Dowóz do pracy

Przepisy dotyczące transportu drogowego do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
gorzynskirys
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2018, o 00:14

Dowóz do pracy

Post autor: gorzynskirys » 16 sty 2018, o 00:18

Witam. Czy mogę dowozić busem do 9 osob do pracy kolegów z firmy w której razem pracujemy bez zakładania działalności gospodarczej? Czy potrzebuje licencji? Czy wystarczy kat b?

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty: 1418
Rejestracja: 18 lis 2013, o 11:18
Samochód: Fiat Ducato
Firma: PHU
Uprawnienia: B
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Dowóz do pracy

Post autor: Wolf » 16 sty 2018, o 08:23

gorzynskirys pisze:Witam. Czy mogę dowozić busem do 9 osob do pracy kolegów z firmy w której razem pracujemy bez zakładania działalności gospodarczej? Czy potrzebuje licencji? Czy wystarczy kat b?
KAT B są to uprawnienia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów mechanicznych o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej do 3500kg (wyjątek konwencja wiedeńska auto max dmc 3,5t +przyczepa lekka max dmc 0,75t) oraz technologicznie przystosowanemu do przewozu maksymalnie dziewięciu osób wraz z kierowcą, no ale to są podstawy które były na kursie na prawo jazdy kat. B i raczej jeśli je posiadasz to jest to dla ciebie oczywiste. Dalej jeśli jesteś w stanie udowodnić że robisz to charytatywnie i nie pobierasz za to żadnych korzyści materialnych to tak, natomiast jeśli będzie to zarobkowy przewóz osób to w tym przypadku działalność gospodarcza, a do tego w myśl ustawodawcy jeśli pojazd jest technologicznie przystosowany do przewozu powyżej siedmiu a nie więcej niż dziewięciu osób to wymagana jest licencja transportowa.

Teraz tak po ludzku: KAT B wystarczy, jeśli koledzy cie nie wsypią możesz to robić po cichu i na tym zarabiać, natomiast jeśli nie jesteś pewny tego, a na trasie którą się będziesz poruszał jest jakakolwiek szansa na spotkanie krokodyli i jak w przypadku ewentualnej kontroli się zachowają pasażerowie to musisz założyć działalność gospodarczą oraz zdobyć licencję na przewóz osób.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy prawne”