Namiot do busa ??

Awatar użytkownika
jarekvolvo
Moderator
Moderator
Posty:917
Rejestracja:21 lis 2015, o 21:22
Samochód:Transit,Master,Ducat
Uprawnienia:AB
Namiot do busa ??

Post autor: jarekvolvo » 17 sty 2016, o 17:46

A gdyby tak takie cóś do blaszaka ?? Widział to ktoś ??
http://allegro.pl/namiot-przedsionek-do ... 48552.html

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Namiot do busa ??

Post autor: orys » 18 sty 2016, o 14:45

Znaczy co, spać byś w tym chciał? :)

To moze od razu tak: http://www.van-cafe.com/shop/images/vc.instawesty.jpg :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Wolf
Moderator
Moderator
Posty:1633
Rejestracja:18 lis 2013, o 11:18
Samochód:Fiat Ducato
Firma:PHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Re: Namiot do busa ??

Post autor: Wolf » 18 sty 2016, o 21:45

O tej porze roku to raczej ognisko w środku, bo webasto raczej nie pomoże

Awatar użytkownika
jarekvolvo
Moderator
Moderator
Posty:917
Rejestracja:21 lis 2015, o 21:22
Samochód:Transit,Master,Ducat
Uprawnienia:AB

Re: Namiot do busa ??

Post autor: jarekvolvo » 18 sty 2016, o 22:14

:D :D :D No - właśnie się zastanawiam nad funkcjonalnością :D :D :D tego patentu.... . Lato i ryby ???

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Namiot do busa ??

Post autor: orys » 19 sty 2016, o 02:59

Jakiś czas temu zmuszony byłem zapukać do "sąsiada" jak mi auto nie chciało odpalić. Koleś miał samodzielnie przerobionego busa z kontenerem na kampera i w środku ogrzewał się normalnym piecykiem na drewno, taką mini-kozą. Jak tam było cieplusio i milusio... Jak będę sobie robił z busa kampera to też sobie taki zainstaluję!
Obrazek

Awatar użytkownika
toshiba
Użytkownik
Użytkownik
Posty:71
Rejestracja:11 gru 2014, o 12:08

Re: Namiot do busa ??

Post autor: toshiba » 24 sie 2016, o 21:25

orys pisze:Jakiś czas temu zmuszony byłem zapukać do "sąsiada" jak mi auto nie chciało odpalić. Koleś miał samodzielnie przerobionego busa z kontenerem na kampera i w środku ogrzewał się normalnym piecykiem na drewno, taką mini-kozą. Jak tam było cieplusio i milusio... Jak będę sobie robił z busa kampera to też sobie taki zainstaluję!
Orys, taka koza moment rozgrzeje busa, ale jest minus, ogromny minus, bus ochłodzi się moment po wypaleniu drewna.
A nie spać całą noc, żeby co 40 min dorzucać drewna, to tak nie bardzo.

Pomysł ciekawy i też kiedyś o tym myślałem.
Musiał by być jakiś bufor ciepła (na tej zasadzie działają piece kaflowe w których buforem jest szamot), buforem może też być np. zbiornik z wodą.
Ale to wszystko waży bardzooo dużo.
Pozdr.

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Namiot do busa ??

Post autor: orys » 26 sie 2016, o 15:05

No właśnie nie,

Od tego czasu zresearchowałem trochę temat, bo planuję budowę bieda kampera i wiem na 100% że (jeśli się zdecyduję na większe auto niż Traffic czy Vito) wstawię do niego właśnie kozę. Gadałem z kilkorgiem ludzi, którzy mają takie rozwiązanie (jest to dość popularna rzecz tutaj w Szkocji), jeden nawet taki kamper parkuje niedaleko mojego domu i ktoś w nim mieszka. Z tym, że to Mercedes Vario, więc kozę ma stosunkowo większą.

Według faceta mieszkającego nad Loch Lomond (i to od lat) w starym LDV Convoyu jak się umiejętnie napali (w sensie, odpowiednio ułoży małe i duże patyczki) to płomień, a potem żar, starcza na 6 godzin spokojnie. Przy dobrze zaizolowanym aucie (on ma wszystko obklejone folią aluminiową, na którą ma położony styropian a potem jeszcze przełożone karimatami i na to sklejkę) po 8 godzinach snu dalej masz ciepło.

Ostatnio przekonuję się, że najprostsze rozwiązania zwykle bywają najlepsze. Już trzeci sezon na przykład używam klasycznego irlandzkiego czajnika sztormowego:
Obrazek

Też wszyscy mówili, że to beznadzieja, że to nie będzie działać, że nie ma nic lepszego jak butla i palnik - a tymczasem to jest najlepszy element ekwipunku kempingowego jaki w życiu miałem. Litr wrzącej wody w niecałe 5 minut, wliczając w to zbieranie patyczków po okolicy. Napalisz w tym wszystkim (zdarzało się już gotować na suchych owczych bobkach i zielonych liściach paproci, nie do końca wyschniętym torfie, starych gazetach i śmieciach czy zwykłej suchej trawie rosnącej na wydmach). Poza gotowaniem wody można na tym smażyć, grillować i gotować, również jednocześnie z gotowaniem wody:
Obrazek

albo z takim dodatkowym kołnierzem zmienić go po prostu w kieszonkową kuchenkę na dowolne paliwo stałe:
Obrazek

Dodatkową przewagą nad butlą i palnikiem jest to, że nigdy nie zabraknie Ci paliwa (bo palić można praktycznie wszystkim) oraz to, że nie ma problemu z gotowaniem na wietrze - wręcz przeciwnie, im bardziej wieje, tym lepiej się w czajniku hajcuje.

Jedyną wadą - przez którą nie polecałbym tego rozwiązania busiarzom - jest to, że człowiek potem pachnie dymem jak przy ognisku - a przy paleniu mokrym drewnem to można wręcz sygnały dymne puszczać. Za to na kempingu dym odstrasza meszki i komary.

No, ale mi tu taka oda do czajnika wyszła jakby mi płacili za reklamę, a chodziło mi generalnie o to, że najprostszych rozwiązań nie trzeba skreślać. W końcu ludzie palili w kozach i kominkach przez stulecia zanim wymyślono centralne ogrzewanie i webasto i wątpię, żeby musieli co dwie godziny wstawać żeby dokładać do ognia :)
Obrazek

Awatar użytkownika
toshiba
Użytkownik
Użytkownik
Posty:71
Rejestracja:11 gru 2014, o 12:08

Re: Namiot do busa ??

Post autor: toshiba » 26 sie 2016, o 20:29

Ale to musisz mieć naprawdę mocną izolację (tzw. ocieplenie) w klasycznym busie, zapomni.
Co do kozy- nie ucz wieśniaka palić w piecu i trzymać ciepło z drewna :)
Ludzie od wieków palą drewnem, ale rewolucja nastała w czasach pieców tzw. kaflowych, a właściwie wcześniej jak buforem ciepła była zwykła glina.
Nie wiele zrobisz bez bufora i amen, w ocieplonym busie, z grubymi ściankami min 4 cm, styropianu buforem jest powietrze.
P.s. mega plus za to, że grzejesz wodę w ten sposób.
P.s. 2 jak kiedyś będziesz ocieplał, campera/busa, nie zapomni o pozbyciu się tzw. mostków cieplnych.

Awatar użytkownika
orys
Użytkownik
Użytkownik
Posty:657
Rejestracja:19 sie 2014, o 02:13
Uprawnienia:B, C, Level D AFS,

Re: Namiot do busa ??

Post autor: orys » 26 sie 2016, o 20:47

toshiba pisze:Ludzie od wieków palą drewnem, ale rewolucja nastała w czasach pieców tzw. kaflowych, a właściwie wcześniej jak buforem ciepła była zwykła glina.
Ja gdzieś tu nawet widziałem na e-bayu kampera zrobionego ze starego minibusa, w którym piecyk od reszty odzielała taka szykowna ścianka z grubych kafli - można i tak :)
P.s. mega plus za to, że grzejesz wodę w ten sposób.
Polecam wszystkim miłośnikom kempingu, rewelacyjne rozwiązanie :) Trochę drogo jak na polskie warunki w zakupie, ale wystarczy pomyślec, że już się w życiu nie będzie potrzebowało butli z gazem.
P.s. 2 jak kiedyś będziesz ocieplał, campera/busa, nie zapomni o pozbyciu się tzw. mostków cieplnych.
No, ja wiem, że to jest trochę bardziej skomplikowane niż "styropianem opierdolić i będzie grało" :)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie / Wnętrze / Oświetlenie”