Teraz jest 14 gru 2018, o 14:44

Sposób na rdzę

O wszystkim i o niczym
  • Autor
  • Wiadomość

kielon

Użytkownik

Użytkownik

• Podziękował : 0 raz
    Otrzymał podziękowań: 0 raz
  • Blog: Wyświetl Bloga (0)

Sposób na rdzę

Post28 lis 2018, o 14:38

Czasami trzeba coś naprawić w okolicach podwozia. Najgorsza jest rdza i te wszystkie zardzewiałe nakrętki które tak trudno się odkręca czy zakręca. Macie jakieś swoje patenty na rdzę?

mazuer

Użytkownik

Użytkownik

Otrzymał podziękowań: 2 razy
  • Samochód: Iveco Daily
  • Firma: Iveco
  • Uprawnienia: A, B, C, C+E

Re: Sposób na rdzę

Post29 lis 2018, o 12:22

Nie będę opisywał tych domowych, bo domowymi sposobami tego rodzaju rdzy nie pokonasz. Tutaj trzeba raczej zastosować, jakieś bardziej skuteczne substancje. Np Rost off plus od Wurth, które pod względem skuteczności są naprawdę dobre.
Dostępne są w większości sklepów, więc z dostępnością nie powinno być większego problemu.
Proponuję jeszcze tutaj sprawdzić jak coś: https://www.egsystem-sklep.pl/odrdzewia ... -n-19.html
Ostatnio edytowano 30 lis 2018, o 11:57 przez mazuer, łącznie edytowano 1 raz

paul0

Użytkownik

Użytkownik

Otrzymał podziękowań: 20 razy
  • Uprawnienia: B

Post29 lis 2018, o 22:05

Te środki penetrujące mają jedną cechę: trzeba im dać sporo czasu żeby zadziałały.
Proces podciągania kapliarnego jest dość powolny, czym mniej porowata rdza tym trwa wolniej.
Nieraz wystarczyło CRC5-57, WD40 i podobne tylko trzeba było im dać sporo czasu.
Jak wiedziałem że będzie do wymiany element i widziałem że są zardzewiałe nakrętki to je owijałem szmatą, szmatę nasycałem np. WD-40 i całość przykrywałem folią, którą mocowałem np. drutem do dostępnych elementów.
Potem dopiero brałem się za kupowanie części na wymianę, a w tym czasie penetrant już działał.
Dobrze jest żeby pojazd stał w ogrzewanym garażu (jeśli jest zimno) - w wyższych temperaturach penetranty są skuteczniejsze.

Jeśli nakrętka jest z typowym gwintem albo w zestawie na wymianę jest nowa, która pasuje na gwint (warto sprawdzić nawet na części gwintu, która wystaje z starej nakrętki czy gwint jest zgodny - czasami w zamiennikach jest nakrętka z niewłaściwym rozmiarem gwintu (inny skok), to można starą nakrętkę zniszczyć jnp. z a pomocą małego freza napędzanego wiertarką. Nakrętki samokontrujące są w zasadzie elementami jednorazowego użytku. Powtórne użycie często skutkuje tym, że taka nakrętka sama się luzuje. Jeśli nie ma możliwości kupienia takiej nakrętki to można ją "zregenerować" poprzez położenie na twardym drewnie tulejką z tworzywem do góry po czym małym młotkiem tą tulejkę spęczyć nie za mocnymi uderzeniami, tak żeby jej wysokość się zmniejszyła, a wtedy średnica otworu w wkładce z tworzywa nieco się zmniejszy i nakrętka nadal będzie samohamowna. Przy zakręcaniu powinien być wyczuwalny opór po tym jak śruba wejdzie w tworzywową tulejkę. Takie rozwiązanie jest opcją awaryjną i jak tylko uda się kupić nową nakrętkę to warto ją wymienić. Nieraz tak się robiło z nakrętkami które miały nietypowy gwint i które były trudne do kupienia np. w maszynach pochodzących z poza UE.

denzo

Użytkownik

Użytkownik

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postdzisiaj, o 10:22

Na rynku jest dosyć duży wybór środków na rdzę z dosyć szerokim przeznaczeniem.
Są też liczne produkty do usuwania zanieczyszczeń metalicznych np z powierzchni felg czy innych miejsc w których występuje "goły metal. Np środek 4detailer Blueberry IRON Blade dobrze się sprawdza do tego typu zastosowań.
Generalnie proponuję wejść na znany portal aukcyjny bądź na strony np sklepów internetowych takich jak Car Spa i tam mają dosyć duży wybór środków, z szerokim zastosowaniem.

Powrót do HydePark