Jak zostać kierowcą zawodowym

W tym dziale znajdziesz poradniki związane m.in z prawidłowy zabezpieczeniem ładunku, bezpieczeństwem podczas ładunku itp.
Awatar użytkownika
Lucky_Luke
Użytkownik
Użytkownik
Posty:198
Rejestracja:1 kwie 2013, o 18:38
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Bydgoszcz
Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: Lucky_Luke » 6 kwie 2013, o 00:42

Ten post znalazłem na swoim blogu (nikomu nie znany i nie używany od długiego czasu) więc postanowiłem go tu wrzucić.
Ceny podane poniżej mogą się nieco różnic ze względu na miasto, szkołę czy WORD.

Potrzebujemy:
- Prawo jazdy kat. C
- Badania psychotechniczne (tzw. psychotesty)
- Badania lekarskie
- Prawo jazdy kat. C + E
- Kwalifikacje zawodowe
Dodatkowo:
- Karta kierowcy
- ADR
- HDS (żurawie przenośne)

A troche więcej?
1. Prawo jazdy kat. C:
- mieć ukończone 18lat
- posiadać prawo jazdy kat B
- badania lekarskie
- zdać egzamin
CENA: ok 2400zl

2. Psychotesty:
- nic skomplikowanego ... psycholog sprawdza naszą osobowość, refleks itp.
CENA: ok 100zl

3. Badania lekarskie:
Podobne jak przy badaniach na kat.B (wzrok, sluch itd.)
CENA: ok 100zl

4. Prawo jazdy kat. C + E
- mieć ukończone 18lat
- posiadać prawo jazdy kat C
- badania lekarskie
- zdać egzamin
CENA: ok 2200zl

5. Kwalifikacje:
Tutaj mamy kilka do wyboru: ( w skrócie)
- Szkolenie okresowe:
* jeżeli otrzymaliśmy prawo jazdy C przed 10.09.2009r
* cena ok 500zl
- KW wstępna:
* jeżeli otrzymaliśmy prawo jazdy C po 10.09.2009r
* wiek 18 - 21 lat
* cena: ok 4900zl
- KW wstępna przyspieszona:
* jeżeli otrzymaliśmy prawo jazdy C po 10.09.2009r
* mamy ukończone 21 lat
* cena ok 3300zl

6. ADR
- Kurs podstawowy
- Cysterny
- Materiały wybuchowe
CENA: 400 - 600zl

7. HDS
- szkolenie obejmuje 45godzin (zajęcia teoretyczne i praktyczne) i konćzy się egzaminem teoretycznym i praktycznym po zdaniu otrzymuje się zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do obsługi Żurawi przenośnych (HDS).
CENA; do 100zł


UWAGA !!
Posiadając tylko prawo jazdy C nie można pracować legalnie jako kierowca.


Podsumowując ... z kierowcą zawodowym jest prawie jak z pilotem samolotu pasażerskiego ... zaczyna od malej awionetki i po czasie obejmuje stery 39-cio tonowej machiny :P
Koszt całkowity to ok.10000 zł
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2013, o 13:54 przez Lucky_Luke, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Lucky Luke
Szybszy Od Własnego Cienia !

Awatar użytkownika
Pedro
Posty:27
Rejestracja:5 kwie 2013, o 17:02
Uprawnienia:B

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: Pedro » 6 kwie 2013, o 09:45

Co do kwalifikacji wstępnej, to nie jest teraz tak, że mając 18 lat i posiadając tylko kat.B musimy najpierw zrobić KW, a później C?

Awatar użytkownika
Lucky_Luke
Użytkownik
Użytkownik
Posty:198
Rejestracja:1 kwie 2013, o 18:38
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Bydgoszcz

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: Lucky_Luke » 6 kwie 2013, o 09:55

Kolego Pedro, nie ma takiego obowiązku.

Z tego co ja się dowiadywałem by zrobić KW nie potrzeba prawa jazdy (żadnej kategorii) ...

Można robić prawo jazdy i KW jednocześnie jak nas stać :)

Ale przeważnie wszyscy idą tak:
- B - C - KW - C+E
Pozdrawiam
Lucky Luke
Szybszy Od Własnego Cienia !

Awatar użytkownika
Pedro
Posty:27
Rejestracja:5 kwie 2013, o 17:02
Uprawnienia:B

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: Pedro » 6 kwie 2013, o 10:06

Z tego co ja czytałem to było napisane, że po tych zmianach przepisów najpierw trzeba zdać KW, a potem C. Oczywiście można się zapisać w tym samym czasie na C i KW, ale żeby zdawać C, trzeba mieć KW.

Awatar użytkownika
Lucky_Luke
Użytkownik
Użytkownik
Posty:198
Rejestracja:1 kwie 2013, o 18:38
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Bydgoszcz

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: Lucky_Luke » 6 kwie 2013, o 10:22

Przepisy się zmieniły jedynie w sprawie Kwalifikacji. Kiedyś jak dobrze mówie do pracy wystarczyło samo prawo jazdy kat C.
Zmienili to wprowadzając Kwalifikacje Zawodowe.

Gdzieś czytałem, że do KW nie potrzeba kat. C ale nie moge znaleźć ... chyba się pomyliłem bo według Centrum Szkolenia Kierowców Zawodowych potrzeba dokumentów:
Dokumenty wymagane do rozpoczęcia szkolenia(kurs kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej na autobus lub ciężarówkę) :
- kwestionariusz zgłoszeniowy dla szkolenia w C.S.K.Z. Kraków
- umowa szkoleniowa- kurs kwalifikacji wstępnej ,szkolenie okresowe (do uzyskania w biurze firmy)
- zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu lekarskim przez lekarza uprawnionego do wykonywania badań
- profilaktycznych,o których mowa w przepisach Kodeksu Pracy, posiadającego dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania - badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określone w odrębnych przepisach
- zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu psychologicznym przeprowadzonym w celu stwierdzenia braku
- przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy
- prawo jazdy kat.D wydane po 10.09.2008r. LUB ZDANY EGZAMIN LUB bezpośrednio przed egzaminem państwowym
- prawo jazdy kat.C lub zdany egzamin państwowy po 10.09.2009r.
Pozdrawiam
Lucky Luke
Szybszy Od Własnego Cienia !

Awatar użytkownika
mateo18
Użytkownik
Użytkownik
Posty:6
Rejestracja:13 kwie 2013, o 10:09
Samochód:-
Firma:-
Uprawnienia:-

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: mateo18 » 20 kwie 2013, o 13:07

żeby zrobić kategorie c i c+e niestety trzeba miec skonczone 21 lat ;(

Awatar użytkownika
Lucky_Luke
Użytkownik
Użytkownik
Posty:198
Rejestracja:1 kwie 2013, o 18:38
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Bydgoszcz

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: Lucky_Luke » 20 kwie 2013, o 13:46

Tzn. przeważnie za nim dojdzie do czasu robienia C+E to każdy dobija to tych 21lat czy chce czy nie chce ;]

Gdy to napisałeś zacząłem szperać po necie i podobno coś się w 2013 roku zmieniło, o to artykuł:
http://e-prawnik.pl/wiadomosci/zmiany-w ... zdami.html
Pozdrawiam
Lucky Luke
Szybszy Od Własnego Cienia !

Awatar użytkownika
swq
Użytkownik
Użytkownik
Posty:23
Rejestracja:4 kwie 2013, o 22:31
Samochód:ducato
Firma:Dziad-Trans
Uprawnienia:B, B+E,C,C+E

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: swq » 21 kwie 2013, o 18:26

Aby w ogóle zapisać się na egzamin kat. C w WORD trzeba przedstawić Badanie Psychologiczne.

pozdrawiam
swq
To niedziela w Brukseli
nad nami i przed nami —
srebrne drzewo dzwoniące
obwieszone
papugami.

Awatar użytkownika
Lucky_Luke
Użytkownik
Użytkownik
Posty:198
Rejestracja:1 kwie 2013, o 18:38
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Bydgoszcz

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: Lucky_Luke » 16 maja 2013, o 20:12

Szperając po necie znalazłem ciekawy artykuł zatytułowany "Kiedy bez kwalifikacji?"

Osoby, które uprawnienia zdobyły po tych datach, także nie muszą kończyć kwalifikacji w żadnej formie, jeśli nie planują pracy w transporcie drogowym. Będą one „posiadaczami” poszczególnych kategorii prawa jazdy (C, D, C+E itd.) ale bez możliwości pracy na stanowisku kierowcy.


Obowiązek ukończenia któregokolwiek rodzaju kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego nie dotyczy także kierowców pojazdu:

-do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E;
-którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h;
-wykorzystywanego przez siły zbrojne;
-obrony cywilnej, jednostek ochrony przeciwpożarowej lub jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa lub porządku publicznego;
-poddawanego testom drogowym do celów rozwoju technicznego przez producentów, jednostki badawczo-rozwojowe lub szkoły wyższe;
-odbywającego przejazd bez osób lub ładunku: w celu dokonania jego naprawy lub konserwacji, z miejsca zakupu lub odbioru;
-używanego w sytuacjach zagrożenia lub przeznaczonego do akcji ratunkowych;
-wykorzystywanego do nauki jazdy osób ubiegających się o prawo jazdy, szkolenia osób posiadających prawo -jazdy, przeprowadzania państwowego egzaminu osób ubiegających się o prawo jazdy;
-wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy;
-wykorzystywanego do przewozu materiałów lub urządzeń niezbędnych kierowcy do jego pracy, pod warunkiem że prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zajęciem.
Źródło: art. 39a, ust. 3 ustawy o transporcie drogowym

Przepisów ustawy nie stosuje się także do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:

-przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą - w niezarobkowym przewozie drogowym osób;
-o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy;
-zespołów ratownictwa medycznego oraz w ramach usług transportu sanitarnego.
Źródło: art. 3, ust. 1 ustawy o transporcie drogowym

Przepisy ustawy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego stosuje się odpowiednio do przewozów drogowych wykonywanych:
-w ramach powszechnych usług pocztowych,
-w ramach usług polegających na przewozie odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych,
-przez podmioty niebędące przedsiębiorcami,
-w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami pomocy drogowej.

Źródło http://www.kwalifikacja-wstępna.pl
Ostatnio zmieniony 17 maja 2013, o 23:53 przez Lucky_Luke, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Lucky Luke
Szybszy Od Własnego Cienia !

Awatar użytkownika
selwas
Użytkownik
Użytkownik
Posty:104
Rejestracja:10 kwie 2013, o 20:22
Samochód:Boxer 3.0Hdi
Firma:P.H.Trans
Uprawnienia:B,C, HDS
Lokalizacja:Myślenice

Re: Jak zostać kierowcą zawodowym

Post autor: selwas » 17 maja 2013, o 23:01

Robię aktualnie kurs na wózki widłowe i mam styczność z naprawdę kumatym instruktorem a zarazem właścicielem szkoły jazdy który jest naszym wykładowcą na kursie. Z tego co się dowiedziałem po wejściu nowelizacji o prawach jazdy itp. z dnia 19 Stycznia 2013, napewno nie mozna zrobic prawa jazdy C i CE itp. nie mając ukończonych 21 lat. Chyba żee... i tu otwiera się furtka dla tych którzy mają nieliczone zasoby finansowe gdyż przed 21 lat można zrobić KW, ale tylko i wyłącznie pełne. Minimum trzeba posiadać prawo jazdy kat. B. Po zdanym kursie KW można legalnie robić C i CE.

Co do pierwszego postu, zaciekawiła mnie cena kursu na hds. "Do 100zł" hehe, dziwne bo ja robilem w zeszłym roku we wrześniu i kosztował 650 zł.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradniki”