Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Przepisy dotyczące transportu drogowego do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
Kedarrr
Użytkownik
Użytkownik
Posty:18
Rejestracja:5 lut 2018, o 23:37
Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: Kedarrr » 13 lis 2018, o 10:42

Witam

Przyszedł mi mandat z Włoch z marca tego roku za przekroczenie prędkości o 28 km/h.
Jestem włascicielem busa a kierowcą był mój wujek, który legalnie u mnie pracował.

Teraz pytanie. Kto ma zapłacić mandat? Właściciel pojazdu czy kierowca?
Policja włoska powiedziała mi, że właściciel pojazdu a dopiero poźniej można się ubiegać o przekierowanie punktów na kierowcę.

Czy może we Włoszech tak samo się to robi jak w innych krajach, oświadczenie kto jechał wysłać i już załatwione?

Wie ktoś czy Włosi ścigają za takie mandaty Polaków, czy idzie to w niepamięć?

ps. Mandat przyszedł poleconym.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: Wolf » 13 lis 2018, o 20:59

Kedarrr pisze:Witam

Przyszedł mi mandat z Włoch z marca tego roku za przekroczenie prędkości o 28 km/h.
Jestem włascicielem busa a kierowcą był mój wujek, który legalnie u mnie pracował.

Teraz pytanie. Kto ma zapłacić mandat? Właściciel pojazdu czy kierowca?
Policja włoska powiedziała mi, że właściciel pojazdu a dopiero poźniej można się ubiegać o przekierowanie punktów na kierowcę.

Czy może we Włoszech tak samo się to robi jak w innych krajach, oświadczenie kto jechał wysłać i już załatwione?

Wie ktoś czy Włosi ścigają za takie mandaty Polaków, czy idzie to w niepamięć?

ps. Mandat przyszedł poleconym.
Po co kombinujesz, skoro to wujek to telefon do niego i niech wyskakuje z kasy, Włosi to dziwny naród, a to co potrafią czasami wykombinować przechodzi wszelkie pojęcie, nie zapłacisz, wujek nie zapłaci, ktoś inny pojedzie tym autem do Makarona, będzie niefarcik jak sprawdzą i auto pojedzie na lawecie na parking strzeżony i dopiero będą koszta.

Awatar użytkownika
TROLL
Użytkownik
Użytkownik
Posty:218
Rejestracja:17 sty 2018, o 22:46
Samochód:LR D1 zwany Ciapatym
Firma:KH Distribution sp.O
Uprawnienia:karta rowerowa

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: TROLL » 13 lis 2018, o 23:32

Włoch ... to stan umysłu
Tutaj można by było książkę napisać , czasami są tak kreatywni w piętrzeniu problemów i wymyślaniu głupot , że mam wrażenie , że jest jakiś kierunek studiów w tym kierunku , i (prawie)wszyscy Włosi go kończą

Awatar użytkownika
Kedarrr
Użytkownik
Użytkownik
Posty:18
Rejestracja:5 lut 2018, o 23:37

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: Kedarrr » 14 lis 2018, o 12:36

Hmm, niby wszystko ładnie pięknie tylko wujek jest niewypłacalny obecnie.
Tak się zastanawiam czy Włosi ścigają za mandaty czy tylko tak straszą. Z tego co wiem za wykroczenia we Francji żadnych sankcji nie ma.

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: Wolf » 14 lis 2018, o 15:17

Kedarrr pisze:Hmm, niby wszystko ładnie pięknie tylko wujek jest niewypłacalny obecnie.
Tak się zastanawiam czy Włosi ścigają za mandaty czy tylko tak straszą. Z tego co wiem za wykroczenia we Francji żadnych sankcji nie ma.
ha ha ha? kto ci tak powiedział że sankcji nie ma? Jak jesteś taki kozak to nie płać, obstawiam że kwota jest nieznaczna, 50 razy przejedziesz, a kolejnym razem sprawdzą w systemie blaszki i aresztują ci auto, U żaby dostałem fotkę, jakiś czas później na wadze kobita mi mówi że jest ok, ale nie mogę odjechać bo mam niezapłacony mandat, pytam się co i jak, a ona mi mówi że w systemie ma że list został do mnie wysłany że temat jest z takiego i takiego dnia i najlepiej żebym zapłacił od reki, inaczej auto jedzie ze mną na komisariat do czasu opłacenia a to będą dodatkowe koszty, a że była życiowa i komunikatywna kobitka, pytam się czy nie szło by żeby mnie puściła, na co że oczywiście nie było by problemu ale w systemie jest że byłem teraz sprawdzany i nie da się tego cofnąć więc jeśli odjadę to będzie traktowane jako ucieczka, zapłaciłem więc 90e dostałem pokwitowanie i tyle. W Niemczech, AT, CH i F niejednokrotnie odbierałem ładunki z aut z komisariatów Policji gdzie czekały one na opłacenia mandatów, a że Włosi to stan umysłu to rób jak uważasz. Ja bym od razu zapłacił. Właśnie sobie przypomniałem, w DE płaciłem mandat za kierowcę i to po 2 latach od zdarzenia,mandat bazowo był na 25e, na miejscu coś ok 100 musiałem zapłacić żeby móc jechać dalej, i nie było zmiłuj, leasing w tym czasie był na nas, auto dalej w tej samej firmie i tyle w temacie.

Awatar użytkownika
Ortalion Trenera
Użytkownik
Użytkownik
Posty:60
Rejestracja:13 kwie 2016, o 18:00
Samochód:Movano
Firma:Dziad na swoim
Uprawnienia:b,c,d,e

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: Ortalion Trenera » 14 lis 2018, o 15:55

Ja w tym wypadku bym zapłacił jako właściciel i grzecznie poprosił wuja o zwrot hajsu. I jeszcze wydrukował potwierdzenie płatności i włożył do auta.

Wymiana informacji jest już praktycznie we wszystkich krajach UE.

Awatar użytkownika
TROLL
Użytkownik
Użytkownik
Posty:218
Rejestracja:17 sty 2018, o 22:46
Samochód:LR D1 zwany Ciapatym
Firma:KH Distribution sp.O
Uprawnienia:karta rowerowa

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: TROLL » 14 lis 2018, o 16:03

Powiem tak.
Trzeba płacić , jeżeli wykroczenie jest udokumentowane , nie ma dyskusji. Gdyby to był wyjazd wakacyjny pewnie można by było temat próbować olać ( następny wyjazd na wakacje za xxx lat ) , w biznesie sie to po prostu nie opłaca. A dywagacje płacić czy nie płacić to takie ... januszostwo ...

Awatar użytkownika
Marecki_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty:7
Rejestracja:7 lis 2018, o 21:49
Uprawnienia:A, B, C, C+E

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: Marecki_s » 14 lis 2018, o 17:43

Trudno, trzeba płacić, aby mieć czystą kartę na przyszłość. Tylko nie wiem, czy koledzy słyszeli o próbach wyłudzeń na mandatach. Działało to jakieś trzy miesiące temu i przychodziły mandaty z Niemiec. Druk niby oryginalny, ale jednak nie do końca. Brakowało kilku istotnych informacji takich jak dokładne miejsce przewinienia, numer seryjny urządzenia rejestrującego, dokładna nazwa organu wzywającego do zapłaty i coś tam jeszcze. W sumie jedyne co było jasno podane, to numer konta i kwota do zapłaty, reszta to jakiś pseudo prawniczy bełkot. Na taki niby mandat załapał się między innymi mój były szef, niestety zapłacił szybko, bo inne jego auta latają na Niemcy i nie chciał obciążać konta firmy, a potem się okazało, że to był pic. Może warto by było zapoznać się gdzieś jak wygląda oryginalny Włoski druk mandatowy i jakie dane są w nim zawarte.

Awatar użytkownika
TROLL
Użytkownik
Użytkownik
Posty:218
Rejestracja:17 sty 2018, o 22:46
Samochód:LR D1 zwany Ciapatym
Firma:KH Distribution sp.O
Uprawnienia:karta rowerowa

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: TROLL » 15 lis 2018, o 06:40

no każdy słyszał , ale pisałeś , że masz zdjęcie itd , więc to chyba nie to . Poza tym , jest nadawca z adresem , wujek gogle i wiesz czy instytucja która wysyła dokument istnieje ( tak na chłopski rozum bo wykaz jest w sieci )

Awatar użytkownika
Kedarrr
Użytkownik
Użytkownik
Posty:18
Rejestracja:5 lut 2018, o 23:37

Re: Mandat z Włoch za prędkość. Kto płaci?

Post autor: Kedarrr » 15 lis 2018, o 09:47

Czytałem trochę w necie o tym i podobno mają na wystawienie mandatu 14 miesięcy.

Podobno linią obrony jest to, że w moim przypadku mandat nie jest przetłumaczony na język polski. Wszystko jest opisane po włosku, a żeby egzekwować zapłatę musi być on przetłumaczony.

Jeśli wskażę wujka jako sprawcę to powinni ścigać jego, a nie mnie jako właściciela pojazdu.Jak myślicie? Czy Włosi ścigać będą auto, próbując wyegzekwować zapłatę.?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy prawne”