webasto

Zapraszamy do przedstawienia się oraz prowadzenia dyskusji związanych z motoryzacją i busami .
Awatar użytkownika
Dawid86
Użytkownik
Użytkownik
Posty:46
Rejestracja:2 cze 2014, o 14:21
Samochód:Peugeot Boxer 3.0
Lokalizacja:http://www.busiarze.com.pl
Kontakt:
webasto

Post autor: Dawid86 » 24 sie 2014, o 14:31

Czytałem trochę i ogladałem z czystej ciekawości zasadę działania Webasto, niby proste ale wciąż nie znalazłem odpowiedzi na jedno pytanie - mianowicie, posiadam Webasto starego typu sterowane takim pokrętełkiem Obrazek i moje pytanie brzmi na jakiej zasadzie Webasto ma się samoczynnie wyłączyć? Nie chodzi mi tutaj o załaczanie z pilota czy inne bajery. Prosta zasada działania -czy zczytuje temperaturę z jakiegoś czujnika jeśli tak to gdzie on powinien być, czy działa na zasadzie wyłącznika czasowego czy jeszcze jakkolwiek inaczej. Proszę o odp, z góry dzięki.
"człowiek jest na ty­le in­te­ligen­tny, na ile sku­tecznie pot­ra­fi zap­rzeczyć swo­jemu idiotyzmowi"

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1636
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: webasto

Post autor: Wolf » 24 sie 2014, o 18:41

Gdzieś jest czujnik temperatury, popatrz - poszukaj.

Awatar użytkownika
marcin Tbl
Użytkownik
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:22 sie 2014, o 20:36
Samochód:masterka
Firma:tbl
Uprawnienia:b c

Re: webasto

Post autor: marcin Tbl » 24 sie 2014, o 19:27

Ja mam w kurniku wygląda jak mikrofon z zestawu głośnomówiący. Albo jak ta słuchawka pchelka

Awatar użytkownika
agencik
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:14 mar 2014, o 21:12
Samochód:Renault :(
Firma:Dar-Trans
Uprawnienia:B, tram, sztapl,
Lokalizacja:Szczecin

Re: webasto

Post autor: agencik » 25 sie 2014, o 11:54

Na sto procent masz gdzieś sylikonowy kabel zakończony czujnikiem temperatury w obudowie wyglądającej jak mikrofon, często jest w kabinie sypialnej, niekiedy ludzie upychają go pod materac lub inne części auta bo się majta na bardzo długim kablu.
Samo webasto ma termostat i jak każde urządzenie grzewcze zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Tak więc jeśli z czujnik na kablu wykazuje że nie ma ustawionej na pokrętle temperatury mimo że urządzenie działa na maxa to zadziała zabezpieczenie wewnętrzne webasta i wtedy też się co jakiś czas wyłącza, niestety wówczas masz ciągłe bardzo znaczne wahania temperatury.
Szkoda że tego ustrojstwa nie daje się ustawić by dmuchało zimnym powietrzem :)
Sie cita, sie wie.
Sie pyta, sie wie jeszcze więcej ;)
https://plus.google.com/107920073629536521308/about

Awatar użytkownika
Dawid86
Użytkownik
Użytkownik
Posty:46
Rejestracja:2 cze 2014, o 14:21
Samochód:Peugeot Boxer 3.0
Lokalizacja:http://www.busiarze.com.pl
Kontakt:

Re: webasto

Post autor: Dawid86 » 25 sie 2014, o 16:43

agencik pisze:Na sto procent masz gdzieś sylikonowy kabel zakończony czujnikiem temperatury w obudowie wyglądającej jak mikrofon, często jest w kabinie sypialnej, niekiedy ludzie upychają go pod materac lub inne części auta bo się majta na bardzo długim kablu.
Samo webasto ma termostat i jak każde urządzenie grzewcze zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Tak więc jeśli z czujnik na kablu wykazuje że nie ma ustawionej na pokrętle temperatury mimo że urządzenie działa na maxa to zadziała zabezpieczenie wewnętrzne webasta i wtedy też się co jakiś czas wyłącza, niestety wówczas masz ciągłe bardzo znaczne wahania temperatury.
Szkoda że tego ustrojstwa nie daje się ustawić by dmuchało zimnym powietrzem :)
no faktycznie mam tyle że nie podłaczony leżał sobie zwinięty i schowany a wygląda tak
Obrazek
i teraz pytanie czy leżał sobie nie podłączony bo jest niepotrzebny czy trzeba go gdziś podłączyć????

rozkręciłem pokrętło Webasto i podłączenie wygąladą w taki sposób
Obrazek

Ktoś jest w stanie coś podpowiedzieć na temat ewentualnego podłączenia?
"człowiek jest na ty­le in­te­ligen­tny, na ile sku­tecznie pot­ra­fi zap­rzeczyć swo­jemu idiotyzmowi"

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: webasto

Post autor: FRONT242 » 25 sie 2014, o 17:44

Albo ja jestem nieswiadomy jak dziala webasto albo wy pier..... jakies glupoty .
Ja mam webasto tez z takim pokretlem jak w pierwszym poscie . Nie jest to zadne webasto starego typu , bo nowe webasto ( model air top 2000 st ) kupilem 2 lata temu i jest to standardowe pokretlo do recznego ustawiania temperatury . Inaczej wyglada skrzyneczka z wyswietlaczem cyfrowym ktora jest lepsza bo mozna tam ustawic np. na 21 stopni ( wtedy jest potrzebny termometr ). Dzieki tej skrzyneczce webasto dochodzi do ustawionych wczesniej 21 stopni i sie wylacza , temperatura spada to i sie wlacza .

W przypadku zwyklego pokretla regulujacego temperature :
Obrazek
nie jest potrzbny zaden termometr bo to i tak jest sterowanie reczne , czyli ....
ustawiam sobie dana temperature i tak ciagle grzeje az do recznego wylaczenia przez uzytkownika .... trzeba rozkminic dobre ustawienie na dana temperature i tyle ( jest to gorsze rozwiazanie niz sterownik cyfrowy , ale tansze , nie wiem ile sterownik cyfrowy do webasto kosztuje )
regulacja jest na zasadzie jak kurek z gazem w kuchence gazowej ... mocniej odkrecisz to wiecej ciepla daje , dajesz na minimum to daje minimum ciepla ...

jezeli nie mam racji to prosze oswieccie mnie ... moze sie myle ... ja nie mam zadnego termometra do webasta ...
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
agencik
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:14 mar 2014, o 21:12
Samochód:Renault :(
Firma:Dar-Trans
Uprawnienia:B, tram, sztapl,
Lokalizacja:Szczecin

Re: webasto

Post autor: agencik » 25 sie 2014, o 18:37

Kolega FRONT242 pewnie model samochodu rozróżnia po znaczku na karoserii. :]
Pokrętła tego typu stosuje się do różnych rzeczy ja mam takie do regulowania prędkości wyciągu lutowniczego.
Albo sie mylę i to co stoi na biurku to webasto hłe hłe

Czujnik temperatury podłączony jest pod centralkę w webasto nie "pod pokrętło".
Google lub elektroda pomoże ci znaleźć gdzie (jak chcesz to zrobić fachowo).
Ja tobie jednak proponował bym poszukać kabla od którego ktoś odciął to co masz w ręku.
Kabelek ten najczęściej leci w słupku (prawy względem auta) i pociągnięty jest w miejsce gdzie najlepiej może sprawdzać temp, czyli w połowie wysokości kórnika obok centralnej lampki.
(jak masz kurnik to idzie właśnie tam i końcówka często wychodzi w prawym tylnym rogu, obok rury z gorącym powietrzem poszukaj pod tapicerką).



Tak wygląda kompletny czujnik:
Obrazek

A tu masz samo urządzenie i różne wariacje łącznie z "pokrętłami" :P termostatami i możliwe że jest schemat gdzie to ustrojstwo (termometr) czujnik się podłącza.
http://dieselheaters4u.com/timers-and-c ... vices.html
I powinien być podłączony do sterownika Webasto w samym urządzeniu (za fotelem pasażera)
bądź w słupku w okolicach samego urządzenia.
Zgodnie z gwarancją kabel nie może być cięty (skracany) dla tego niektórych on irytuje.
Może poprzednik był taki sprytny że odciął go bo mu przeszkadzało.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2014, o 19:04 przez agencik, łącznie zmieniany 4 razy.
Sie cita, sie wie.
Sie pyta, sie wie jeszcze więcej ;)
https://plus.google.com/107920073629536521308/about

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: webasto

Post autor: FRONT242 » 25 sie 2014, o 18:56

agencik pisze:Kolega FRONT242 pewnie model samochodu rozróżnia po znaczku na karoserii. :]
Pokrętła tego typu stosuje się do różnych rzeczy ja mam takie do regulowania prędkości wyciągu lutowniczego.
Albo sie mylę i to co stoi na biurku to webasto hłe hłe
Na pokretle dla jaj jest napisane WEBASTO ?
Obrazek

Oczywiscie ze mozna te pokretlo uzyc jako potencjometr do innych rzeczy , ale to jest w komplecie jak kupujesz nowe webasto , to nie wiem co ty pitolisz kolego :D a co u ciebie na biurku stoi i czy to webasto czy wibrator analny to juz sam wiesz najlepiej :D
agencik pisze:Może poprzednik był taki sprytny że odciął go bo mu przeszkadzało.
Webasto kupilem nowe , w komplecie razem z tym regulatorem co jest na zdjeciu wyzej , termometra tam zadnego nie bylo . Profesjonalna firma zajmujaca sie instalacja ogrzewania i klimatyzacji postojowej - montowala mi to . Wiec nie wiem o co ci chodzi ?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W8CJYooRSRY[/youtube]
Ostatnio zmieniony 25 sie 2014, o 19:27 przez FRONT242, łącznie zmieniany 1 raz.
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
agencik
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:14 mar 2014, o 21:12
Samochód:Renault :(
Firma:Dar-Trans
Uprawnienia:B, tram, sztapl,
Lokalizacja:Szczecin

Re: webasto

Post autor: agencik » 25 sie 2014, o 19:26

No tak nie zauważyłem że jesteś kierowca merciediesia :)
Bardzo dużo wniosłeś do tematu dzieląc się fantazjami o wibratorze :)
U ciebie urządzenia grzewcze działają bez termostatu, czujników i jestem pewny że nawet bez bezpieczników, o budowie których zapewne też masz pojęcie z YT.
Na pokrętle napisali webasto to pewnie grzeje, nie chcę sobie wyobrażać co robisz z znaną marką żarówek (a może to z tąd fantazje o wibratorku).
Dzięki za ubaw i ogrom dystansu RESPECT i 5ka.
Sie cita, sie wie.
Sie pyta, sie wie jeszcze więcej ;)
https://plus.google.com/107920073629536521308/about

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: webasto

Post autor: FRONT242 » 25 sie 2014, o 19:33

agencik pisze:No tak nie zauważyłem że jesteś kierowca merciediesia :)
Bardzo dużo wniosłeś do tematu dzieląc się fantazjami o wibratorze :)
U ciebie urządzenia grzewcze działają bez termostatu, czujników i jestem pewny że nawet bez bezpieczników, o budowie których zapewne też masz pojęcie z YT.
Na pokrętle napisali webasto to pewnie grzeje, nie chcę sobie wyobrażać co robisz z znaną marką żarówek (a może to z tąd fantazje o wibratorku).
Dzięki za ubaw i ogrom dystansu RESPECT i 5ka.
Co to ma za znaczenie czy mam mercedesa czy fiata ??? webasto dziala na takich samych zasadach i tu i tu .
Nie wiem co ty za bzdety jakies wypisujesz o braku bezpiecznikow , termostatow itd ??? nacpales sie czegos ???
Pokretlo bylo w komplecie razem z innymi czesciami WEBASTA , to co mi sugerujesz ? ze pokretla z napisem webasto instaluja do regulacji czestotliwosci wibracji twojej zabawki na biurku ??? :lol:
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny”