak jednego poslali z Köln do Mönchegladbach ok 80km .I po 6godzinach dzwonia do niego gdzie on jest i czemu go jeszcze nie ma ?? A on na to ze do München ma jeszcze 50km a potem musi znalezc jeszcze tylko to Gladbach i bedzie na miejscu
Owszem mozna bez jezyka ale wtedy nalezy zdecydownaie nalezy wymagac aby wszyscy pisali i mowili poprawna polszczyzna . :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Sendula
Użytkownik
Użytkownik
Posty:148
Rejestracja:6 maja 2015, o 22:52
Samochód:Opel Movano/winda
Firma:Robi
Uprawnienia:b
Lokalizacja:Inowrocław/Europa

Re: Język

Post autor: Sendula » 4 lip 2016, o 00:19

To juz na kompletnego glupa musialo trafić. Nie jestesmy Papiezem, zeby znac tyle jezykow po ilu krajach jezdzimy. Podstawy wystarcza ,choc fajnie czasem rozwinac temat i pozartowac x anglojezycznymi osobnikami.

Awatar użytkownika
TOMMIcox
Użytkownik
Użytkownik
Posty:50
Rejestracja:9 lip 2013, o 10:17
Samochód:Boxer
Uprawnienia:B,C+E
Lokalizacja:POMORSKIE(GS)

Re: Język

Post autor: TOMMIcox » 21 lip 2016, o 09:32

Przypadek sprzed kilku tygodnii.Frankfurt,magazyn przy cargo.Wchodzę do ''biura''magazynu ok.godz20.Stoi tam pan X i Y(kierowcy busow z PL).Pytam gdzie magazynier a pan X,ze zaraz przyjdzie i podaje mi kartkę w która się wpisuje imie nazwisko,nr ref.Oczywiscie X,tlumaczy mi,gdzie wpisac nazwisko imie...Wchodzi magazynier,mowi do X,ze zaladuja o godz 5rano.X po bólach zaczyna go rozumieć.Nastepnie magazynier zwraca się do pana Y,ze jego ladunek jest ale nie ma dokumentów,wiec ma przyjść o 5-6 godz.Pan Y nie rozumie,wiec pan X znow się podjął roli tlumacza.I uwaga:przetlumaczyl panu Y,ze ten ma przyjść miedzy 8 a 10,bo jego ladunek jeszcze jest w samolocie i zanim dotrze tu na magazyn to będzie 8 a nawet 10.Noooo k...wa,runąłem jak usłyszałem tłumaczenie w wykonaniu panaX.Ten panX czul się pewnie w tym biurze i z tym,ze tylko on zna j.niemiecki.kiedy opuszczałem pomieszczenie wszedł kolejny kierowca i x również podjał się pomocy jemu.Dodam,ze znam niemiecki komunikatywnie i o niebo albo dwa lepiej jak panX.

Inny przypadek,godz 21,wchodzi kierowca z polski i wita się mówiąc morgen.......o 21!!. i tak moglbym mnozyc przykaldy.
Wiec teraz odpowiedzcie sobie na pytanie;Czy warto znac język czy tez nie? Wg.mnie warto,chociaz te minimum,by nie dac się wykręcić takiemu panu X.Mimo,ze ten pan chciał dobrze.....

Awatar użytkownika
MARIOO411
Użytkownik
Użytkownik
Posty:5
Rejestracja:1 sie 2016, o 13:26
Uprawnienia:B+E,C+E
Lokalizacja:Włocławek

Re: Język

Post autor: MARIOO411 » 2 sie 2016, o 15:36

Całe szczęscie że to nie ja pytałem ,a odpowiedz dostałem-nowicjuszom zawsze pod górkę a strach ma wielkie oczy

Awatar użytkownika
jarekvolvo
Moderator
Moderator
Posty:917
Rejestracja:21 lis 2015, o 21:22
Samochód:Transit,Master,Ducat
Uprawnienia:AB

Re: Język

Post autor: jarekvolvo » 13 sie 2016, o 21:04

A ja - w uzupełnieniu mego wcześniejszego postu - właśnie zakupiłem CD z nauką węgierskiego i zamierzam zrozumieć nieco więcej, niż "egeszedegreciokoladeburoki" :)

Awatar użytkownika
Iglak
Użytkownik
Użytkownik
Posty:325
Rejestracja:11 lis 2014, o 19:50
Samochód:Superb
Firma:Własna
Uprawnienia:A, B
Lokalizacja:Łódź

Re: Język

Post autor: Iglak » 13 sie 2016, o 21:15

Jaruś co z Toba :D
Z każdym dniem rośnie liczba osób które mogą mnie pocałować w dupe!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”