skrzynka zamiast fotela pasażera

Awatar użytkownika
gumis808
Użytkownik
Użytkownik
Posty:3
Rejestracja:19 lis 2015, o 11:30
Samochód:Ducato
Firma:Palar Trans
Uprawnienia:B
skrzynka zamiast fotela pasażera

Post autor: gumis808 » 19 lis 2015, o 13:10

Witam
Z braku miejsca w moim busie postanowiłem wymontować siedzenie pasażera i zrobić w to miejsce jakąś skrzynkę, słyszałem od innych kierowców że niektórzy tak robią, lecz nigdzie nie mogę znalezc żadnych informacji ani zdjęć na ten temat. Może ktoś posiada jakieś info na ten temat? Dodam tylko że chodzi o Fiata Ducato

Awatar użytkownika
3D3D3D
Użytkownik
Użytkownik
Posty:73
Rejestracja:19 lip 2014, o 11:51
Samochód:Renault Master 2.3
Firma:FHU
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Śląsk

Re: skrzynka zamiast fotela pasażera

Post autor: 3D3D3D » 19 lis 2015, o 16:01

Kolego. Czy sprawdziłeś czy demontaż fotela i zamontowanie "skrzynki" jest prawnie dozwolone? W dowodzie rejestracyjnym masz rubrykę S1, która określa ile miejsc siedzących jest w samochodzie. Co w przypadku kontroli drogowej? Wg mnie po takiej przeróbce trzeba udać się do diagnosty, który wyda zaświadczenie o zmianie konstrukcyjnej samochodu i później do urzędu komunikacji celem zminy w dowodzie rejestracyjnym. Przeczytaj uważnie Dz.U. 2002 nr 133 poz. 1123 szczególnie przepis § 14 ust. 2 cyt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
"2. W przypadku zawiadomienia o zmianie innych
danych pojazdu zamieszczonych w dowodzie rejestra-
cyjnym zaistniałej w wyniku wprowadzenia zmian kon-
strukcyjnych lub wymiany elementów, pojazd, zgodnie
z ustawą, podlega badaniu technicznemu. Zaświadcze-
nie o pozytywnym wyniku tego badania potwierdzają-
ce, ˝e dokonane zmiany są zgodne z przepisami okre-
ślającymi warunki techniczne pojazdów, jest podstawą
do wydania dowodu rejestracyjnego z nowymi danymi
pojazdu. "
Proszę kolegów o opinię.
Pozdrawiam.

link do rozporządzenia: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0021331123
"Wszystko jest możliwe. Szczególnie wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewasz."
-Anne Rice-

Awatar użytkownika
gumis808
Użytkownik
Użytkownik
Posty:3
Rejestracja:19 lis 2015, o 11:30
Samochód:Ducato
Firma:Palar Trans
Uprawnienia:B

Re: skrzynka zamiast fotela pasażera

Post autor: gumis808 » 21 lis 2015, o 13:56

Wydaje mi się kolego że samo wyjęcie fotela nie powoduje tego że pojazd musi przejść badanie techniczne, gdybym dołożył dodatkowe siedzenie , wtedy tak

Awatar użytkownika
bone
Użytkownik
Użytkownik
Posty:43
Rejestracja:2 paź 2015, o 18:18
Samochód:Master
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gdynia

Re: skrzynka zamiast fotela pasażera

Post autor: bone » 22 lis 2015, o 21:07

gumis808 pisze:Wydaje mi się kolego że samo wyjęcie fotela nie powoduje tego że pojazd musi przejść badanie techniczne, gdybym dołożył dodatkowe siedzenie , wtedy tak

Mylisz się. Nie wiem jak za granicą ale w PL jak zatrzyma Cię policjant (upierdliwy) to może Ci zatrzymać dowód za brak miejsca siedzącego. Mój ojciec wyjmował siedzenia tył w punciaku i policjanty zatrzymywali do kontroli (rutynowa czy dmuchanie) to trafiał na takich co puszczali ale mówili że to niedozwolone. Ilość miejsc siedzących musi się zgadzać z dowodem rejestracyjnym, nie może być na + i na -.

szymucha120
Posty:1
Rejestracja:5 lis 2021, o 17:53
Samochód:Fiat Ducato

Re: skrzynka zamiast fotela pasażera

Post autor: szymucha120 » 25 kwie 2022, o 17:14

Temat może wymarły, ale co w takim razie z minivanami? Osobiście posiadam Ulysse zarejestrowane na 7 miejsc, a fabrycznie mam 5+roleta. W Ducato mam klipsy do montażu fotela wyciąganego, chociaż fabrycznie był przykręcany. Wydaje mi się że przepis wymarły jak większość w polskim prawie…

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie / Wnętrze / Oświetlenie”