Wypełnianie dokumentów przewozowych

W tym dziale znajdziesz poradniki związane m.in z prawidłowy zabezpieczeniem ładunku, bezpieczeństwem podczas ładunku itp.
Awatar użytkownika
Lucky_Luke
Użytkownik
Użytkownik
Posty:198
Rejestracja:1 kwie 2013, o 18:38
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Bydgoszcz
Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: Lucky_Luke » 18 cze 2013, o 16:08

Witam, umiejętność prawidłowego wypełniania dokumentów przewozowych w transporcie jest niezbędna !!
Dlatego chciałbym z Waszą pomocą napisać poradnik od A do Z by zaoszczędzić początkującym kierowcą stresu, że sobie nie poradzą lub popełnią jakiś błąd.

1. List przewozowy krajowy NR (praktycznie każda firma transportowa ma inny układ kolumn/tabel w liście przewozowym, nie ma co się denerwować gdyż wszystko wypełniamy tak samo) :

Obrazek



2. List przewozowy krajowy NR w formacie A5:
(Możemy spotkać także listy w mniejszym formacie)


Obrazek

3. Międzynarodowy list przewozowy CMR:
Muszą być wypełnione w minimum trzech egzemplarzach !!
Czerwony dla nadawcy
Niebieski dla odbiorcy
Zielony dla przewoźnika


Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Y9txIHtTKoo#t=12[/youtube]
Serdecznie Was zapraszam na kanał gooddriverpl po zgłębianie dalszej wiedzy na temat transportu.

bambo pisze:Kolego myślałem ze ten krótki reportaż Ci wystarczy . Tak wiec odpowiem Ci na moim przykładzie :) To ze jest tyle rubryk to nie znaczy ze wszystkie trzeba skrupulatnie wypełniać ,jak każdy dokument najważniejsze pola jakie ja wypełniam i co do kontroli inspekcji celnej, transportu ,służby granicznej czy tez policji nie miałem nigdy problemów.
Punkty 1,2,3,4 to wiadomo, 5 jeżeli masz jakie kolwiek dokumenty załączone do przewożonego towaru to wpisujesz np.nr jeżeli taki jest lub słownie ,itp. pkt 6 ja pisze jeżeli mam towar na paletach to pisze ilość i słownie np.( 4 palety ) jeżeli mam luzem np. rury to pisze ilość i podaje wymiary np. 1.szt dł x szer x wys 2 szt to samo można pod spodem dopisać razem tyle szt. 13 instrukcja nadawcy może dotyczyć jak ma być dany towar przewożony np. czy spięty pasami i tam nadawca od którego zabieramy musi wpisać swoje uwagi,czy tez zwrot palet ,ale wtedy otrzymujesz taki kwit ze masz palety na wymiane do zwrotu .14 zazwyczaj pomijam,21 kiedy gdzie wystawiono ,ja nigdy nie pisałem o której doręczyłem były wyjątki to kazałem wpisać godzinę przy doręczeniu w pkt 24 no i oczywiście w pkt 11 ważna waga . Ja pkt 6,7,8,9,10,11,12 proszę o wypełnienie osoby wydającej towar, dokumenty czy tez ta która podpisuje -Nadawca. Pkt 18 jeżeli to ty masz zastrzeżenia np. uszkodzony towar np. w trakcie ladowania Będzie tak ze spedycja każe ci czegoś nie wpisywać i tu nie będę się rozpisywał :) Sam doświadczysz Wagę najlepiej jak ci wpiszą na załadunku -NIE TY Jak będzie zawyżona ,zawsze możesz odmówić a jeżeli będzie ok wizualnie w dokumentach a na wadze inaczej to odpowiada firma -Nadawca .Jeżeli chodzi o inne dokumenty przewozowe np. druki z komputera zazwyczaj jest to samo jest to dokument miedzy narodowy gdzie obowiązuje jeden wzor ,wiesz numerki ,numerki jak masz wystawiony w innym języku to ktoś tez bierze za to odpowiedzialność wizualnie się rozni i trzeba wszystkie podpisywać bo nie sa samokopiujące .Jak się w to wgłębisz pojeździsz to rozkminisz co ,co oznacza .Zawsze możesz zasięgnąć wiedzy UNIWERSYTETU PARKINGOWEGO :) i pamiętaj zawsze sprawdzaj numery załączonych dokumentów tych do ręki z tymi przyklejonymi na towarze ,licz ilości np. kartonów Wymiary, jak i ilość musza się zgadzać z wypisanym dokumentem CMR. Jak cos nie tak to niech mnie koledzy poprawia lub cos dopiszą.

http://www.transportoweprawo.pl/2012/li ... kty-i-mity
Post z tematu "CMR - czas dostawy??? skąd mam to wiedzieć???".
Z podziękowaniem dla kolegi Bambo za praktyczne opisanie wypisywania CMR-ki :)
Pozdrawiam
Lucky Luke
Szybszy Od Własnego Cienia !

Awatar użytkownika
dawid781
Posty:145
Rejestracja:24 sie 2014, o 22:10
Samochód:Citroen Jumper
Uprawnienia:B
Lokalizacja:RLE

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: dawid781 » 1 wrz 2014, o 20:55

Naprawdę przydatna sprawa dla zielonych (tak jak ja :lol: ) Dziękuję i pozdrawiam.
Obrazek

Dogodzić wszystkim się nie da ale wszystkich wkurw...ć to już żaden problem.

Awatar użytkownika
dobromir
Użytkownik
Użytkownik
Posty:40
Rejestracja:2 mar 2014, o 19:11
Samochód:Renault Master 2014

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: dobromir » 7 lut 2015, o 22:02

Nie musiz sie zastanawiac jaka kopie zostawiasz bo to niema roznicy. Wiadomo jest kilka kolorow ale dla spedycji to egal he he.
Czym mniej wiesz. Tym dłużej będziesz żył.

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: piurko » 8 lut 2015, o 08:59

Macie jakieś doświadczenia z punktem 16 ??? Ja osobiście często jeżdżę na tzw neutralkach i wpisuję tylko nr rejestracyjny auta . Gdzieś na parkingu słyszałem , że w FR są duże kary za brak nazwy firmy w pkt 16 , w DE podobnie . Przez 3 lata miałem niewiele kontroli i nie zdarzyło się , aby ktoś się czepiał .

Awatar użytkownika
dobromir
Użytkownik
Użytkownik
Posty:40
Rejestracja:2 mar 2014, o 19:11
Samochód:Renault Master 2014

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: dobromir » 8 lut 2015, o 11:03

Ja wypisuje w punkcie 16 nazwę firmy lub jeśli już mam gotowe dopisuję tylko numer rejestracyjny pojazdu. No i ważne pozycja 23 podpis. Jeśli mam tylko lieferschein czyli dokument dostawy warto samemu wypisać neutralny CMR w razie kontroli we Francji lub innym kraju. W samych Niemczech wystarczy lieferschein ale można wypisać oryginalna CMR z nazwą firmy. Tak oryginalnie wygląda i profesjonalne podejście.
Czym mniej wiesz. Tym dłużej będziesz żył.

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: piurko » 8 lut 2015, o 12:21

Nie wiem czy tak samo rozumiemy " neutralne cmr " :?:
Dla mnie oznacza sytuację , kiedy spedycja " nie życzy sobie " wpisywania nazwy firmy przewozowej . Jeśli już , to tylko nr rejestracyjny auta i na dole (23) podpis kierowcy . Nie mam na myśli lipnych cmr , ale wystawiona przez załadowcę , z pieczątkami i pustym polem (16). Jeśli chcą koniecznie dane przewoźnika , to dzwonię do spedytora po dane . Jeśli nie czepiają się , wpisuję nr auta . Jak do takiej cmr podchodzą służby kontrolujące w różnych krajach .
Doświadczenia a nie opowieści z parkingów poproszę . ;)

Awatar użytkownika
dawid781
Posty:145
Rejestracja:24 sie 2014, o 22:10
Samochód:Citroen Jumper
Uprawnienia:B
Lokalizacja:RLE

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: dawid781 » 12 lut 2015, o 19:15

To naprawdę nic trudnego, ja z tego własnie poradnika (za który jeszcze raz bardzo dziękuję) nabyłem wiedzę teoretyczną. A w praktyce okazała się to jeszcze łatwiejsza sprawa.
Obrazek

Dogodzić wszystkim się nie da ale wszystkich wkurw...ć to już żaden problem.

Awatar użytkownika
19mariusz72
Użytkownik
Użytkownik
Posty:19
Rejestracja:18 sie 2014, o 22:05
Uprawnienia:B

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: 19mariusz72 » 14 lut 2015, o 18:23

piurko pisze:Nie wiem czy tak samo rozumiemy " neutralne cmr " :?:
Dla mnie oznacza sytuację , kiedy spedycja " nie życzy sobie " wpisywania nazwy firmy przewozowej . Jeśli już , to tylko nr rejestracyjny auta i na dole (23) podpis kierowcy . Nie mam na myśli lipnych cmr , ale wystawiona przez załadowcę , z pieczątkami i pustym polem (16). Jeśli chcą koniecznie dane przewoźnika , to dzwonię do spedytora po dane . Jeśli nie czepiają się , wpisuję nr auta . Jak do takiej cmr podchodzą służby kontrolujące w różnych krajach .
Doświadczenia a nie opowieści z parkingów poproszę . ;)
W Venlo na granicy zatrzyma l mnie zoll i kazał pokazać CMR i się doczepił bo nie było nazwy przewoźnika tylko nr.rejestracyjny pojazdu,ale kazał dopisać długopisem i było wszystko ok.

Awatar użytkownika
craters21
Użytkownik
Użytkownik
Posty:3
Rejestracja:12 kwie 2015, o 12:35

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: craters21 » 13 kwie 2015, o 11:27

Często mam problem z wypełnieniem choćby samej cemerki. Dzięki za przydatne wskazóweczki :D

Awatar użytkownika
Organ18
Użytkownik
Użytkownik
Posty:3
Rejestracja:21 lip 2015, o 10:42
Samochód:Crafter
Uprawnienia:B+ ADR + ADR7

Re: Wypełnianie dokumentów przewozowych

Post autor: Organ18 » 24 kwie 2016, o 10:09

A czy macie jak się wypełnia krajowe listy przewozowe bo tam trzeba też wpisać należność bo tam jest rubryka , opłata skarbowa , przewoźna za KM , ciężar , waga , stawka , wartość ??

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradniki”