Praca na działalności od lipca

Tutaj mozesz zadać pytanie zwiazane z transportem do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Fresher
Użytkownik
Użytkownik
Posty:6
Rejestracja:21 maja 2016, o 00:14
Praca na działalności od lipca

Post autor: Fresher » 5 cze 2016, o 09:59

Witam,
obecnie pracuję na umowie-zlecenie, ale od lipca szef zapowiedział, że muszę założyć własną działalność i robić dla niego, bo od lipca w Europie wychodzą jakieś tam przepisy. Chodzi pewnie o tę stawkę minimalną, którą wprowadzają Francuzi. Proponuje mi tę samą stawkę (dniówkę) co teraz + ZUS. Ja z kolei się zastanawiam jaka dodatkowa odpowiedzialność będzie na mnie ciążyła kiedy ja będę robił na własnej działalności. Jestem nowy można powiedzieć, bo zrobiłem tylko u 2 kółka u niego, reszta ludzi ma podobno własną działalność już od dawna. Wdzięczny będę, jeśli mi ktoś podpowie czy warto się w taki bigos mieszać? Z czym muszę się liczyć jak już założę działalność, jaką odpowiedzialność będę miał jak coś się spieprzy, bo chyba na pewno większą niż jakbym był zwykłym pracownikiem?
No i co z tą stawką? Wydaje mi się, że powinna być wyższa dla kogoś, kto pracuje dla niego na własnej działalności w porównaniu do zwykłego pracownika a szef daje to samo (+ daje na ZUS oczywiście, ale to bez łaski, przecież teraz też to robi).

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1636
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Praca na działalności od lipca

Post autor: Wolf » 5 cze 2016, o 11:10

Fresher pisze:Witam,
obecnie pracuję na umowie-zlecenie, ale od lipca szef zapowiedział, że muszę założyć własną działalność i robić dla niego, bo od lipca w Europie wychodzą jakieś tam przepisy. Chodzi pewnie o tę stawkę minimalną, którą wprowadzają Francuzi. Proponuje mi tę samą stawkę (dniówkę) co teraz + ZUS. Ja z kolei się zastanawiam jaka dodatkowa odpowiedzialność będzie na mnie ciążyła kiedy ja będę robił na własnej działalności. Jestem nowy można powiedzieć, bo zrobiłem tylko u 2 kółka u niego, reszta ludzi ma podobno własną działalność już od dawna. Wdzięczny będę, jeśli mi ktoś podpowie czy warto się w taki bigos mieszać? Z czym muszę się liczyć jak już założę działalność, jaką odpowiedzialność będę miał jak coś się spieprzy, bo chyba na pewno większą niż jakbym był zwykłym pracownikiem?
No i co z tą stawką? Wydaje mi się, że powinna być wyższa dla kogoś, kto pracuje dla niego na własnej działalności w porównaniu do zwykłego pracownika a szef daje to samo (+ daje na ZUS oczywiście, ale to bez łaski, przecież teraz też to robi).
Praca na samozatrudnieniu ma swoje plusy i minusy

A więc tak zarabiasz tyle samo co teraz + zus, niby fajnie, ale do tego dochodzą podatki oraz koszty księgowej, wydaje mi się że powinieneś oczywiście posiadać dodatkowe ubezpieczenie OCPD, to tak na krótko,

na + wyrabiasz sobie zdolność kredytową oraz czas trwania twojej działalności, dzięki temu możesz np sobie kupić własnego busa i działać, albo własne mieszkanie

na - nie pracujesz, chorujesz to oczywiście nie zarabiasz

Z mojego punktu widzenia ekonomicznie lepiej jest zatrudnić kogoś na umowę o pracę oraz wypłacać mu diety czy tez legalnie czy tez na papierze, jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie dla obydwu stron.

http://40ton.net/polski-kierowca-jezdza ... ym-zyskac/

Awatar użytkownika
Fresher
Użytkownik
Użytkownik
Posty:6
Rejestracja:21 maja 2016, o 00:14

Re: Praca na działalności od lipca

Post autor: Fresher » 6 cze 2016, o 20:55

No dobra, ale jak to jest kiedy dochodzi do jakiejś nieprzyjemnej sytuacji? Np. kolizja, wypadek, rozbite auto, zniszczony ładunek. "Szef" umywa rączki a ja tonę w tym szambie po uszy? Dobrze myślę?

Awatar użytkownika
malpa
Użytkownik
Użytkownik
Posty:88
Rejestracja:27 lip 2013, o 11:59
Uprawnienia:b

Re: Praca na działalności od lipca

Post autor: malpa » 6 cze 2016, o 21:06

wydaje mi się że dlatego Wolf wspomniał o dodatkowym ubezpieczeniu

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1636
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Praca na działalności od lipca

Post autor: Wolf » 7 cze 2016, o 11:11

Fresher pisze:No dobra, ale jak to jest kiedy dochodzi do jakiejś nieprzyjemnej sytuacji? Np. kolizja, wypadek, rozbite auto, zniszczony ładunek. "Szef" umywa rączki a ja tonę w tym szambie po uszy? Dobrze myślę?
jeśli auto nie ma Ac to nawet do niego nie podchodź, no chyba że szef/zleceniodawca napisze ci oświadczenie że znosi z twojej strony udział w co najmniej 90% w szkodach na aucie.

zniszczony uszkodzony ładunek to polisa OCPD koszt ok 1000 pln, niby mała czy tez dużo, nie istotne, powiedzmy że parkując logicznie śpisz spokojnie.

Awatar użytkownika
Vantastic
Użytkownik
Użytkownik
Posty:135
Rejestracja:14 sty 2016, o 12:29

Re: Praca na działalności od lipca

Post autor: Vantastic » 8 cze 2016, o 19:31

A mnie się wydaje że DG zakładasz tylko wtedy kiedy chcesz prowadzić własny biznes a nie dla wygody, pazerstwa i cwaniactwa jakiegoś dziada. Tyle w temacie!
Nie jeździj szybciej niż Twój Anioł Stróż może latać.

Awatar użytkownika
astri
Użytkownik
Użytkownik
Posty:61
Rejestracja:14 lis 2015, o 18:56
Uprawnienia:B

Re: Praca na działalności od lipca

Post autor: astri » 28 cze 2016, o 10:47

Gdyby znalazło się teraz takich "Janów" ze 100 i każdy by miał taki sam wyrok to może w branży byłoby normalnej. Niedaleko mnie jest duża firma transportowa - i też była tam fikcja w postaci niewypłacania diet, kierowca podpisywał a tego nie otrzymywał ale jako, że firma zatrudnia ponad 100 kierowców to zbiorowo ludzie nie wytrzymali i poszli do Sądu o delegacje. Wygrała jedna grupa no to ich śladem poszła kolejna, teraz firma nauczyła się, że nie warto oszukiwać, płaci kierowcom podstawy oraz pełne delegacje, wszystko na piśmie i przelewane na konto. Owszem są narzekania na obciążenia, mała podstawa. To było w latach 2003-2011. Koszta ponieśli duże.

Tutaj mamy trochę inną sytuację ale też związaną z tym, że część kosztów i odpowiedzialności spycha się na kierowcę który nawet nie ma swojego busa i świadczy usługę transportu na sprzęcie.... zleceniobiorcy. Gdyby tak dużo spraw podobnych było wygranych to by dziady odstąpiły od takiej formy zatrudniania ale niestety tną sobie koszty. W komentarzach można poczytać, że facet wyłudził i cwaniak? No przepraszam bardzo tak orzekł Sąd, z wyrokami się nie dyskutuje, w innej części PL taki "Jan" nie dostał by nic? Chciałbym przeczytać uzasadnienie tego wyroku bo tutaj jeszcze jest drugie dno, teraz ten zleceniobiorca może założyć swoją sprawę cywilną i ona nie ma nic do tego wyroku Sądu Pracy, może wnieść pozew o te wszystkie faktury, VAT i ciekawe jaki byłby wyrok?

Awatar użytkownika
sewran
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:29 cze 2016, o 22:15

Re: Praca na działalności od lipca

Post autor: sewran » 29 cze 2016, o 22:21

I co wybrałeś? Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”