webasto

Zapraszamy do przedstawienia się oraz prowadzenia dyskusji związanych z motoryzacją i busami .
Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN
Re: webasto

Post autor: FRONT242 » 25 sie 2014, o 19:50

Ja napisalem jak jest w modelu w ktorym ja kupilem , moze w innych modelach jest jakos inaczej rozwiazane .
Zasada nagrzewania jest taka jak zaznaczylem na ZOLTY KOLOR na trzecim obrazku :

Obrazek Obrazek Obrazek


Cala instrukcja w .pdf :
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 06tzZiopiA
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
agencik
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:14 mar 2014, o 21:12
Samochód:Renault :(
Firma:Dar-Trans
Uprawnienia:B, tram, sztapl,
Lokalizacja:Szczecin

Re: webasto

Post autor: agencik » 25 sie 2014, o 20:00

Urządzenie grzewcze ma po kolei:
bezpiecznik elektr,
sterownik (odpowiedzialny za sterowanie pompką, świecą, wentylatorem, wychładzaniem i rozgrzewaniem urządz itd.)
do którego podłączony masz termostat (twoje pokrętło),
i
czujnik temperatury (aby termostat wiedział kiedy dla ciebie wysłać sygnał do sterownika i wyłączyć lub przełączyć na czuwanie, urządzenie bo już ci ciepło zgodnie z nastawem pokrętła)

Dodatkowo samo urządzenie (webasto) w sobie ma czujniki zapobiegające uszkodzeniu, przegrzaniu. (i kilka innych)

Jeśli ty u siebie masz podłączony tylko termostat bez czujnika to znaczy że, niewłaściwie masz zamontowane urz.
Bo zamiast korzystać z termostatu i nastawionej temp. korzystasz z zabezpieczenia przed przegrzaniem (bezpiecznika) a samo pokrętło działa u ciebie jako zwykły włącznik wyłącznik.

Więc albo źle mówisz albo nie zauważyłeś że czujnik masz zamontowany dyskretnie (profesjonalnie).

Wysłaliśmy post jednocześnie i nie wiedziałem o nim
Sam zobacz, drusie zdjęcie jakie dodałeś - podpunkt drugi.
Pokrętło służy do ustawiania czułości czujnika (którego twierdziłeś że nie masz) ;P
Sie cita, sie wie.
Sie pyta, sie wie jeszcze więcej ;)
https://plus.google.com/107920073629536521308/about

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: webasto

Post autor: FRONT242 » 25 sie 2014, o 20:09

Na samej gorze pisze :

OBROTOWY WLACZNIK I REGULATOR TEMPERATURY .
Czyli ustawiasz na dana temperature i tak pracuje az do recznego wylaczenia .


Obrazek

Obrazek
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: webasto

Post autor: FRONT242 » 25 sie 2014, o 20:18

agencik pisze: Sam zobacz, drusie zdjęcie jakie dodałeś - podpunkt drugi.
Pokrętło służy do ustawiania czułości czujnika (którego twierdziłeś że nie masz) ;P
Sam juz nie wiem ... moze masz racje ??? musze jutro obadac temat dokladniej :D
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
agencik
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:14 mar 2014, o 21:12
Samochód:Renault :(
Firma:Dar-Trans
Uprawnienia:B, tram, sztapl,
Lokalizacja:Szczecin

Re: webasto

Post autor: agencik » 25 sie 2014, o 20:35

OK szukałem i szukałem i znalazłem!
Jeśli masz dokładnie w/w webasto to tu jest opis gdzie co powinno być podłączone i cała serwisowa instrukcja obsługi działania i naprawiania w/w urządzenia.

Kod: Zaznacz cały

http://speedy.sh/qu2rJ/Instrukcja-naprawy-Air-Top-2000-ST.pdf
Pozdrawiam.
Sie cita, sie wie.
Sie pyta, sie wie jeszcze więcej ;)
https://plus.google.com/107920073629536521308/about

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: webasto

Post autor: FRONT242 » 25 sie 2014, o 20:44

agencik pisze:OK szukałem i szukałem i znalazłem!
Jeśli masz dokładnie w/w webasto to tu jest opis gdzie co powinno być podłączone i cała serwisowa instrukcja obsługi działania i naprawiania w/w urządzenia.

Kod: Zaznacz cały

http://speedy.sh/qu2rJ/Instrukcja-naprawy-Air-Top-2000-ST.pdf
Pozdrawiam.

No ja tez siedze i szukam , bo juz zbaranialem . Okazuje sie ze moj model WEBASTO AIR TOP 2000 ST , ma czujnik temp. na plytce sterownika .... czyli nie ma jakiegos czujnika na kablu ....

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2109953.html
Z tego forum: Z tego co mi wiadomo czujnik temperatury powietrza jest na płytce sterownika ...
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
agencik
Użytkownik
Użytkownik
Posty:42
Rejestracja:14 mar 2014, o 21:12
Samochód:Renault :(
Firma:Dar-Trans
Uprawnienia:B, tram, sztapl,
Lokalizacja:Szczecin

Re: webasto

Post autor: agencik » 25 sie 2014, o 21:00

A czy ten czujnik przypadkiem nie jest częścią zabezpieczenia (przed przegrzaniem) urządzenia.
Bo to by się zgadzało.
Czujnik wewnętrzny jest zabezpieczeniem a zewnętrzny do regulowania temp w pojeździe.

Z zacytowanego postu (choć opinii serwisu na ten temat nie znam) można korzystać z czujnika wewnętrznego
jeśli webasto jest zamontowane w przedziale który ma ogrzewać (a więc webasto w kabinie a ciepło w kurniku ODPADA!)
Druga sprawa to aby czujnik temperatury wiedział jaka jest ciepłota w aucie musi cały czas chodzić wentylator w webaście (a po co?) i żreć zbędnie prąd i tu właśnie potrzebny jest czujnik zewnętrzny na kabelku :P a wewnętrzny robi tylko jako bezpiecznik przed usmażeniem się webasta.

A wracając do sterowników.
Już spotkałem sterowniki nawet kilku strefowe i raz myślałem nad tym by go zrobić, ale mi przeszło mimo że na AVT chyba znalazłem gotowy KIT tylko do złożenia.

Nie wnikam już, ważne że chłopak sobie poradzi przy takiej ilości wiadomości jakie przedstawione w temacie.

W instrukcji serwisowej są uwagi montażowe odnośnie montowania czujników też :P

Sterowniki zauważyłem że są identyczne nawet w webastach do osobówek :D (ale osąd tylko po zdjęciach w wyszukiwarce)
Sie cita, sie wie.
Sie pyta, sie wie jeszcze więcej ;)
https://plus.google.com/107920073629536521308/about

Awatar użytkownika
FRONT242
Posty:650
Rejestracja:10 kwie 2014, o 20:30
Samochód:Sprinter 513
Firma:TRaNsTeRRoR
Uprawnienia:A B+E C
Lokalizacja:WaTyKaN

Re: webasto

Post autor: FRONT242 » 25 sie 2014, o 21:16

Tak czy inaczej dzieki za ten link z dokladna instrukcja co podales . Upewnilem sie ze wszystko jest OK .
Ja nigdy nad tym sie nie zastanawialem jak co dziala bo kupilem nowe webasto , zainstalowalem w naprawde profesjonalnej firmie poleconej przez kumpli ktorzy tam montowali . Moze i 2 lata temu gosstek co montowal mi tlumaczyl co i jak , ale sa wazniejsze sprawy na glowie . Jak do tej pory webasto dobrze funkcjonuje to nie bylo powodow zeby sie zastanawiac gdzie jest czujnik .

W instrukcji pisze ze czujnik jest w sterowniku . Mozna opcjonalnie dodac czujnik zewnetrzny , ale u mnie nie ma takiej potrzeby bo wszystko fajnie grzeje . Tutaj kawalek z instruckji WEBASTO AIR TOP 2000 ST :
Obrazek
agencik pisze:Czujnik wewnętrzny jest zabezpieczeniem a zewnętrzny do regulowania temp w pojeździe.
No z tego wynika ze w tym modelu nie jest tak jak piszesz .
agencik pisze:Z zacytowanego postu (choć opinii serwisu na ten temat nie znam) można korzystać z czujnika wewnętrznego
jeśli webasto jest zamontowane w przedziale który ma ogrzewać (a więc webasto w kabinie a ciepło w kurniku ODPADA!)
U mnie webasto jest zainstalowane pod siedzeniem pasazera . Ja spie w " salonce " :D za fotelami i mam otwarte drzwi miedzy szoferka a salonka . Z webasta leci rura do salonki i rura do kurnika ( rura z webasta do trojnika i z trojnika jedna rura do salonki a druga do kurnika ) . W kurniku kierowca ma regulacje ( moze przymknac , zamknac ) na koncu rury jest taka plastikowa regulowana kratka jak w kazdym samochodzie ... od nawiewu . Do tego jak mu jest za goraco to moze uchylic na kilka milimetrow jedna z szybek . Wiadomo ze w kurniku bedzie cieplej bo jest mniejsza powierzchnia ... ale kierowca nigdy nie narzekal . ( Jakby narzekal to by poszedl spac na pake :lol: ) . Wszedzie jest fajna temperatura i nie potrzebuje czujnika zewnetrznego . Zeby zakumac o czym pisze to zobacz jak to wyglada : http://busiarze.com.pl/forum/viewtopic. ... 0&start=10
Nawet przy minus 20 , webasto ( pokretlo ) mam ustawione na niecale 30% .
Ten model co kupilem jest naprade wydajny jezeli chodzi o cieplo .

Konkludujac .... sa rozne webasta , rozne modele . Warto wiedziec " z czym sie spi " :lol:
Dzis poczytalem troche i zdobylem nowe INFO ... i o to chodzi w tych calych busiarzach.com.pl :D
Pozdro - nara !
"Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła."
:Henry Louis Mencken:

Awatar użytkownika
Dawid86
Użytkownik
Użytkownik
Posty:46
Rejestracja:2 cze 2014, o 14:21
Samochód:Peugeot Boxer 3.0
Lokalizacja:http://www.busiarze.com.pl
Kontakt:

Re: webasto

Post autor: Dawid86 » 6 wrz 2014, o 17:04

dzięki panowie za tak obszerny dialog :D
tyle jest rzeczy niby banalnych ale jednak skomplikowanych w swojej prostocie.
"człowiek jest na ty­le in­te­ligen­tny, na ile sku­tecznie pot­ra­fi zap­rzeczyć swo­jemu idiotyzmowi"

Awatar użytkownika
Kura
Użytkownik
Użytkownik
Posty:1
Rejestracja:7 wrz 2014, o 23:33
Samochód:Renault Master
Uprawnienia:A1+B

Re: webasto

Post autor: Kura » 7 wrz 2014, o 23:37

koledzy pomóżcie mam air top 2000 st mruga 7 razy wolno i 7 razy szybko w czym jest problem ? Ma ktoś jakąś serwisówkę do tego webasta dzwoniłem na infolinie to dostałem numer do serwisu którego nikt nie odbiera :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny”