Diety

Przepisy dotyczące transportu drogowego do 3,5 DMC
Awatar użytkownika
jedi6667
Posty:186
Rejestracja:25 cze 2014, o 17:01
Samochód:Fiat Ducato 3.0 Maxi
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Żyrardów
Diety

Post autor: jedi6667 » 21 paź 2014, o 20:06

Mam pytanie bo już mam bałagan w głowie od czytania tych przepisów.

Czy nam należą się diety za wyjazdy. Dodam że mam umowę o pracę, nie mam w umowie napisango miejsca wykonywania pracy, firma nie jest firmą transportową tylko wykonującą inną działalność, napisane w umowie mam że zajmowane stanowisko "kierowca", wynagrodzenie standard czyli 1200 zł z groszami.

Pytqm bo chcę gada pozwać do Sądu Pracy, nie wypłacił mi wypłaty za cztery tygodnie trasy więc chcę wyciągnąć od pracodawcy diety za wszystkie wyjazdy czyli za 8 tygodni, zaboli go bardziej niż by mi wypłacił pensje.
Nie podpisywałem mu kwitów za diety więc nie ma potwierdzeń że coś mi zapłacił.

Dzięki za wszelką pomoc.

Awatar użytkownika
LK-T
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:3 lut 2015, o 23:24

Re: Diety

Post autor: LK-T » 7 lut 2015, o 22:57

Diety należą się każdemu delegowanemu pracownikowi(zaznaczam pracownikowi czyli osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę). Pracodawca zatrudniający na podstawie umowy zlecenie, samozatrudnienia może ale nie musi płacić delegacji. Miejsce wykonywania pracy musi być określone w umowie dokładnym adresem nie może być wpisane "cała europa" itp.

Kwoty diet ustalone są w rozporządzeniu, w umowie pracodawca może określić stawki dniowe, które nie mogą być niższe od stawki krajowej 30zł a jeżeli będą wyższe od tych z rozporządzenia to nadwyżka traktowana jest jako przychód i należy odprowadzić podatek od tej nadwyżki. Jeżeli pracodawca nie określi stawki za delegacje w umowie bądź regulaminie wynagrodzenia to należą się stawki z rozporządzenia. W twoim przypadku będziesz musiał jakoś udowodnić twój pobyt za granicą aby można było naliczyć kwoty za delegacje.

pzdr

Awatar użytkownika
dobromir
Użytkownik
Użytkownik
Posty:40
Rejestracja:2 mar 2014, o 19:11
Samochód:Renault Master 2014

Re: Diety

Post autor: dobromir » 7 lut 2015, o 23:23

Długo u niego pracowałeś?? Jeśli chcesz mu zrobić koło pióra to dobrze jeśli robiłeś zdjęcia CMRek. Jeśli masz cokolwiek co może poświadczyć że pracowałeś u niego to zasuwaj do Państwowej Inspekcji Pracy. Oni się zajmą resztą. Jedno tylko ale. Czy to jest warte zmarnowania czasu i zależne od straconej kasy. Powodzenia.
Czym mniej wiesz. Tym dłużej będziesz żył.

Awatar użytkownika
LK-T
Użytkownik
Użytkownik
Posty:4
Rejestracja:3 lut 2015, o 23:24

Re: Diety

Post autor: LK-T » 9 lut 2015, o 20:45

Z tą inspekcją to trochę przesadziłeś, dopóki nie rejestrujesz swojej jazdy na tacho dopóty do kontroli gościu może się przygotować tak że wafla zobaczysz aczkolwiek w ostateczności może być i pip należy tylko pamiętać że pip skontroluje całość. Na początek powinieneś uzbierać wszelkie dowody i rzetelnie wyliczyć diety i zaległe pensje potem wraz z wyliczeniem piszesz wezwanie i wysyłasz do gościa poleconym zpo w wezwaniu dajesz mu tydz może dwa na uregulowanie zaległości i piszesz że w razie nie uregulowania zaległości kierujesz sprawę do sądu pracy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy prawne”