Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebna?

W tym dziale znajdziesz poradniki związane m.in z prawidłowy zabezpieczeniem ładunku, bezpieczeństwem podczas ładunku itp.
Awatar użytkownika
Dekker
Administrator
Administrator
Posty:416
Rejestracja:9 mar 2013, o 13:59
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Rzeszów
Kontakt:
Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebna?

Post autor: Dekker » 19 wrz 2014, o 14:26

Obowiązująca w Niemczech od 2008 roku naklejka ekologiczna sprawia trochę kłopotów. Kiedy jest potrzebna i jak ją kupić?

Niemieckie autostrady są najlepsze - bo bezpłatne. Jednak to u naszych zachodnich sąsiadów od 2008 roku musimy wydać klika Euro by się poruszac poza "autobhanami".
Niemcy stopniowo wprowadzają tzw. strefy ekologiczne (Umweltzonen ) w celu ograniczenia spalin. W określonych strefach mogą przemieszczać się tylko pojazdy, które spełniają pewne normy potwierdzone tzw. naklejką ekologiczną z nr rejestracyjnym samochodu.
Każde miasto niemieckie indywidualnie ustala granice takiej strefy oraz jakie naklejki umożliwiają wjazd do niej. Strefy ekologiczne oznaczone są znakami drogowymi, które wskazują jakie pojazdy mogą się po niej poruszać. Obowiązek używania powyższych plakietek dotyczy każdego, także cudzoziemców.
Co nam grozi jeśli wjedziemy do takiej strefy bez wymaganej nalepki? Może to nas drogo kosztować i przysporzyć wiele problemów. W przypadku kontroli drogowej policja nałoży na nas mandat wysokości 40 euro, otrzymamy punkty karne, nasze auto zostanie odholowane na parking poza strefę, zostanie zabrany dowód rejestracyjny co spowoduje konieczność wykonania przeglądu oraz zakup nalepki. Jak widać nie warto ryzykować.
Są też pojazdy, które nie wymagają posiadania naklejek. Są to motory, pojazdy trójkołowe, samochody straży pożarnej, policji, pogotowia, specjalnie oznakowane pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne, maszyny budowlane i rolnicze.
Istnieją 3 kolory naklejek: żółty, czerwony i zielony. Skąd więc mamy wiedzieć, który kolor powinniśmy kupić? Choć właściwie który możemy ponieważ jest to weryfikowane przy sprzedaży.
Nalepka przyznawana jest na podstawie konkretnych informacji o samochodzie: rodzaj silnika, data produkcji, data pierwszej rejestracji (poniżej tabela to obrazująca)

Podział naklejek ekologicznych w Niemczech
Obrazek Jak długo są ważne?

Zielona nalepka ważna jest bezterminowo na terenie całych Niemiec. Trochę inaczej jest w przypadku dwóch pozostałych. Żółta i czerwona ważne są tak długo na ile pozwalają uregulowania strefy w poszczególnym mieście.
Naklejkę możemy kupić na podstawie dowodu rejestracyjnego wraz z ważnym badaniem technicznym. Jednak pamiętajmy, że nie każdy samochód może taką naklejkę otrzymać, są pewne ograniczenia. Jeśli jesteśmy posiadaczami auta benzynowego starszego niż 1993 r lub diesla poniżej 1997r naklejki nie otrzymamy,a co za tym idzie nie będziemy mogli się poruszać po strefie ekologicznej.

Nalepka nie należy do drogich, to koszt ok 5-6 euro. Nabyć ją można na stacjach diagnostycznych, warsztatach samochodowych, wydziałach komunikacji w Niemczech. Istnieje też możliwość zakupu naklejki przed wyjazdem do naszych sąsiadów. Taką opcją daje nam koncern Dekra. Na ich stronie internetowej należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, załączyć skan dowodu rejestracyjnego i dokonać wpłaty w kwocie min. 79zł brutto. Dekra wysyła nalepkę pocztą lub kurierem w ciągu jednego dnia roboczego od zaksięgowanej wpłaty. Jeśli po dokonaniu wpłaty zrezygnujemy z usługi lub jeśli okaże się że pojazd nie może otrzymać nalepki firma pobiera opłatę w kwocie 39zł brutto, a różnicę zwraca. Tak więc jest to sporo droższy zakup niż na miejscu i termin realizacji dłuższy.

Zanim wybierzemy się w podróż do Niemiec warto sprawdzić wcześniej na stronach internetowych czy w mieście, które odwiedzimy również wymagane są naklejki.

Przydatne linki:
Strefy ekologiczne:
http://berlin.msz.gov.pl/pl/informacje_ ... tMode=true
http://www.pzmtravel.com.pl/media/cms/MAPA_2014.pdf
Niemieckie urzędy komunikacji:
http://www.das-kfz-portal.de/kfz-zulassungsstellen/
Gdyby ktoś jednak chciał kupić plakietkę przed wyjazdem podajemy gdzie można zrobic to via net.
https://www.berlin.de/labo/kfz/dienstle ... hop.en.php
http://www.dekra.pl/Map/4

Autorem poradnika jest portal edostawcze.pl.
Pomogłem? Podziękuj http://www.facebook.com/pages/Busy-szyb ... 5746436100 <- Lubię to!
Czekamy na wasze wiadomości!
Zobacz również:
memyztransportu.pl - memy z transportu wzięte (typowy spedytor, Andrzej szofer kierowca zawodowy, widzimy sie na dżangłerze)
ebusiarze.pl - darmowe ogłoszenia o pracę dla busiarzy, kierowca międzynarodowy, kierowca krajowy, spedytor
odlotowe-skarpetki.pl - Kolorowe skarpetki,
Śmieszne skarpetki na prezent

Awatar użytkownika
bambo
Posty:316
Rejestracja:26 lip 2013, o 13:04
Samochód:Renault Master
Uprawnienia:A,B

Re: Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebn

Post autor: bambo » 19 wrz 2014, o 21:15

Jak zwykle Polski zarobek wjeżdżając do Niemiec wystarczy podjechać praktycznie na byle jaki ser vis gdzie robią przeglądy czasami nawet u Dilera samochodów są co krok naprawdę nie trzeba znać języka euro fir plakietę "Siara i wszystko jasne " i kosztuje to 5 OJRO !!! a nie 10-15 w PL :)
Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy zwyciężają w walkach życia codziennego
Codziennie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości.
Człowiek może być biedny. Ale dopóki ma cel i usiłuje go osiągnąć... jest piękny


Masutatsu Ōyama

Awatar użytkownika
ARAS
Użytkownik
Użytkownik
Posty:66
Rejestracja:1 lis 2013, o 14:06
Samochód:vw crafter
Firma:własna
Uprawnienia:b,c adr

Re: Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebn

Post autor: ARAS » 20 wrz 2014, o 10:32

GOOGLE -WKLEP DEKRA PL 7 DNI I MASZ W DOMU

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebn

Post autor: Wolf » 21 wrz 2014, o 10:11

Ja porobiłem kolorowe kopie dowodów rejestracyjnych i podjechałem do niemieckiego salonu mercedesa zapłaciłem chyba 7eur za sztukę i odebrałem po 5minutach

Awatar użytkownika
ARAS
Użytkownik
Użytkownik
Posty:66
Rejestracja:1 lis 2013, o 14:06
Samochód:vw crafter
Firma:własna
Uprawnienia:b,c adr

Re: Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebn

Post autor: ARAS » 21 wrz 2014, o 15:59

w dekrze skan dowodu opłata bez podjazdów ,zrobisz jak kto chce i ta i ta możliwość jest do zrobienia

Awatar użytkownika
Camonierro

Re: Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebn

Post autor: Camonierro » 30 gru 2016, o 22:04

Witam. Kupiłem auto osobowe sprowadzone z Niemiec i na szybie mam naklejkę ekologiczną zieloną czy aby była ona honorowana wystarczy pieczątką w dowodzie rejestracyjnym (oczywiście już Polskim dowodzie) o ważny badaniach technicznych czy muszę mieć jakiś świstek niemiecki do tego jeszcze? Co z autami kupionymi w Polsce? czy jest ta sama zasada z tym, że naklejkę wyrabiam sobie w Niemczech w stacji diagnostycznej a oni uznają nasze Polskie badania techniczne w dowodzie rejestracyjnym?

Czy to prawda, że niemiecka stacja diagnostyczna która wydaje nalepki wydaje również pisemne zaświadczenie o zakwalifikowaniu auta do konkretnej kategorii euro i zaświadcza wydanie nalepki i pozwolenia na jazdę w obszarach ,,umweltzone"? W Austrii taki papierek trzeba ze sobą wozić inaczej naklejka jest nieważna.

Sprawa druga co z naklejkami ekologicznymi w Austrii podobno obowiązują również auta poniżej 3,5 t. Czy inne kraje europejskie też mają swoje krajowe obowiązkowe naklejki? Interesuje mnie jak wygląda ta kwestia zarówno w autach do jak i powyżej 3,5. Czy ktoś może odświeżyć temat jak to wygląda???

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebn

Post autor: Wolf » 31 gru 2016, o 12:17

Camonierro pisze:Witam. Kupiłem auto osobowe sprowadzone z Niemiec i na szybie mam naklejkę ekologiczną zieloną czy aby była ona honorowana wystarczy pieczątką w dowodzie rejestracyjnym (oczywiście już Polskim dowodzie) o ważny badaniach technicznych czy muszę mieć jakiś świstek niemiecki do tego jeszcze? Co z autami kupionymi w Polsce? czy jest ta sama zasada z tym, że naklejkę wyrabiam sobie w Niemczech w stacji diagnostycznej a oni uznają nasze Polskie badania techniczne w dowodzie rejestracyjnym?

Czy to prawda, że niemiecka stacja diagnostyczna która wydaje nalepki wydaje również pisemne zaświadczenie o zakwalifikowaniu auta do konkretnej kategorii euro i zaświadcza wydanie nalepki i pozwolenia na jazdę w obszarach ,,umweltzone"? W Austrii taki papierek trzeba ze sobą wozić inaczej naklejka jest nieważna.

Sprawa druga co z naklejkami ekologicznymi w Austrii podobno obowiązują również auta poniżej 3,5 t. Czy inne kraje europejskie też mają swoje krajowe obowiązkowe naklejki? Interesuje mnie jak wygląda ta kwestia zarówno w autach do jak i powyżej 3,5. Czy ktoś może odświeżyć temat jak to wygląda???
???? ktoś ci takich bajek nawciskał - przykład który opisujesz dotyczy AUSTRI gdzie do otrzymania naklejki musisz udać się na wyznaczona stacje wraz ze świadectwem homologacji auta i na jego podstawie oraz badaniu otrzymujesz naklejkę oraz zaświadczenie z wpisanym vin auta i oczywiście dotyczy to aut o dmc do 3,5t

W DE naklejke otrzymujesz na podstawie okazanego Dowodu Rejestracyjnego, zero jakichkolwiek badań, można udać się bez auta, za jednym razem podjechałem i od razu na cztery auta naklejki załatwiłem w niecałe 10 min.

Awatar użytkownika
Camonierro

Re: Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebn

Post autor: Camonierro » 2 sty 2017, o 22:38

no dobra ale ta którą już mam jest nieważna ponieważ podane są numery niemieckie a ja już mam polskie blachy więc muszę wyrabiać od nowa jak chcę jechać do Niemiec.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebn

Post autor: Wolf » 3 sty 2017, o 00:26

Camonierro pisze:no dobra ale ta którą już mam jest nieważna ponieważ podane są numery niemieckie a ja już mam polskie blachy więc muszę wyrabiać od nowa jak chcę jechać do Niemiec.
Tzn, naklejka UMWELTZONE nie jest obowiązkowa żeby do Niemiec jechać, jest wymagana żeby wjechać w konkretne strefy. Uczciwie, w mojej około czteroletniej karierze tylko raz wjechałem w tak oznakowana strefę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradniki”