Wynagrodzenie

Przepisy dotyczące transportu drogowego do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
speed_cars
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:12 mar 2014, o 10:41
Samochód:Renault Master
Uprawnienia:B, C, C+E
Wynagrodzenie

Post autor: speed_cars » 30 kwie 2014, o 14:51

Witam, mam pytanie, czy to jest zgodnie z prawem jeżeli pracodawca płaci od kilometra ? Wiem że jeżeli jestem zatrudniony jako kierowca który jeździ zagranicą to przysługują mi diety.

Awatar użytkownika
adikson1
Użytkownik
Użytkownik
Posty:12
Rejestracja:26 kwie 2014, o 23:04
Samochód:Fiat Ducato 3.0
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Chorzów

Re: Wynagrodzenie

Post autor: adikson1 » 3 maja 2014, o 13:02

pracodawca Ci powie, że dietę masz wliczoną w kilometrówkę, pytanie jeszcze czy ktoś płaci postojowe, bo to też różnie bywa

Awatar użytkownika
morus312
Posty:18
Rejestracja:6 gru 2013, o 17:19
Samochód:Renault Master
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Bielawa

Re: Wynagrodzenie

Post autor: morus312 » 3 maja 2014, o 18:25

No nie wiem czy może być dieta wliczona w kilometrówkę... ponieważ pracujesz na akord, a wysokość diety jest z góry założona, ale nie jestem pewny tego. Ale dieta powinna Ciebie obowiązywać i w ruchu międzynarodowym to nawet fajna sumka. Ale czekaj na odpowiedź kogoś bardziej obeznanego w kruczkach prawniczych :D Pzdr!

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Wynagrodzenie

Post autor: Wolf » 3 maja 2014, o 21:41

A czy świadectwo kwalifikacji, badania i kartę kierowcy posiadasz że żądasz takich praw jak zawodowi kierowcy którzy na swoje uprawnienia wydali po minimum 12tyś i co pięć lat wydają 5tyś a ty jednorazowo 2tyś, szacun dla tego kto z busiarzy ma dietę, jak do tej pory nie spotkałem ani jednego. My jak psy bez snu robimy po 2tyś km na dobę licząc przejechane km.

Awatar użytkownika
adikson1
Użytkownik
Użytkownik
Posty:12
Rejestracja:26 kwie 2014, o 23:04
Samochód:Fiat Ducato 3.0
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Chorzów

Re: Wynagrodzenie

Post autor: adikson1 » 5 maja 2014, o 12:59

cała prawda w odp Wolfa :)
Ale czasem sie zdazy firma, co płaci podstawe i diete do tego ..

Awatar użytkownika
agencik
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:14 mar 2014, o 21:12
Samochód:Renault :(
Firma:Dar-Trans
Uprawnienia:B, tram, sztapl,
Lokalizacja:Szczecin

Re: Wynagrodzenie

Post autor: agencik » 6 maja 2014, o 15:17

Który zawodowy kierowca po za parkingową bajką przyzna się że tysiące zapłacił za to by stać się zawodowym.
Uprawnienia, świadectwo kwalifikacji i pierwsze doświadczenia funduje państwo i fundusze europejskie więc bez ściskania bajek. To że nie masz dodatkowych uprawnień czy innych kwitkòw nie dyskwalifikuje cię w prawach pracownika, teoretycznie dieta się należy, tyle że prawie nikt tego nie płaci. A państwo dopiero wolno dochodzi do tego ze z busów można ciągnąć kasę wiec niedługo zaczną się kary i kontrole, za jazdę bez badań psycho technicznych, na umowie zlecenie na międzynarodówce, podniesienie kar za przeładowanie, może i za brak diet. Choć niektórzy pracodawcy każą sobie podpisywać kwity odbioru diety bez jej wypłacania.
Sie cita, sie wie.
Sie pyta, sie wie jeszcze więcej ;)
https://plus.google.com/107920073629536521308/about

Awatar użytkownika
yakoob
Użytkownik
Użytkownik
Posty:2
Rejestracja:1 cze 2014, o 19:42
Samochód:Fiat
Uprawnienia:abce

Re: Wynagrodzenie

Post autor: yakoob » 9 cze 2014, o 11:00

DO agencik.
Badania psychotechniczne obowiązują każdego kierowce, który ma w obowiązkach poruszanie się autem. Nawet jak jedziesz firmową Octawią to również powinieneś te badania mieć. Właściciel firmy który jedzie swoim firmowym autem też ma obowiązek posiadania badań psychtech. Oczywiście nikt tego nie sprawdza dopóki nie będziesz mieć wypadku itp...

Awatar użytkownika
selwas
Użytkownik
Użytkownik
Posty:104
Rejestracja:10 kwie 2013, o 20:22
Samochód:Boxer 3.0Hdi
Firma:P.H.Trans
Uprawnienia:B,C, HDS
Lokalizacja:Myślenice

Re: Wynagrodzenie

Post autor: selwas » 9 cze 2014, o 16:40

Wolf pisze:A czy świadectwo kwalifikacji, badania i kartę kierowcy posiadasz że żądasz takich praw jak zawodowi kierowcy którzy na swoje uprawnienia wydali po minimum 12tyś i co pięć lat wydają 5tyś a ty jednorazowo 2tyś, szacun dla tego kto z busiarzy ma dietę, jak do tej pory nie spotkałem ani jednego. My jak psy bez snu robimy po 2tyś km na dobę licząc przejechane km.

No trochę przesadziłeś. ;) Teraz bez dofinansowania z UP na KW kierowca zawodowy zrobi wszystkie uprawnienia za ok. 6/7 tyś zł, a co pięć lat wyda góra 1tyś zł (karta kierowcy, prawko, i kurs uzupełniający)
Dieta powinna obowiązywać każdego kto jest w delegacji. Niestety chore stawki na to nie pozwalają. Sam teraz zacząłem jezdzić na przerzutach po De i beneluxie, płacone same km, śmieszne pieniążki ale co zrobisz.

Awatar użytkownika
Kubaducato
Użytkownik
Użytkownik
Posty:1
Rejestracja:9 lip 2014, o 13:54
Samochód:Ducato
Firma:Transport pospieszny
Uprawnienia:b

Re: Wynagrodzenie

Post autor: Kubaducato » 9 lip 2014, o 14:21

Ja mam diete sama oraz postojowe za weekend pozdrawiam niedowiarkow:-)

Awatar użytkownika
TGD_Szczecin
Użytkownik
Użytkownik
Posty:1
Rejestracja:18 sie 2014, o 12:17
Firma:TGD

Re: Wynagrodzenie

Post autor: TGD_Szczecin » 18 sie 2014, o 12:33

Teoretycznie przepisy mówią tak:
Rozporządzenie 561/2006:
"Artykuł 10
1. Przedsiębiorstwo transportowe nie może wypłacać kierowcom zatrudnionym lub pozostającym w
jego dyspozycji żadnych składników wynagrodzenia, nawet w formie premii czy dodatku do
wynagrodzenia, uzależnionych od przebytej odległości i/lub ilości przewożonych rzeczy, jeżeli ich
stosowanie może zagrażać bezpieczeństwu drogowemu lub zachęcać do naruszeń niniejszego
rozporządzenia."
Z tym, że samo rozporządzenie dotyczy:
"Artykuł 2
1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do przewozu drogowego:
a) rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą przekracza
3,5 tony; lub
b) osób, pojazdami skonstruowanymi lub trwale przystosowanymi i przeznaczonymi do przewozu
więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą."
Co do kosztów związanych z prawem jazdy C+E co 5 lat to szkolenie okresowe około 400zł, prawo jazdy 100,50zł, badania powinien sfinansować pracodawca.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy prawne”