Przetwornice Ładowarki

Awatar użytkownika
BartekKSU
Posty:27
Rejestracja:15 cze 2013, o 12:02
Samochód:Peugeot Boxer
Firma:DANKO
Uprawnienia:B+Taczki
Przetwornice Ładowarki

Post autor: BartekKSU » 16 cze 2013, o 15:14

Powiedzcie mi szanowni koledzy jakie przetwornice sa godne zaufania co macie w swoich polishkampercargosach?????
Obrazek
Lepsze 30 minut snu, niż wieczność pod ziemią :)

Awatar użytkownika
wichura
Posty:51
Rejestracja:12 cze 2013, o 23:02
Samochód:Ducato
Firma:Juhnke
Uprawnienia:B
Lokalizacja:Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Przetwornice Ładowarki

Post autor: wichura » 16 cze 2013, o 22:35

Nie mogę polecić żadnej marki przetwornicy - ja osobiście korzystam z przetworki z kauflanda (HI-150) moc znamionowa 150W (w impulsie do 300W) i jest wielkości minimalnie większa od 0,5L puszki piwa.

Jako elektronik mogę powiedzieć że przetwornica musi być dobrana tak, by miała zapas mocy.
Przykładowo, większość laptopów nie potrzebuje więcej niż 70-100W mocy, więc przetworka by nie męczyła się powinna mieć jeszcze raz tyle zapasu mocy znamionowej.
Czyli przetworka w przedziale 150-200W wystarczy
netbooki, ultrabooki nie potrzebują zwykle więcej niż 50W - przetworka ok 100 - 150W

Wszystko zależy od tego co chcesz na niej "powiesić".
ważna informacja:
1. Przetwornica, niezależnie od mocy MUSI posiadac wentylator, lub, bardzo wydajny układ radiatorów (potężne radiatory, dużo mocy w ciepło idzie)
2. mocowanie do zasilania musi być pewne i stabilne, zazwyczaj gniazda zapalniczki są główną przyczyną zdychania przetworek, ponieważ przy niewielkim poruszeniu się w gnieździe, potrafią być na minimalne części sekundy spadki napięć, przez co przetwornica się dodatkowo męczy. osobiście zalecam zrobienia sobie przyłączenia bezpośrednio do akumulatora z użyciem sensownej grubości przewodu (nie, przewód od lampki nie wystarczy). przykładowo:
~przetwornica o mocy do 150W (bardzo popularne) to prąd ok 14Amper - przewód o przekroju minimum 2,5mm
~przetwornica o mocy do 300W to prąd ok 30A - przewód minimum 6mm średnicy
~przetwornica o mocy 500W to prąd ok 50A - przewód 10mm
~przetwornica powyżej 500W jest już nieopłacalna, pobór prądu jest tak duży że "wyssie" nam aku w kilka chwil do zera (w przypadku samochodów z 12 woltową instalacją, czyli wszystkie Busy)

W skrócie:
1. sprawdź ile potrzebujesz mocy
2. pomnóż x2 i wyjdzie w jakim zakresie mocowym szukać powinno się przetworki
3. przetworka musi mieć wentylator
4. podłącz pod akumulator (większość przetwornic ma wbudowany wyłącznik)
5. jeśli masz zbyt mało przewodu - patrz instrukcja wyżej odnośnie grubości kabli
6. przetworka musi mieć czym "oddychać" czyli swobodny dostęp powietrza (żadnego przykrywania ciuchami, kocem etc)
7. Ciesz się swobodą życia i pilnuj czy nie rozładowałeś /-aś baterii ;)

99% przetwornic wyłączy się dopiero przy osiągnięciu stanu pełnego rozładowania akumulatora (10.8V) i jest to zbyt mało by odpalić samochód, dobrze zaopatrzyć się w jakiś wskaźnik naładowania aku. Oraz - kable rozruchowe - ale o tym chyba nie muszę mówić.
Alter'Ego w trasie - http://www.facebook.com/gabriellashat - Zapraszam!

Awatar użytkownika
piurko
Użytkownik
Użytkownik
Posty:95
Rejestracja:5 sty 2014, o 00:20
Samochód:Master III
Uprawnienia:A,B

Re: Przetwornice Ładowarki

Post autor: piurko » 12 sty 2014, o 00:07

Ja nie używam i nie używałem przetwornicy . Czy jest sens robić z 12V - 230V - i znowu 12V ? Do lapka zasilacz na 12V , tablet - zasilacz 12V , ładowarki do telefonów 12V , lodówka -12V ... Suszarka do włosów... 230V :D . Dziś czasami jedna ładowarka samochodowa pasuje do wielu urządzeń .

Awatar użytkownika
olodg
Użytkownik
Użytkownik
Posty:3
Rejestracja:3 lis 2015, o 21:21
Samochód:Renault Master Heavy
Uprawnienia:B,C

Re: Przetwornice Ładowarki

Post autor: olodg » 7 lis 2015, o 01:41

To ja odgrzeje temat i odpowiem. Warto dać przetwornicę, ponieważ przy ładowarce samochodowej do laptopa zdarzają się w instalacji elektrycznej skoki napięcia prowadzące do "spalenia" sprzętu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lodówki, chłodziarki”