Teraz jest 21 sie 2018, o 11:45

Bezpieczeństwo w domu - gaz... .

O wszystkim i o niczym
  • Autor
  • Wiadomość

jarekvolvo

Moderator

Moderator

• Podziękował : 155 razy
    Otrzymał podziękowań: 124 razy
  • Blog: Wyświetl Bloga (0)
  • Samochód: Transit,Master,Ducat
  • Uprawnienia: AB

Bezpieczeństwo w domu - gaz... .

Post26 lis 2017, o 17:07

Zupełnie niemotoryzacyjnie - Panowie - sprawdzajcie regularnie stan instalacji w swoich domach. Mimo regularnego serwisowania mojej instalki i pieca okazało się, że mieszkam na bombie :| . Otóż od pewnego czasu, po jesiennym odpaleniu pieca, czułem w piwnicy lekko dziwny zapach. jakby "niedopalonych" spalin gazowych. . Na początku myślałem, że to może komin po rocznej przerwie tak czuć, że może się "wypali"... Jednak śmierdziało coraz bardziej, zaczynała boleć mnie głowa ( a w piwnicy mam "gabinet" z komputerem i zbiorami ). W końcu wziąłem "psikaczkę" z płynem do rewizji instalacji ( ale może być też zwykły Ludwik ) i zacząłem powoli sprawdzać wszystkie połączenia w zasilaniu pieca podejrzewając, że jednak gdzieś uchodzi czysty gaz... . Wszystkie rury i gwinty okej - ki diabeł.. . Otworzyłem w końcu piec i tam psiknąłem po wewnętrznych rurkach - QURW.A MAć !!!!!! - okazało się, że jest pęknięty na gwincie korpus elektrozaworu odpowiedzialnego za podtrzymanie "świeczki" - długość szczeliny ok. 2 cm, grubość włosa - i gaz powoli, bąbelek za bąbelkiem - uchodził sobie do pomieszczenia.... . .
Gdyby tak było dłużej, szczelina by się powiększyła - mielibyście o jednego moderatora mniej.... .
Prośba więc do wszystkich - obadać, obniuchać, pomacać - aby móc spać spokojnie... . ;)

denzo

Użytkownik

Użytkownik

• Podziękował : 0 raz
    Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Bezpieczeństwo w domu - gaz... .

Post12 mar 2018, o 10:24

Zgadzam się tutaj z kolegą powyżej. Moim zdaniem tam gdzie montowana jest instalacja gazowa, obowiązkowo należy również wyposażyć się w czujnik czadu czy dymu. Tak na wszelki wypadek.
Kolejna sprawa, to sprawnie działająca wentylacja. Kotłownia w której znajduje się piec, nie musi być przecież super ciepłym pomieszczeniem, wystarczy te kilkanaście sto c.
Warto podjąć wszelkie środki bezpieczeństwa, które są tylko niezbędne. Zapobiegać awariom, a nie walczyć z ich skutkami. Czyli mniej więcej tak jak tutaj napisali.
Ostatnio edytowano 20 mar 2018, o 14:10 przez denzo, łącznie edytowano 1 raz

Wolf

Moderator

Moderator

• Podziękował : 395 razy
    Otrzymał podziękowań: 213 razy
  • Samochód: Fiat Ducato
  • Firma: PHU
  • Uprawnienia: B

Post12 mar 2018, o 13:17

Dla tego w domu moja instalacja gazowa, to butla 11kg z 2m przewodem do kuchenki, przyłącze jest, ale póki co jakoś się nie zdecydowałem, raczej nie ze względu na niebezpieczeństwo to drugi atrybut, ale ekonomia, na cholerę mam płacić za przyłącze przesyły itd, skoro butla za 40 zł starcza mi na 2-3 miesiące, być może jak mój wiek przekroczy na liczniku 55-60 lub koszty grzania gazem drastycznie zmaleją zmienię decyzję.

Ale do tematu, każdą ale to każdą instalacje powinno się raz na jakiś czas kontrolować, czy to gaz, czy CO, czy elektryczną, nie mówiąc już o wodnej, Te kilka godzin na weryfikacje lub kilka setek da nam pewność że raczej nic złego nas nie spotka. Klika miesięcy temu zapaliło mi się gniazdo zasilające bojler, okazało się że przewód miał luz, a przez spore obciążenie następowało grzanie w skutek czego nastąpiło stopienie instalacji mały pożar i zwarcie. Tak samo jakieś dwa lata temu nastąpiło rozszczelnienie instalacji CO ubytek wody i pękniecie piece. Tak ze własny dom to fajna sprawa, ale trzeba wbrew pozorom miecz czujność.

paul0

Użytkownik

Użytkownik

Otrzymał podziękowań: 19 razy
  • Uprawnienia: B

Post12 mar 2018, o 16:28

W każdym pomieszczeniu w którym jest instalacja gazowa warto zamontować czujnik gazu. Tam gdzie jest spalanie dodatkowo czujnik tlenku węgla. Nie kupować badziewia w markecie, lepiej kupić np. polskiego gazexa.

Dodatkowo można dokupic do czujników zawór, który w razie wykrycia gazu automatycznie się zamknie, zawór ten montuje się na zewnątrz, pomiędzy licznikiem a instalacją. Sam zawór sterowany jest z wykrywaczy gazu.

Całość powinien wykonać instalator z uprawnieniami, czujniki powinny być serwisowane według zaleceń producenta.

Dla gazu propan - butan czujniki montuje się nisko gdyż jest to gaz cięższy od powietrza.
dla gazu ziemnego i tlenku węgla montuje się wysoko, gdyż są to gazy lżejsze od powietrza.

Szczegóły montażu są opisane w instrukcji dołączonej do czujnika.

Gaz z butli - LPG

Przy gazie z butli regularnie kontrolować stan węża i reduktora. Warto kupic droższy wąż - metalowy.
Reduktor, jak i wąż co ok. 5 lat powinno się wymienic na nowy.
Podobnie jeśli reduktor nie utrzymuje ciśnienia - płomien kuchenki sam zmienia swoją wielkość, przy uruchomieniu innego palnika pozostałe palniki nagle zmieniają wielkośc płomienia to jest objaw zużycia reduktora w wtedy powinno sie go wymienić. Podobnie po 5 latach - membrana w reduktorze zaczyna sztywnieć wskutek starzenia się gumy (gaz LPG zawiera pozostałości z destylacji ropy i jest dośc agresywny do gumy) i taki reduktor zaczyna być niestabilny - cisnienie na jego wyjściu zaczyna "pływać".

Za ten post autor paul0 otrzymał podziękowanie od
jarekvolvo(12 mar 2018, o 18:52)
Ocena:5.26%

mazuer

Użytkownik

Użytkownik

Otrzymał podziękowań: 2 razy
  • Samochód: Iveco Daily
  • Firma: Iveco
  • Uprawnienia: A, B, C, C+E

Post11 cze 2018, o 12:52

Moim zdaniem, gaz w domu to jedna z bezpieczniejszych opcji. Bo jeżeli jest dobrze zamontowany, regularnie sprawdzany pod kątem szczelności, to w zasadzie nic złego nie powinno się stać.
Koszt i wygodna użytkowania niwelują wszelkie ewentualne problemy.
Do tego jest cały system czujek, który czuwa nad bezpieczeństwem.
Na https://www.egsystem-sklep.pl/ można znaleźć aktualną specyfikację.

Powrót do HydePark