Pytanie o VAT

Przepisy dotyczące transportu drogowego do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
łysy
Użytkownik
Użytkownik
Posty:15
Rejestracja:10 cze 2020, o 23:33
Pytanie o VAT

Post autor: łysy » 28 gru 2020, o 13:19

Po sylwestrze prawdopodobnie zacznę jeździć po krajach UE (do tej pory tylko PL) więc muszę przejść na VAT UE czyli do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy mam zadeklarować się jako czynny podatnik VAT czy nievatowiec ? Czy lepiej się rozliczać miesięcznie czy kwartalnie ?

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Pytanie o VAT

Post autor: Wolf » 30 gru 2020, o 21:49

Nip z PL dotyczy ciebie w momencie gdy wystawiasz fakturę bez vat firmie zagranicznej. Dopiero wtedy księgowa tworzy deklarację VAT-R, nie ma takiego pojęcia jak przejście na VAT-UE, jest pojęcie rejestracji rejestracji do VAT-UE, ale j/w jeśli bierzesz zlecenia od polskich zleceniodawców to rozliczasz się na dotychczasowych zasadach.

Awatar użytkownika
łysy
Użytkownik
Użytkownik
Posty:15
Rejestracja:10 cze 2020, o 23:33

Re: Pytanie o VAT

Post autor: łysy » 2 sty 2021, o 14:17

Ok dzięki. Czyli rozumiem że skoro będę miał załadunek w polskiej firmie na terenie PL i rozładunek dla holenderskiej firmy na terenie NL to nie ma potrzeby rejestrować sie jako płatnik UE bo ja tylko świadczę usługę przewozu a nie przewożę dla siebie ? Muszę porozmawiać w jakimś naziemnym biurze rachunkowym bo na razie sam wszystko staram się ogarniać przez wirtualne biuro rachunkowe. Wolf a według ciebie korzystniej być na zasadach ogólnych czy na VAT ?

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1635
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Pytanie o VAT

Post autor: Wolf » 2 sty 2021, o 15:29

Dla pewności, my mamy zasady ogólne z VAT, przez co wszystko co się da wrzucamy w koszty i odliczamy. Tutaj źle zrozumiałeś moja wypowiedź, chodzi o to że biorąc ładunek od polskiego zleceniodawcy obowiązują cię polskie przepisy i nr NIP czyli wykonując transport krajowy czy też z Polski do Holandii, i następnie dla polskiego zleceniodawcy z Holandii do Niemiec nie potrzebujesz składać deklaracji VAT unijnej bo nie sprzedawałeś swoich usług firmie z siedziba poza PL. Ale wg mnie powinieneś wyrobić sobie NIP Europejski, przez co twój obecny nr NIP będzie poprzedzony PL, dzięki temu robiąc zakupy poza szlabanem będziesz mógł je robić od razu w cenie netto. Musisz także pamiętać że tankując za granicą płacisz za paliwo kwotę brutto gdzie będąc vatowcem księgowa dolicza a następnie odlicza od niego 23% VAT, ale min raz na kwartał możesz składać deklarację i wnioskować o zwrot VAT z kraju w którym tankowałeś na kwotę jaką zebrałeś na wszystkich paragonach/fakturach. My robimy to raz w roku. A że jeździmy obecnie tylko bliski zachód to 99% paliwa bierzemy z Niemiec. Oczywiście otrzymany zwrot VAT jest twoim przychodem i podlega opodatkowaniu :(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy prawne”