Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Tutaj dowiesz się co należy zabrać ze sobą w trasę.

Awatar użytkownika
Szwagier96
Posty:2
Rejestracja:20 sie 2017, o 21:15
Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: Szwagier96 » 20 sie 2017, o 21:31

Witam. Mam 21 lat i kat.B od 3 lat . Busem do 3.5t jeżdżę od około 5 lat lecz tylko po naszym kraju w własnym zapotrzebowaniu ( zajmuję się handlem warzywami i owocami ) . Od zawsze marzyłem o pracy jako kierowca zawodowy . Mam na oku ciekawą ofertę pracy lecz jest problem że w praktyce nie mam pojęcia co i jak . Wiem że jest coś takiego jak CMR`ka i czytałem jak się ją wypełnia lecz nie mam pojęcia co i jak z Kontrolbuch oraz odprawami celnymi . Bardzo bym prosił o jakieś rady tak abym wyruszył w trasę i bez problemowo wrócił żywy do kraju :) . Chciałbym się dowiedzieć jakie jeszcze papierki trzeba mieć/wypełniać , jakie ograniczenia w UE nas dodatkowo obowiązują i jakie problemy mogę napotkać ? Ogólnie mażę o takiej pracy lecz boję się wszystkiego co może mnie spotkać z wyjątkiem awarii bo jestem z wykształcenia mechanikiem ;) . Za każdy pomocny post będzie naprawdę bardzo wdzięczny i jeśli zły dział to bardzo przepraszam za to , jestem nowy na forum . Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: Dychu » 20 sie 2017, o 21:40

Witaj kolego,
Powiem to co powiedzą za chwilkę inni :-), masz mase informacji na forum więc nikt nie będzie tego samego powielał, wystarczy jeśli na prawdę chcesz połapać o co kaman w tym zawodzie, poświęcić trochę czasu na poznanie forum i poszukanie właściwych, interesujących Cię informacji. Ja ze swojej strony dodam...może poszukać kogoś kto by Cię zabrał na wycieczkę na powiedzmy 3 tygodnie a wtedy połapiesz wiele i później już spokojnie sam wyjedziesz bo będziesz miał podstawową wiedzę. Dodam od razu...ja Cię nie zabiorę bo jeźdżę busem 7.5t a więc na kategorie C i tacho a to troszkę inna bajka i takiej pracy pewnie nie szukasz.

Pozdrawiam i powodzenia kolego.

Awatar użytkownika
0liwski
Moderator
Moderator
Posty:322
Rejestracja:30 wrz 2016, o 23:23
Samochód:KILKA...Sp.z.o.o.
Uprawnienia:B, C
Lokalizacja:POMORSKIE

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: 0liwski » 20 sie 2017, o 21:57

Szwagier96 pisze:Witam. Mam 21 lat i kat.B od 3 lat . Busem do 3.5t jeżdżę od około 5 lat lecz tylko po naszym kraju w własnym zapotrzebowaniu ( zajmuję się handlem warzywami i owocami ) .

Wiem że jest coś takiego jak CMR`ka i czytałem jak się ją wypełnia lecz nie mam pojęcia co i jak z Kontrolbuch oraz odprawami celnymi .
Wynika z tego, że 2 lata jeździłeś bez uprawnień..??
I nie bałeś się tego...?

KB czy też Tageskontrolblatt...odpowiedź jak ją wypełniać znajdziesz łatwo na forum.
Również na YT.

CMR - to międzynarodowy list przewozowy... odpowiednia konwencja/dyrektywa unijna.... sporo jest mitów na jej temat.
Do opanowania migiem, nic trudnego.
Zaś odprawy celne w zasadzie są tylko na Szwajcarię i na Norwegię....
Może jeszcze na UK...ale to nie tyle odprawa celna - choć tak się nazywa - ale zgłoszenie celne i jest wolne od opłat.
Na Szwajcarię czy Norwegię jest płatne, ale to nie Ty płacisz ale zleceniodawca.

Co mogę Ci poradzić - poszukaj firmy - ale rozmawiaj uczciwie.
Powiedz, ze jeszcze nie jeździłeś i jest to Twoje marzenie..
Spedytor pomoże Ci ze wszystkim.

Z konkretnymi zapytaniami również forum służy pomoca.
Kierowca międzynarodówki to...stan umysłu... ;)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: Dychu » 20 sie 2017, o 22:25

Co do odpraw celnych czyli np. druków T1 i T2 też nie będziesz miał stresu bo pewnie nigdy ich nie będziesz robił gdyż zajmują się tym agencje celne które będziesz odwiedzał. Dostajesz od spedytora namiar gdzie się masz odprawić, wpadasz do danej agencji i oni już szykują Ci wszystkie papiery i nie do końca tylko Norwegia i Szwajcaria :-). Czasami jesteśmy posrednikami i tak w tym miesiącu wiozłem fracht z Terespolu do Turynu i też plombowanie, odprawy celne, plomby bo towar z Chin i gdzieś dalej. Następny przykład, podjąłem fracht z Poznania do Rosji ale wiozłem go tylko do Błoń i tak już dalej leciaŁ duży na Rosję ale również muszę się odprawić i mieć po drodze Agencje Celną i T1 CZY t2 :-). Różnica jest taka , że w takich przypadkach odwiedzasz na załadunku jedną Agencję Celną a drugą dopiero w docelowym miejscu natomiast np. w Szwajcarii od razu musisz załatwić i Niemca i Szwajcara ażeby wjechać.
Tak jak pisałem, najlepszą opcją dla Ciebie, jest załapać się z kimś na twe 3 tygodnie. Z mądrym kerowcą, człowiekiem, połapiesz tyle przez te 3 tygodnie, że później spokojnie polecisz sam.
Jak jeszcze będziesz latał na ADR to są dodatkowe papiery, pozwolenia i inne na drogę lądową a inne na transport morski czy lotniczy ale to już inna bajka bo pewnie nie masz jeszcze ADR :-). Częste przypadki jak latasz z ADR na UK to masz wszystkie papiery na transport lądowy a zapomnieli i papierach na morski i dupa, ugrząźniesz w porcie na kilka godzin zanim spedycja załatwi odpowiednie NOTE :-). Musisz tylko zwracać uwagę jak lecisz na UK czy masz wszystko w komplecie i tyle filozofii.

Awatar użytkownika
0liwski
Moderator
Moderator
Posty:322
Rejestracja:30 wrz 2016, o 23:23
Samochód:KILKA...Sp.z.o.o.
Uprawnienia:B, C
Lokalizacja:POMORSKIE

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: 0liwski » 20 sie 2017, o 22:43

Dychu pisze:....i nie do końca tylko Norwegia i Szwajcaria :-). Czasami jesteśmy posrednikami i tak w tym miesiącu wiozłem fracht z Terespolu do Turynu i też plombowanie, ...
Dychu...nie rozpędzaj się... masz oczywiście rację... :lol: ale w busach do 3,5T w zasadzie nie spotyka się takich frachtów.
Realnie tylko Szwajcaria i Norwegia... Ale wszystkie związane sprawy z ewentualnym cleniem to spedytor ma kierowcę poprowadzić... Stąd nie ma się czego obawiać.
jeszcze wystraszysz kolegę i nie zacznie... Naprawdę temat dziecinnie prosty i do ogarnięcia już po pierwszym razie. :)
Kierowca międzynarodówki to...stan umysłu... ;)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: Dychu » 20 sie 2017, o 22:52

OK, hamuje już piętą :-). Dlatego myślę, że nowicjusz każdy powinien zabrać się z kimś na 3 tygodnie ażeby zobaczyć czy ta praca mu odpowiada, nauczyć się podstaw : jak zabezpieczyć ładunek, jak z dokumentami, KB, CMR itd., no i poznać życie na parkingach, co z prysznicami, zakupami, opłatami itd. Taki wyjazd dużo załatwia i człowiek już wie o co kaman i czy chce takiej pracy a jak chce, to już spokojnie moze sam lecieć w terasę :-), Wiadomo, że forum mu pomoże troszkę ale real live na trasie wszystko zweryfikuje więc zalecam jednak przykleić się do kogoś na ten jeden wyjazd :-).

Awatar użytkownika
Szwagier96
Posty:2
Rejestracja:20 sie 2017, o 21:15

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: Szwagier96 » 24 sie 2017, o 23:39

Panowie wielkie dzięki za te wszystkie rady ! Nie spodziewałem się tak dokładnych odpowiedzi . Obecnie dostałem prace w Holandi - w sobotę wyjazd . Zobaczymy jeśli nie spasuje mi tam praca to siadam na kurnik ;) Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: Dychu » 27 sie 2017, o 15:38

Szwagier96 pisze:Panowie wielkie dzięki za te wszystkie rady ! Nie spodziewałem się tak dokładnych odpowiedzi . Obecnie dostałem prace w Holandi - w sobotę wyjazd . Zobaczymy jeśli nie spasuje mi tam praca to siadam na kurnik ;) Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :)
To może zamiast kurników, zabierz nas ze sobą do tej Holandii ? :-), ja mogę jeździć wszystkim co po ziemi jeździ więc nie ma problemu :-), wszelkie możliwe uprawnienia jakie są w Eu mam :-). Robić Ci już listę chętnych ? Załatwimy im autobus prywatny więc będzie taniej na biletach :-). Jak będzie więcej, dogadam się z PKP i wydzierżawimy pociąg :-).

Awatar użytkownika
piterol
Użytkownik
Użytkownik
Posty:71
Rejestracja:28 kwie 2015, o 17:47
Samochód:Renault Master
Firma:własna niestety
Uprawnienia:b,c

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: piterol » 27 sie 2017, o 20:11

To może zamiast kurników, zabierz nas ze sobą do tej Holandii ? :-), ja mogę jeździć wszystkim co po ziemi jeździ więc nie ma problemu :-), wszelkie możliwe uprawnienia jakie są w Eu mam :-). Robić Ci już listę chętnych ? Załatwimy im autobus prywatny więc będzie taniej na biletach :-). Jak będzie więcej, dogadam się z PKP i wydzierżawimy pociąg :-).
Dorzucam busa w rozliczeniu

Awatar użytkownika
Dychu
Użytkownik
Użytkownik
Posty:753
Rejestracja:21 cze 2017, o 11:44
Samochód:Master Wejkama
Uprawnienia:B,C,C+E, ADR, HDS

Re: Chcę zacząć lecz nic nie wiem

Post autor: Dychu » 27 sie 2017, o 20:23

No proszę, do busa też zapakujemy ze 30 chętnych :-).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsza trasa”